bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: T O P K Ú R E N I E ! ! ! Tu nájdete užitočné rady ako u š e t r i ť . Naviac máte možnost sa zapojiť do diskusie v diskusnom fóre aj za článkom!
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Rekonštrukcia 50-ročného domu na nízkoenergetický

Východiskom pre plánovanie rekonštrukcie – rodičovský dom postavený v 50. rokoch prispôsobiť tak, aby vznikol dvojgeneračný rodinný dom. Pritom základným rozodnutím bolo odstrániť pôvodnú strechu domu a urobiť nadstavbu tak, aby plocha záhrady ostala neporušená. Z hľadiska plánovania a výstavby miest zodpovedá tento postup princípu zahustenia, ktorého podstatou je udržanie čo najmenšej spotreby plochy pri bytovej výstavbe.

Vďaka ekologickému povedomiu majiteľov bolo samozrejmosťou, že sa novostavba realizovala v nízkoenergetickom štandarde. Energetický koncept zahŕňa okrem vysoko účinného zateplenia a presklenených plôch s trojsklom, riadené vetranie priestorov s protiprúdovým výmenníkom, modul tepelného čerpadla a predhriatie privádzaného vzduchu cez zemný register. Ako prídavné kúrenie slúži podlahové kúrenie, ktoré je napojené na existujúce centrálne plynové vykurovanie.

 

 

 

Pôvodný starý dom bol vystavaný z plnej tehly. Prízemie stavby ostalo v pôvodnom stave. Na túto pôvodnú konštrukciu bola vystavaná nadstavba z hotových sendvičových dielov.

 

Predĺžené schodisko zdôrazňuje výšku celého objektu, ktorý má z južnej strany charakter veže.

 

 

 

Sedlová strecha, ktorá sa pôvodne nachádzala na dome, bola prestavaná na plochú strechu. Budova tým získala nezameniteľný charakter a signalizuje pripravenosť na kontakt s okolím.

 

 

 

Fasáda prístavby je prechodne obložená smrekovcovými drevenými doskami v troch rozličných šírkach, ktoré sú natreté olejom. Táto variácia znižuje dojem strnulosti a dáva do optimálneho sledu usporiadanie okien. V prístupnej časti sa tiahne debnenie na prízemie a prejavuje tak navonok spojitosť s pôvodným stavom.

 

Vzťah k vonkajsiemu priestoru hral pri tvorbe návrhu podstatnú úlohu, keďže obývačka na poschodí nemá priamy prístup do záhrady. Dve samostatné terasy a jedna, ktorá je súčasťou domu, umožňujú prístup do záhrady na tri svetové strany (juh, západ, sever) s rozličným dopadom slnečných lúčov a výhľadom. Umožňujú bývanie v prírode, chránené pred pohľadmi ľudí, rozširujú obytnú plochu a poskytujú mimo izieb intímny priestor. Severná terasa poskytuje výhľad na marhuľový sad a vinice vo Wachau (údolie Dunaja v Rakúsku). Južná terasa ponúka výhľad na kláštor Göttweig.

 

 

 

Všetky miestnosti sú sprístupnené cez centrálne sa nachádzajúcu obývačku, ktorá je rozdelená na zóny centricky ležiacou kuchyňou. Toto prepojenie obývačky, kuchyne a jedálne zdôrazňuje komunikatívny aspekt spoločného bývania.

 

 

 

 

 

Konštrukcia

 

Vonkajšie steny: 3 schalige Holzriegelbauweise, 30 cm fúkaná izolácia

 

Strecha: plochá strecha, 40 cm fúkaná izolácia

 

Okná: trojsklo, plne zateplnené rámy

 

Architekt: Thomas Abendroth, Viedeň

 

Spolupráca: Margareta Hagen, Andreas Hradil, Peter Krabbe Herwig Maier,

 

Hermann Schratz,

 

Statika: Klaus Petraschka, Viedeň

 

Energetické poradenstvo: Peter Holzer, Viedeň

 

Miestnosti: Gerhard Unfried, Horn

 

Plocha pozemku: 1 096 m²

 

Zvýšenie úžitkovej plochy: 133 m²

 

Energetický koeficient: 24 KWh/(m2a)

 

Zastavaná plocha: 178 m²

 

Prestavaný priestor: 676 m³

 

Začiatok plánovania: máj 2003

 

Začiatok výstavby: február 2004

 

Ukončenie: júl 2004

 

 

Architekt Dipl. Ing. FH Thomas Abendroth

 

staatlich befugter und beeideter Ziviltechniker

 

A-1060 Wien Linke Wienzeile 178/Stiege2/109b

 

+43(0)19521262 F 5951143 (0) 6765509697

 


www.abendroth.at architekt@abendroth.at

 

 

 

Architekt Abendroth, Viedeň Foto: Rainer Zottele, Viedeň

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
LEIER
HELUZ
EVVA
DOMEXPO 2018
BAUMIT
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.