bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

RHEINZINK V EXTRÉMNYCH PODMIENKACH

 

Kitzsteinhorn nad rakúskym mestečkom Kaprun je veľmi obľúbeným turistickým cieľom. Starý systém lanoviek nemal už dostatočnú kapacitu ani pre zimnú turistiku, ani pre zvyšujúci sa počet letných návštevníkov. Dráhy Gletscherbahnen Kaprun preto pred dvoma rokmi rozhodli o vytvorení novej lanovky.

 

 

 

Príroda a technika

 

Stanica Gletscherjet 3 + 4 a centrálne stanice boli realizované podľa plánov architekta Arkana Zeytinoglou. Pri navrhovaní 3 staníc lanovky sa nechal architekt inšpirovať impozantnou krajinou, presnejšie ľadovcovými skalami. Jeho stanice tak pripomínajú kamene zo snehu a ľadu, rozložené v zimnej krajine.

 

Vysokoalpská výstavba

 

Sprísnené podmienky, ktoré so sebou nesie stavenisko vo výške takmer 3000 metrov nad morom, museli byť zohľadnené aj pri výbere stavebných postupov a materiálov. Drsné podmienky vyžadujú niekoľkonásobok výkonu, ktorý by bol potrebný pre výstavbu tejto veľkosti v bežných podmienkach. Nakoniec sa rozhodlo pre čo najjednoduchšiu konštrukciu: základy z vystuženého betónu, konštrukcia z oceľových nosníkov a nevykurovaná škrupina z predzvetraných kaziet RHEINZINK- prePATINA blaugrau, ležiacich na podkladovej konštrukcii z lepeného lamelového dreva.

 

 

 

 

Ekologický materiál RHEINZINK

 

Rozhodujúce pre výber materiálu boli výnimočné ekologické vlastnosti materiálu RHEINZINK: Produkty RHEINZINK sú extrémne trvanlivé s realisticky predpokladanou životnosťou v týchto konkrétných extrémných podmienkach 75 rokov. S najnižšou spotrebou energie a tým aj najnižšími emisiami CO2 pri výrobe predstavuje RHEINZINK najmenšiu záťaž zo stavebných kovov. RHEINZINK je 100% recyklovateľný, miera recyklácie je v súčasnej dobe už viac ako 95%. Preto bol RHEINZINK vyhlásený inštitútom Bauen und Umwelt e.V. (IBU e.V.) stavebným produktom šetrným k životnému prostrediu.

 

Viac informácií o ekologických vlastnostiach materiálu RHEINZINK a jeho vplyvu na životné prostredie:

 

Vyhlásenie o produktoch, certifikáty

 

C2C certifikát strecha - fasáda

 

C2C certifikát odvodnenie

 

EPD RHEINZINK- prePATINA blaugrau a schiefergrau

 

Ochrana pred elektrosmogom 

 

 

 

Osvedčené, individuálne nastavené systémy

 

Pri stanici Gletscherjet 3 + 4 sa horizontálne panely používané na fasádach mali použiť aj pre zastrešenie. Vzhľadom k extrémnej polohe - horná stanica sa nachádza asi 3000 metrov nad morom, zo statického hľadiska bolo nutné počítať s množstvom snehu až do výšky 4 m - bolo od začiatku jasné, že sú úplne nevyhnutné dodatočné opatrenia pre odvedenie vznikajúcej záťaže zo stredu panelov. RHEINZINK horizontálny panel bol upravený tak, že na jednej strane je zaistená celoplošná podpora povrchu drevenou doskou a na druhej strane bolo nutné vytvoriť ohyb u atypického detailu hrebeňa nepatrne vyššie tak, aby bola voda prirodzene odvádzaná vždy smerom dopredu, prípadne do strán do vytvorených žľabov . Tak je zamedzené vnikaniu vody cez vodnú drážku. Celková konštrukcia bola vyrobená tak, že súhrnné množstvo vody môže byť bezpečne odvádzané spodnou konštrukciou strechy (vodotesným podstreším). Tak bol vyvinutý systém odolný proti dažďu s požadovaným panelovým vzhľadom.

Zaujíma Vás RHEINZINK horizontálny panel H25? Viac informácií nájdete tu

 

Ďalšie zaujímavé referenčné objekty RHEINZINK nájdete tu

 

 

 

 

Text a foto: RHEINZINK

 

 

www.rheinzink.sk

 

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
LEIER
HELUZ
BAUMIT
EVVA
DOMEXPO 2018
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.