bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 16.07.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Stavba s univerzálnym systémom, ktorý šetrí energiu

Presné tvárnice z autoklávovaného pórobetónu majú množstvo výhod nielen pre majiteľa stavby, ale aj pre jej zhotoviteľa. Tento masívny stavebný materiál spája v sebe vysokú stabilitu a optimálnu tepelnú izoláciu. Jeho prednosťou je jedinečná pórovitá štruktúra materiálu, ktorá dosahuje rovnakých fyzikálnych vlastností vo všetkých smeroch. Môže sa porovnať so štruktúrou kostí, teda materiálu ľahkého, pevného a overeného miliónmi rokov evolúcie.

Univerzálny stavebný systém z bieleho pórobetónu má rozmanité možnosti využitia. Využiť ho možno nielen na novostavbu rodinného domu, ale aj stavbu bytového domu, na prestavbu objektov, prístavbu, modernizáciu existujúcej stavby, až po kreatívne úpravy interiérov. Kompletný stavebný systém orientovaný na spokojnosť zákazníka šetrí čas a náklady pri stavbe a má všetky vlastnosti, ktoré zaručujú vysokú kvalitu bývania a nízke náklady na energiu.

Tvárnice pri hrúbke neomietnutej steny 37,5 cm a bez dodatočnej tepelnej izolácie dosahujú špičkovú hodnotu U = 0,26 W/m2K. Bez ohľadu na vynikajúce stavebno-fyzikálne hodnoty sa biele tvárnice stávajú aj vďaka jednoduchému opracovaniu a spracovanie jedným z najobľúbenejších stavebných materiálov dnešných dní. Materiál sa vyrába podľa normy EN 771-4:2004 pre murovacie tvárnice z autoklávovaného pórobetónu. Vďaka rovnomernému rozloženiu pórov sú "izotropné", čo znamená, že majú vo všetkých smeroch tie isté vlastnosti. V každom smere sú teda rovnako masívne a pevné, vykazujú tie isté tepelno-izolačné vlastnosti, majú odolnosť v tlaku, akustické vlastnosti a rovnakú protipožiarnu odolnosť. Tým sa biely pórobetón zásadne líši od väčšiny stavebných materiálov, ktorých vlastnosti sú spravidla cielene usmerňované s nutným následkom vzniku slabín a kompromisov.
Šetrí náklady na stavbu aj energiu
Vynikajúce tepelno-izolačné presných tvárnic šetria aj vysoké náklady na vykurovanie. Okrem toho chránia biele tvárnice aj životné prostredie - a to hneď dvakrát: na jednej strane nižšie vykurovanie znamená menej emisií škodlivín v ovzduší, na strane druhej šetrí finančné prostriedky na stavbu, ktorú nie je nutné dodatočne zatepľovať ani vykonávať náročné tepelno-izolačné opatrenia.

Bez tepelných mostov
Steny z presných bielych tvárnic s perom a drážkou hrúbky 375 mm prekračujú svojimi tepelno-technickými vlastnosťami odporúčania normy, a vďaka rovnakým vlastnostiam vo všetkých smeroch redukujú tepelné mosty v rohoch miestností, pri styku so stropom dokonca na minimum. Ďalšími miestami častého vzniku tepelných mostov sú preklady nad otvormi a stužujúce vence. Tepelné mosty sú miestom vzniku porúch na omietkach, zdrojom vzniku plesní a preto je veľmi dôležité vyvarovať sa ich. Pórovitá štruktúra bieleho pórobetónu umožňuje stenám „dýchať“ a tým zaručuje v obývaných priestoroch zdravú klímu.

Rýchla a jednoduchá výstavba
Systém pero + drážka a praktické úchopové kapsy podstatným spôsobom uľahčujú osadzovanie tvárnic.Spomínaný systém umožňuje, aby sa malta nanášala iba do ložnej škáry, pričom styčná škára zostáva nevyplnená. Stavebný systém z bieleho pórobetónu možno využiť na rôzne stavby, ale aj na prístavby či rekonštrukcie. Pri každej stavbe možno využiť rôzne prvky z ponúkaného sortimentu – presné tvárnice na nosné a obvodové steny rôznej hrúbky, presné tvárnice na nenosné steny, vencová tvárnica, U profil, nosný preklad, prekladový trámec, nenosný preklad, schodiskové dielce, stropný dielec, montovaný strop, strešný dielec, stenový dielec či novinku oblúkové tvárnice vhodné najmä do kúpeľní.
Pribudla novinka – oblúkové tvárnice
Trendom súčasných moderných kúpeľní sú murované sprchové kúty v rôznom prevedení. Niektoré sú s vaničkami, iné bez, mnohé kúty sú s klasickými sklenenými dvermi, no jestvujú aj také, ktoré dvere nepotrebujú. A práve tento druh sprchových kútov možno teraz postaviť ešte rýchlejšie, ak na jeho stavbu použijete nový špeciálny prvok – Ytong oblúkovú tvárnicu. Tá je vyrobená z pórobetónu triedy P2-500 a je perfektným prvkom na kreatívnu úpravu interiéru. Nový systém oblúkových tvárnic Ytong ponúka vynikajúce riešenie na rýchle vytvorenie špirálovej sprchy vo welness oáze či oblúkového sprchového kútu, ale rovnako dobre je využiteľný aj mimo kúpeľne. Vďaka nemu sa dá vymurovať aj sokel na okrúhlu kachľovú pec, polkruhový interiérový deliaci prvok alebo sa ním opticky oddelí priestor v interiéri.


Zdravý a ekologický materiál
Navyše, biely pórobetón je zdravotne celkom nezávadný a vyrába sa viac než 80 rokov z prírodného kremičitého piesku, vápna a cementu. Jeho energeticky nenáročná výroba a stopercentné opätovné zhodnotenie stavia bielu presnú tvárnicu na prvú priečku z biologického a ekologického hľadiska. Materiál sa vyrába z prírodných surovín, ktoré tvoria 81 % zemskej kôry a sú prakticky nevyčerpateľné. Jeho hlavnými komponentmi sú piesok a vápenec, a tak je materiál bez problémov recyklovateľný.


Odborné poradenstvo
Okrem kompletného stavebného systému je pre stavebníka potrebné aj odborné poradenstvo a premyslené koncepcie, akým je napríklad nízkoenergetický dom z bieleho pórobetónu. Každý stavebník by sa mal preto informovať o spôsobe využitia tohto materiálu na plánovanú výstavbu u predajcu, alebo priamo u výrobcu.


www.pomahamestavat.sk

20.3.2010
FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
BAUMIT
DOMEXPO 2018
LEIER
EVVA
HELUZ
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.