bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 16.07.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Rekonštrukcia, alebo ako na to...

Chystáte sa rekonštruovať byt či dom? Už teraz však máte zimomriavky na tele pri pomyslení na hluk a prach okolo toho? Povedzme si pár pravidiel, aby Vaša cesta rekonštrukciou bola čo najpríjemnejšia.

Skôr než začnete riešiť rekonštrukciu interiéru je veľmi dôležité vybrať si spoľahlivú firmu, ktorá zabezpečí čo najväčšiu časť požadovaných stavebných úprav. Prednosť by mala dostať firma, ktorá ponúka komplexné služby. To znamená vypracovanie grafického návrhu, poradenstvo, výber materiálov, komplexnú dodávku a finálnu montáž. Takto sa vyhnete problémom súvisiacim s časovým plánom viacerých dodávateľov. Na druhej strane, firma zabezpečujúca komplexnú rekonštrukciu vám dá záruku na celok a vy, pri prípadných problémoch či reklamáciách v neskoršom období, kontaktujete len jedného dodávateľa a vyhnete sa konfliktom na tému „kto spravil chybu“.

Rekonštrukciu je najlepšie riešiť celkovo a nie po častiach. Vo väčšine prípadov treba vymeniť rozvody elektriky a vody, upraviť steny, stropy, po prípade kúrenie. Pri týchto prácach vzniká množstvo prachu, ktorého sa veľmi ťažko zbavíte, čo by vás mohlo priviesť ku konštatovaniu: „Už nikdy žiadne búranie a prerábanie.“ A to by bola škoda.

Po týchto špinavých prácach totiž prichádza tá krajšia časť, ktorou je zariaďovanie. Podlahy, podhľady, osvetlenie, dvere a v ďalšom rade kúpeľňa s toaletou, kuchyňa, šatníky a ostatné zariadenie. Keď sa na výsledok pozriete po tom všetkom, istotne si poviete, že to stálo za to. Nové, krásne, čisté a útulné.
Kým začnete prerábať, povedzte si, ako by mal byť váš príbytok zladený. Veľmi dôležité je na začiatku určiť štýl, akým sa bude rekonštrukcia uberať a vybrať farby, ktoré daný štýl vyzdvihnú. To znamená, že by nemal nastať stav, že kúpeľňu máte modernú a elegantnú a vaša kuchyňa sa uberie smerom rustikálna čerešňa (obrazne povedané). Všetko by malo byť zladené v jednotnom štýle. Rozhodne sa nemusíte báť zapracovania rôznych kontrastov. Správne zvolené odtiene dodajú interiéru šarm a výsledkom nie je nudný nezáživný priestor. Na druhej strane treba mať na zreteli, že rozmanité kontrasty použité napríklad pri podlahách neurobia ten správny dojem. Dôvodom je súčasný trend bezbariérových prechodov, kde by takýto kontrast z pohľadu celku spolu nemusel ladiť. Taktiež, keď potrebujete napojiť dlažbu a parkety cez miestnosti, treba aby ste už jedno alebo druhé mali vybraté a následne dolaďovať správny odtieň druhého materiálu. Treba brať ohľad aj na to, aby vám podlaha ladila s kuchynskou linkou, ďalším zariadením, a samozrejme, aj s interiérovými dverami.
A teraz poďme k jednotlivým miestnostiam, ktoré sú najdôležitejšie a trávite v nich najviac času. Je to kuchyňa a kúpeľňa s toaletou.

Kuchyňa
Ako iste každá gazdiná vie, v kuchyni nikdy nie je dosť úložného priestoru. Toto je vnímané ako prvá požiadavka a pri grafickom návrhu sa úložné plochy riešia na prvom mieste. Musíte sa však snažiť získať čo najviac nielen úložného, ale aj ľahko prístupného priestoru. Tu je veľmi dôležitý výber správnych skriniek a využitie každej možnej časti. Trendom sú rôzne typy zásuviek, ktoré sú veľmi prehľadné a praktické, t. j. vysuniete a vidíte každý jeden hrniec či nádobu. Určite netreba zabúdať aj na využiteľnosť rohových skriniek. Toto miesto je často nazývané ako „úschovňa už nikdy nepotrebných vecí“, lebo naozaj po istej dobe ani neviete, čo zadná časť vašej rohovej skrinky obsahuje. Na trhu existuje celý rad otočných karuselov alebo výsuvných košových systémov. Tieto systémy vám zabezpečia i využitie ťažšie dostupných miest zadnej časti skrinky. Ďalší typ košov je možné využiť do vyšších potravinových skríň. Sú konštruované tak, aby zvládli aj zaťaženie 120 kg. Netreba zabúdať ani na pracovnú plochu, na ktorú veľa ľudí neprihliada a pri varení zistia, že nemajú kam z varnej platne zložiť hrniec, lebo hneď vedľa nej majú drez a podobne. Výšku horných skriniek treba tiež zvážiť, hlavne pri menších postavách. My, malí ľudia, vieme, o čom hovoríme. A určite, síce nie posledný, ale jeden z hlavných bodov, je osvetlenie kuchynskej linky. Intímne osvetlenie je síce pekné, ale večer alebo v noci toho veľa v kuchyni nenakrájate.
Kúpeľňa
Miesto relaxu a čistoty. Ako už z prvej vety vyplýva, je to miesto, ktoré má pôsobiť pokojne a žiariť čistotou. Preto je dôležitý výber obkladov a ich spôsob ukladania. Aby ste si vedeli predstaviť, ako vaša kúpeľňa bude v konečnej fáze vyzerať, pomôže program architekta. Dôležitý je tiež výber zariadenia. Môj názor, ušetrite na obkladoch, ale zainvestujte peniaze do kvalitnej sanity, vodovodných batérií a sprchových kútov. Obklady sa dajú vybrať aj od kvalitných výrobcov v rozumných cenách. Zariadenie kúpeľne však využívate a opotrebúvate každý deň. Napríklad je veľmi dôležité zvážiť výber sprchového kúta, z akého je materiálu, hlavne čo sa týka jeho údržby (dezinfekcia skiel, zachytávanie sa vodného kameňa) či celkovej kvality, t. j., aby v neskoršom období ho nebolo nutné vymeniť (kvalita koľajničkového a závesného systému).
Čo sa týka rekonštrukcie, je tento článok len malým kúskom toho, čo všetko so sebou prináša, ale verím, že po jej úspešnom dokončení, budete s radosťou sedieť v kuchyni či v obývačke a vychutnávať to nové čaro vášho domova. Iste vám to dodá nový a krajší pohľad na život v ňom.

Viac informácií sa dozviete na:
www.lkm-interier.sk

Text a foto: Marta Kováčová

LKM - Interiér s.r.o.
Dudvážska 5102/16
821 07 Bratislava 214
Tel: 0902 589 532, 0918 522 612
FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
LEIER
BAUMIT
HELUZ
DOMEXPO 2018
EVVA
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.