bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 16.07.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: T O P K Ú R E N I E ! ! ! Tu nájdete užitočné rady ako u š e t r i ť . Naviac máte možnost sa zapojiť do diskusie v diskusnom fóre aj za článkom!
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Relax v zimnej záhrade

Zimné záhrady majú veľmi dlhú históriu. V minulosti boli využívané na pestovanie pomarančovníkov a citrusových plodov. Boli však veľmi nákladné, a preto si ich mohli dovoliť len panovníci.
V súčasnej dobe obľuba zimných záhrad neustále rastie. Ich využitie ponúka priestor pre sezónne skladovanie rastlín, ale predovšetkým slúži ako odpočinková a relaxačná časť domu. Jeho rozšírením o tzv. zelenú izbu vzniká unikátne prepojenie s prírodou.


Čo ovplyvňuje cenu zimnej záhrady

  • Rozmery a tvar. Čím väčší a členitejší, tým drahší
  • Druh použitého materiálu
  • Farba profilov
  • Druh izolačného skla
  • Nosná konštrukcia (u veľkých záhrad)
  • Druh vykurovania
  • Spôsob odvetrania
  • Spôsob kotvenia záhrady na stavbe
  • Typy okenných krídel
V zásade možno zimné záhrady stavať z 3 druhov materiálov. Z dreva, plastu, alebo hliníka.
V zásade možno zimné záhrady stavať z 3 druhov materiálov. Z dreva, plastu, alebo hliníka.

Aby boli zákazníci so zimnou záhradou spokojní, musia si dopredu dobre premyslieť, na aké účely vlastne zimnú záhradu chcú. Iné požiadavky budú kladené na zimnú záhradu pre umiestnenie rastlín a iné pre zimnú záhradu, ktorá bude fungovať ako obytný priestor a bude využívaná celoročne. Zákazník by mal preto buď priniesť projekt, alebo prezentovať svoje predstavy o rozmeroch, tvare, podobe a umiestnení zimnej záhrady. Mal by vedieť,  či bude chcieť zo zimnej záhrady vchádzať do záhrady, a v ktorých miestach, a kde by chcel mať len okenné krídla. Dôležité je mať tiež predstavu o farbe.

Materiál rozhoduje
V zásade možno zimné záhrady stavať z 3 druhov materiálov. Z dreva, plastu, alebo hliníka. Každý z materiálov má ale svoje výhody a nevýhody. Drevo pôsobí na pohľad príjemne, dobre izoluje, je vhodné na zložité tvary, ale potrebuje údržbu. Najväčšou výhodou plastu je jeho cena. Má širokú škálu vzorov, dobre izoluje, ale hodí sa len na zimné záhrady malých rozmerov, predovšetkým s menšou hĺbkou, kvôli malej statickej únosnosti plastových profilov.
Obľúbeným materiálom na stavbu zimných záhrad sú konštrukcie z hliníkových profilov. Hliníkové profily majú o niečo horšie tepelno izolačné vlastnosti, tie sa ale dajú redukovať použitím profilov s dodatočnou izoláciou. Zimné záhrady z hliníka patria medzi tie drahšie, ale nepotrebujú žiadnu údržbu. Ide o stály materiál, ktorý má takmer neobmedzenú farebnú škálu, dobré statické parametre, hliníkové profily dovoľujú stavbu pomerne veľkých zimných záhrad aj v horských oblastiach a umožňuje bezproblémové zasklenie strechy. Systémovo je k strešnej konštrukcii pripojený žľab so zvodom dažďovej vody a strechu podopierajú systémové stojky. Plášť zimnej záhrady môže byť potom vyrobený zo štandardných päťkomorových okenných PVC profilov KBE, alebo opäť z hliníkových okenných profilov.

U zimnej záhrady je dôležité kvalitné odvetrávanie.
U zimnej záhrady je dôležité kvalitné odvetrávanie.

