bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: T O P K Ú R E N I E ! ! ! Tu nájdete užitočné rady ako u š e t r i ť . Naviac máte možnost sa zapojiť do diskusie v diskusnom fóre aj za článkom!
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Staviame „ekologický“ dom! 1. časť

Do redakcie sme dostali veľmi zaujímavý podnet od našej čitateľky. Pani Alexandra s manželom totiž postavili dom z nepálenej hliny. A keďže záujemcov o eko-stavebníctvo je čoraz viac, rozhodli sme sa tento pekný príbeh prezentovať vám všetkým. Tak nechajte sa inšpirovať na ceste k zdravému domovu.

Hlinená drevenica, ....ale vyzerá ako normálny dom

Na začiatku bol sen – bývať vo vlastnom dome. Netušila som však, že raz budem mať dom, o akom som dovtedy ani nepočula. Keď idete okolo neho dnes po ulici, poviete si – zase nový dom, obyčajný, nudný, kockatý. Dokončený sa od ostatných líši len tvarom strechy, ale dnes už ani plochá strecha nie je nijakou raritou. Zato počas jeho stavby sa niektorí okoloidúci aj pristavili a pýtali sa: Z čoho to staviate?
Náš dom je postavený z nepálenej hliny. Áno, aj mne to prišlo zvláštne, keď som to počula prvý raz. Už som si zvykla. Na bývanie v ňom, aj na reakcie. Od tých typu – Tak toto som v živote nevidel! – cez – A to sa vám nerozpustí, keď zaprší? – až po – To je perfektné, kto vám to stavia, dajte mi kontakt.

Hlina je jeden zo základných stavebných materiálov, ktoré sa na Zemi dajú nájsť. Veď aj klasické tehly sa predsa robia z hliny. Akurát ktosi prišiel na to, že keď sa vystavia vysokej teplote, tak sa zmenia na pevnejšie, a prestanú sa rozpúšťať vo vode. Toto sú práve dva základné problémy hlinených stavieb: zo statického hľadiska museli byť múry z nepálených tehál veľmi hrubé, aby udržali celý dom a stavbu treba maximálne zabezpečiť proti vode.
Prečo by potom niekto dnes staval z takého problematického materiálu? Pretože nepálená hlina má aj veľa pozitívnych vlastností. Okrem toľko spomínanej „ekologickosti, sú výhody tohto prírodného materiálu: cena, dostupnosť, vplyv na vnútornú klímu v dome, tepelno-akumulačné vlastnosti a schopnosť pohlcovať elektromagnetický smog.
Stavba domu je vytvorená z hliny z výkopu základov, ktorá bola na pozemku. Problém so statikou sa vyriešil konštrukciou domu. Nosná časť je drevená a hlina tvorí len výplň medzier medzi drevenými stĺpmi. Druhé poschodie je murované z hotových nepálených tehál. Čiže máme aj hlinu z nášho pozemku – zadarmo, aj kúpené nepálené tehly.
Obvodový plášť stavby, ktorý chráni proti vode, má aj funkciu dodatočného zateplenia na dosiahnutie nízko-energetického štandardu. Je zložený z dvoch vrstiev drevovláknitých dosiek. Medzera medzi nimi je vyplnené fúkanou izoláciou z celulózy (z recyklovaného papiera). Pred zemnou vlhkosťou stavbu zospodu chráni klasická hydroizolácia asfaltovými pásmi a pod hlinenými stenami je dodatočná izolácia z penového skla, ktoré zároveň prerušuje tepelný most medzi betónovou základovou doskou a murivom.

Nepálená hlina akumuluje dobre teplo a vzdušnú vlhkosť. Už samotná hlinená omietka spĺňa túto funkciu celkom dobre. Stena hlinená po celej hrúbke má akumulačné vlastnosti ešte väčšie. Účinne vyrovnáva výkyvy teploty a vlhkosti. V praxi sa to prejavuje tým, že keď v lete po týždni horúčav príde náhle ochladenie a dážď, tak v dome sa nám aspoň nasledujúcich 24 hodín drží stále teplo. Trvá dosť dlho, kým dom opäť celý vychladne a je potrebné začať kúriť aj pri trvalom poklese vonkajších teplôt. Vlhkosť v dome máme stálu okolo 50 %, aj pri kúrení v zime, na čom má podiel okrem hliny aj riadené vetranie a špeciálny typ vykurovania, čo súvisí s nízko-energetickou koncepciou domu.
Pri ponechaní hlinených omietok v pôvodnom stave treba dbať na ich ochranu pred vodou. Omietka z hliny sa dá použiť v akomkoľvek dome alebo aj byte v paneláku a spôsobí príjemnú zmenu vnútornej klímy. Nevýhodou je jej cena, ktorá je vyššia vzhľadom na malú dostupnosť na našom trhu. Okrem toho je ťažké nájsť robotníkov, ktorí s ňou vedia pracovať.
Pohlcovanie elektromagnetického smogu je ťažko posúdiť, lebo sme zatiaľ nevykonali príslušné merania. Ale napriek tomu, že robotníci ma strašili, že mi v hlinenom dome nepôjde mobilný telefón, nie je to pravda. Na dome sú samozrejme aj veľké sklenené okná, cez ktoré signál prestupuje bez problémov.

Z osobnej skúsenosti môžem konštatovať, že sa mi za prvý rok bývania v hlinenom – zdravom dome mierne zlepšila alergická nádcha. Najviac ma však v tomto dome teší malá potreba kúrenia, vyššia vlhkosť vzduchu a celková príjemná atmosféra hliny a dreva.
 
Text a foto: Alexandra Fričová

 

Staviame ekologický dom! 2. časť
Staviame ekologicky dom! 3. časť
Staviame ekologicky dom! 4. časť

Staviame ekologicky dom! 5. časť

 

17.5. 2013

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
DOMEXPO 2018
HELUZ
LEIER
EVVA
BAUMIT
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.