Rekonštrukcia strechy bez ťažkostí

Zatekanie, poškodenie škridiel a únik tepla sú neklamnými znakmi, že so starou strechou je potrebné niečo robiť. Najlepším riešením je vymeniť starú strechu za novú.

Rekonštrukcia strechy je často veľmi náročná nielen finančne, ale aj organizačne. Majitelia rodinných domov s narušenou strechou mnohokrát volia „polovičné“ riešenia, ktoré nedokonalosti strechy neodstránia, ale problém iba oddialia a častokrát stoja nemalé finančné prostriedky. Lepšou voľbou je poriadna rekonštrukcia, ktorú je potrebné dôsledne naplánovať, a potom si už len správne vybrať tú „pravú“ strechu.
Pred rekonštrukciou
Samotná rekonštrukcia nezačína nákupom strešnej krytiny. Na začiatku je totiž potrebné si uvedomiť o akú stavbu ide. Iné požiadavky sú kladené na rodinný dom, garáž alebo altánok. Na výber strešnej krytiny významne vplýva druh stavby. Následne je potrebné si premyslieť, aké bude mať strecha otvory. Či už napríklad strešné okno, vikier, komín alebo čoraz obľúbenejšie slnečné kolektory. Je nevyhnutné navrhnúť všetky prvky strechy tak, aby si vzájomne neprekážali a výsledkom bola aj opticky dokonalá strecha. Súčasťou rozhodovania pred samotnou rekonštrukciou je aj množstvo finančných prostriedkov, ktoré chcete do strechy investovať. Strecha sa nekupuje na jednu sezónu a tak investovať do kvalitnej krytiny, ktorá vám zaručí pohodlie, sa oplatí.

Plechová strecha – praktická a trendy
Pri rekonštrukcii je potrebné poznať možnosti domu, jeho základy, z čoho sú vyrobené obvodové múry. Podľa toho posudzujeme aj hmotnosť strechy, ktorú dom unesie. Staršie domy častokrát trpia pod váhou ťažkých strešných krytín, a preto dnes pri rekonštrukciách majitelia dávajú prednosť ľahkej plechovej streche, ktorá je niekoľkonásobne ľahšia ako klasické betónové škridly. Dôvodov vymeniť starú strešnú krytinu za ľahšiu, novú, však môže byť viacero. Najčastejšie je to práve staršia nekvalitná krytina, ktorá robí najväčšie problémy. Do domu buď zateká, alebo strecha zmenila farbu. Pri plánovaných rekonštrukciách je dôvodom napríklad potreba zväčšiť bytové priestory, alebo prerobiť podkrovie na ďalšie izby či kancelárie. Ak bude podkrovie slúžiť na bytové účely, je nutné počítať s novými priečkami, podlahami a to je potrebné brať do úvahy aj pri zaťažení domu, pretože sa stáva, že si to majitelia neuvedomia a dom neúmerne staticky preťažia. Pri dlhodobom zaťažení hrozí nebezpečenstvo popraskania stien, v krajnom prípade padnutia strechy.
Ako si vybrať ideálnu strechu?
  1. Tradícia – vyberte si plechovú strechu preverenú rokmi skúseností
  2. Spoľahlivosť – výrobca by mal poskytovať záruku kvality strachy bez farebných rozdielov
  3. Najnižšia hmotnosť – strecha by mala čo najmenej zaťažovať váš starý krov
  4. Odborný servis – dobrý výrobca vyhotoví zadarmo cenové kalkulácie, vypracuje kladačský projekt strechy,poskytuje technickú podporu na stavbe
  5. Nadštandardná záruka – kvalitní výrobcovia dokážu poskytnúť záruku až 50 rokov
  6. Doprava zadarmo – kvalitná firma šetrí váš čas aj peniaze
  7. Profesionálna montáž – dobrý výrobca odporučí odborne zaškolenú realizačnú firmu
  8. Komplexný systém – vyberte si výrobcu, ktorý dodáva kompletné doplnky aj odkvapový systém vo farbe strechy
Dôležitým faktorom pri rekonštrukcii striech je aj stav, v ktorom sa nachádza krov. Výhodou je, ak krov, na ktorý je potrebné namontovať novú strechu, je v poriadku. V takomto prípade stačí iba poodtŕhať latovanie, čo je pomerne malá investícia v porovnaní s inštaláciou nového krovu. Pre svoju základnú prednosť plechových krytín – ľahkosť – sa používajú aj v novostavbách, pretože dom ešte pracuje. Nový dom si potrebuje „sadnúť“, a čím ľahší bude, tým kratší čas to potrvá.

Ďalším dôležitým faktorom pri výbere strešnej krytiny je aj jej povrchová úprava. „Kvalita povrchovej úpravy najčastejšie vplýva na záruku, ako aj na schopnosť odolávať poveternostným vplyvom,“ konštatuje Rudolf Rusiňák, obchodný manažér zo spoločnosti Ruukki. Pred niekoľkými rokmi dominovala polyesterová povrchová úprava, resp. matný polyester. U nekvalitnejších výrobcov prevláda táto povrchová úprava dodnes. Avšak v dôsledku postupných klimatických zmien, zvyšovania vplyvu agresívneho prostredia a iných, s týmto súvisiacich skutočností, polyesterová úprava oceľových strešných krytín je už pomaly na ústupe. Dnes na trhu nájdete strešnú krytinu s povrchovou úpravou Pural matný. Jeho vlastnosti ako napr. odolnosť voči poškriabaniu, korózii, teplota tvarovania, UV stálosť, estetický vzhľad výrazne prevyšujú úžitkové vlastnosti polyesteru. Mierne zvýšené finančné náklady pri kúpe strešnej krytiny s touto vysokokvalitnou a modernou povrchovou úpravou sú v porovnaní s polyesterovou úpravou zanedbateľné, pretože sú vyvážené dlhšou životnosťou strešnej krytiny a záručnou dobou, celkovou kvalitou a krajším estetickým vzhľadom strešnej krytiny.
Na trhu existujú mnohí výrobcovia, ktorí zaručujú, že práve ich strecha vydrží celý život. Pri výbere je dôležitá dĺžka záruky a servis, ktorý firma poskytne svojmu zákazníkovi. Výrobcovia moderných a kvalitných striech dokážu v súčasnosti poskytnúť svojim zákazníkom až 50 ročnú záruku (napr. Adamante). Počas tohto obdobia výrobcovia vedia garantovať farebnú stálosť strechy, nezhrdzavenie ako aj nezmenenie fyzikálnych a chemických vlastností strechy.

Pri výbere strešného systému dajte prednosť produktom, ktoré sú preverené rokmi skúseností, majú potrebné osvedčenia a certifikáty. Kvalitný ucelený systém od jedného výrobcu dáva záruku istoty, že sa nestanú nechcené poruchy, ktoré sú najčastejšie spôsobené náhradami originálnych systémových komponentov alebo nesprávnou montážou. Výhodou, ktorú ocení každý, je ucelený a komplexný systém riešenia striech. Komponenty do seba perfektne zapadajú. Tým sa stáva montáž pohodlnou a rýchlou. V prípade výberu strešného systému od kvalitného výrobcu tak máte istotu kvality a funkčnosti. Samozrejmosťou je odborná montáž, servis a špecializované poradenstvo, ktoré vždy poskytne pomoc pri akejkoľvek technickej otázke.

Text: Mgr. Michal Ondruš
Foto: RUUKKI