Na čo nesmieme zabudnúť
Pred stavbou zimnej záhrady je dôležité vedieť, že jej montáž možno uskutočniť iba na základovú dosku so základmi do zámrznej hĺbky. Základová doska by mala byť tepelne odizolovaná od podkladu, aby v budúcnosti nedochádzalo k prípadnému premŕzaniu do interiéru zimnej záhrady. Ideálny stav je, keď sa k montáži zimnej záhrady dostaneme v momente, kedy je hotová základová doska. Vyliatie konečnej podlahy a finálna dlažba, alebo iná podlahová krytina, by mala prísť na rad až po postavení zimnej záhrady. Pred stavbou zimnej záhrady by sa tiež malo myslieť na spôsob jej vykurovania. Všeobecne odporúčame vykurovať každú zimnú záhradu. Zamedzíme tým roseniu skiel a následnému stekaniu skondenzovanej vody na podlahu alebo parapety. Najlepší spôsob vykurovania je podlahové kúrenie. Zabezpečí rovnomerné vykurovanie zimnej záhrady. Dobrý spôsob vykurovania je tiež okolo obvodového plášťa zimnej záhrady. Málo účinné je umiestniť vykurovacie teleso na vonkajšiu stenu domu a vôbec najmenej účinný spôsob je temperovanie zimnej záhrady otvorenými dverami  z interiéru domu. S vykurovaním zimnej záhrady súvisí tiež jej kvalitné odvetrávanie. Zimná záhrada by mala vždy byť odvetraná v jej najvyššom bode. Obecne platí, že 6 % z celkovej presklenej plochy zimnej záhrady by malo patriť odvetraniu. Či už  mechanickému, alebo elektrickému. Elektrické odvetrávanie môžeme doplniť aj protiveternými a protidažďovými senzormi. Pri malých zimných záhradách stačí odvetrávať ventilačnými krídlami v bokoch plášťa, pri väčších zimných záhradách už musíme použiť strešné okná.

Vyberáme sklo
K tepelnej pohode vo vnútri zimnej záhrady výraznou mierou prispieva použitie izolačných skiel v plášti aj v streche zimnej záhrady. Zákazník môže vyberať z radu izolačných skiel od dvojitých, až po trojité. Izolačné sklá chránia nielen pred zimným chladom, ale aj pred letným prehriatím. Navyše sú účinné proti hluku. Najdokonalejšou tepelnou bariérou zimnej záhrady je neviditeľná vrstva kovu, ktorou sú potiahnuté sklá. Tie potom fungujú ako zrkadlo. To znamená, že prepúšťajú svetlo, ale odrážajú veľkú časť tepelného žiarenia. Aby ale i nízke zimné slnko opierajúce sa do stien zimnej záhrady dokázalo prispieť k tepelnej pohode vo vnútri zimnej záhrady, je výhodné použiť na steny sklá pre teplo priepustnejšie a na strechu nepriepustné, tzv. protislnečné sklá. Zasklenie strechy je vždy z bezpečnostného skla, podľa podmienok použitia môžeme jeho nerozbitnosť podporiť aj sklom kaleným. Strechu zimnej záhrady môžeme zaskliť aj polykarbonátovými doskami hrúbky 25 – 32 mm.
Ich nespornou výhodou je podstatne nižšia finančná náročnosť a menšia váha, majú však o niečo horšie tepelnoizolačné vlastnosti. Aj pri nich existuje variant s protislnečnou úpravou. Pohodu vo vnútri zimnej záhrady tiež spríjemňujú vnútorné alebo vonkajšie žalúzie, strešné markízy alebo klimatizácia.

Plánujeme zimnú záhradu
Je nutné si uvedomiť, že zimné záhrady nepatria medzi lacné stavby. Ich cena začína podľa veľkosti a vybavenosti od 4 000 € a môže sa vyšplhať až na 40 000 €.
Na cenu zimnej záhrady majú zásadný vplyv rozmery a tvar. Čím väčší a členitejší, tým drahší. Ďalej farba profilov, druh izolačného skla, spôsob odvetrávania, spôsob ukotvenia zimnej záhrady k stavbe a typy krídiel v obvodovom plášti. Klasické kyvadlové krídla sú lacnejšie ako posuvné. Skladacie (harmonikové) dvere posúvajú cenu zimnej záhrady do iných dimenzií. Opäť všeobecne platí, že 20 % obvodového plášťa zimnej záhrady by malo patriť okenným krídlam a dverám.
Stavbu zimnej záhrady je dobre plánovať minimálne 3 mesiace pred jej realizáciou. Samotná stavba potom netrvá dlhšie ako 2 dni, pri menších zimných záhradách, a 4 – 5 dní pri väčších a zložitejších.

Výrobca plastových a hliníkových okien, dverí a zimných záhrad

BWS Liberec spol.s.r.o.
464 01 Raspenava 706
tel.: 00420 739 212 053
00420 482 319 150
e-mail: bws@bws.cz
www.bws.cz

 

11.4. 2013

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
LEIER
HELUZ
BAUMIT
DOMEXPO 2018
EVVA
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.