bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 16.07.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: T O P K Ú R E N I E ! ! ! Tu nájdete užitočné rady ako u š e t r i ť . Naviac máte možnost sa zapojiť do diskusie v diskusnom fóre aj za článkom!
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

ROZHODNÚŤ SA PRE STROJOVÉ OMIETKY?

Celkový pohľad
Celkový pohľad

Jednou z najdôležitejších rekonštrukčných činností je nepochybne aplikovanie omietky. Steny majú v obydliach príliš významnú úlohu na to, aby ste ich vzhľad a rovnako aj životnosť mohli zanedbať. Omietky sa nestarajú len o estetickú úpravu muriva, ich funkcia v bývaní by mala spĺňať aj niektoré ochranné a izolačné nároky obyvateľov. Preto odporúčame, aby ste si pri výbere spôsobu omietania stien dali poriadne záležať a nebáli sa byť perfekcionistom.

Prečo je vlastne také dôležité dbať na stopercentnú robotu pri aplikovaní omietky na murivo? Omietky majú za úlohu vylepšovať tepelno-izolačné a akumulačné vlastnosti, samotné steny majú ochraňovať pred akýmikoľvek mechanickými poškodeniami, skvalitňujú konštrukciu a ovplyvňujú interiérovú klímu v priestore. Stručne povedané, s dobre nanesenými omietkami budete mať doma viac udržaného tepla, čo oceníte hlavne v mrazivých dňoch a múry prežijú dlhšie bez problémov. Málo? Tak si k tomu ešte pripočítajte priedušnosť, skvelú protipožiarnu funkciu a celkové zvýšenie odolnosti voči vzniku a šíreniu plesní.

Ak chceme dosiahnuť čo najlepšiu kvalitu, musíme si zvoliť aj najlepší spôsob omietania. Firmy začali nanášať omietky strojom a má to viacero pozitív. Prečo si strojové omietky získavajú stále väčšiu obľubu, si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Aké výhody prinášajú strojové omietky ?

Detail rohu
Detail rohu

Pri strojových omietkach treba vyzdvihnúť veľkú výhodu - rovnomerné nanášanie na stenu. Vďaka použitiu stroja sa dokáže použitý materiál premiešať na ideálnu vrstvu, ktorá vojde do každej škáry a takto sa podarí vyrovnať všetky nezrovnalosti a vyhladiť celkový povrch. Ďalším prínosom je určite rýchlosť vykonania práce. Nebudete sa zbytočne zdržiavať s náročným ručným nahadzovaním a dokážete ušetriť množstvo drahocenného času. Dvojnásobne to platí, pokiaľ potrebujete vytvoriť viac vrstiev omietky. Pri potrebe spraviť väčšie plochy už nie je nad čím rozmýšľať, tam je použitie stroja nutnosť.

Ako je to s cenou ?


Nie je pravda, že strojové omietky majú prehnane vysokú cenu. Tento faktor je závislý skôr od konkrétnej firmy alebo živnostníka ako od spôsobu vykonávania práce. Ak si na nahadzovanie omietky zavoláte pracovníkov, zoberú peniaze tak či tak. Za dopravu stroja a jeho používanie si zapýtajú nejakú vyššiu sumu, ale zas na druhej strane ušetria mnoho času. Ak budete trvať na ručnej práci, za samotnú robotu by si mali logicky zapýtať menej. Ale čo s časom, ktorý sa natiahne? Pokiaľ pôjde o niekoľko stoviek metrov štvorcových, robotníkov tam podržíte o niekoľko dní dlhšie ako keby ste si zvolili strojový spôsob omietania. V konečnom dôsledku vám môžu naúčtovať ešte viac. A keď sa na to pozriete z hľadiska kvality, tak sa oplatí aj priplatiť, lebo výsledok bude zaručene na vyššej úrovni.

Výber materiálu

Strojové omietky nie sú obmedzené na konkrétny materiál, na výber sa toho ponúka dosť. Firmy často využívajú sadrové omietky, nakoľko sadra je ekologická, dýcha prírodou a pasuje ku každému podkladu. Pre jej estetický význam si ju obľúbili mnohí zákazníci. Vápencovo-cementové omietky sa takisto stali veľmi populárne, majú perfektnú priedušnosť a sú vhodné na všetky miesta so zvýšenou vlhkosťou. Materiálov je viac, výber závisí od stavby.

 

Ak vás strojové omietky presvedčili, nezabudnite zosúladiť všetky podmienky ohľadom materiálu a využívania stavby. Kvalitný výsledok to prinesie vtedy, keď je známy podkladový materiál a jeho zhotovenie. Tiež je dôležité poznať účel využívania priestoru. Pri dodržaní pravidiel prispejete k zvýšeniu kvality a splneniu všetkých funkcií strojových omietok.

 

Text: Róbert Bosák

 

7.1. 2014

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
LEIER
HELUZ
EVVA
BAUMIT
DOMEXPO 2018
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.