bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 16.07.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: T O P K Ú R E N I E ! ! ! Tu nájdete užitočné rady ako u š e t r i ť . Naviac máte možnost sa zapojiť do diskusie v diskusnom fóre aj za článkom!
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Staviame ekologický dom! 2. časť


Ekologický dom
Ekologický dom

Do redakcie sme dostali veľmi zaujímavý podnet od našej čitateľky. Pani Alexandra s manželom totiž postavili dom z nepálenej hliny. A keďže záujemcov o eko-stavebníctvo je čoraz viac, rozhodli sme sa tento pekný príbeh prezentovať vám všetkým. Tak nechajte sa inšpirovať na ceste k zdravému domovu.

Od šoku zo stavbárskej reality po "ekologický" dom

Kopeme základy
Kopeme základy

Slovné spojenie ekologický dom nedáva zmysel. Ekológia je veda o vzťahoch organizmov a ich životného prostredia. Čo potom znamená slovné spojenie ekologická stavba?  Tento pojem sa bežne používa a predstavujeme si pod ním niečo veľmi prírodné a skvelé. Toto presvedčenie v nás upevňuje reklama na ekologické fabriky ktorá sa nás snaží presvedčiť, že to, čo vypúšťajú z komína je vlastne tá najlepšia vec, akú sme kedy dýchali.... Pod pojmom ekologický teda rozumieme niečo, čo neškodí životnému prostrediu. Veda o životnom prostredí sa pritom volá environmentalistika. A to, čo neškodí životnému prostrediu, či už je to stavba alebo fabrika sa správne nazýva environmentálne priateľské. Toto slovné spojenie sa nám do reči moc nehodí,  asi preto, že je to len preklad anglického environmentally friendly. Po slovensky teda priateľské k životnému prostrediu. Veľmi dlhé a zložité slová, asi preto sa presadilo kratšie a jednoduchšie slovo  -  ekologický. Teda, aj ja žijem v ekologickom dome. A budem tento pojem používať, keď už nám tak zľudovel. 

Základová doska
Základová doska

Ekologická stavba by mala v procese výstavby, počas svojej existencie a aj pri likvidácii, čo najmenej zasiahnuť do životného prostredia. Tento trend je u nás zatiaľ málo rozšírený. Oveľa viac počuť o nízko-energetických, pasívnych, nulových, či dokonca aktívnych domoch. Áno, vzhľadom na ceny energií je dôležité, aby ich spotreba bola čo najnižšia. Ak vieme stavať domy, ktoré zabránia únikom tepla a potom stačí minimálny energetický vklad  a v dome je vykúrené, je to skvelé. Je to aj priateľské k životnému prostrediu, keďže všetci vieme ako sa energie v súčasnosti vyrábajú. Ale dom môže byť ešte priateľskejší  - materiálom, z ktorého je postavený.

Chystáme sa stavať

Nosná konštrukcia
Nosná konštrukcia

S manželom sme chceli stavať na pozemku po starých rodičoch, na ktorom stál ich starý dom. O stavebníctve som toho vtedy moc nevedela. A už vôbec nič o nejakých ekologických stavbách.  Ako najkvalitnejší stavebný materiál som vyhodnotila pálenú tehlu, ktorá vtedy mala veľkú reklamu na presné murovanie na tenkú vrstvu lepiacej malty, ktoré by malo poskytovať veľký tepelný odpor muriva aj bez dodatočného zatepľovania. Z veľkého výberu strešných krytín na mňa zapôsobil jeden z výrobcov plechových krytín v tvare vlnoviek, lebo sa mi páčilo, že má krásne príslušenstvo. Najmä tie pekné zachytávače snehu....To len na ilustráciu, podľa čoho sa človek rozhoduje, keď študuje len  reklamy. Všetko sme to prebrali s architektom, zakreslili, spísali a urobil mi okrem projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie aj odhad rozpočtu stavby.  Vtedy som ešte vybavovala povolenie na odstránenie pôvodnej stavby na pozemku, a jej zbúranie, čo bol dosť komplikovaný proces, ktorý  zdržal následné vybavovanie stavby.

Dom už stojí
Dom už stojí

Medzitým som mala možnosť preniknúť do tajov slovenského stavebníctva v praxi. Po počiatočnom šoku som sa zorientovala a vyšlo mi z toho jediné - toto nechcem. Nejdem opisovať pomery na úradoch, ani v inštitúciách, ktoré nás pripájajú na inžinierske siete. Však tu všetci žijeme, mnohí sme stavali domy, tak vieme.  Chcem písať o tom, čo môže zmeniť k lepšiemu každý z nás.
Zásadný problém sme mali aj pri hľadaní stavebnej firmy. O tých pár, ktorých som už videla stavať som vedela s istotou, že neprichádzajú do úvahy, a podobne to bolo aj s odporúčaniami. Rozposlala  som teda množstvo dopytov po internete. Reakcie mojich nádejných budúcich stavbárov ma privádzali do rozpakov. Áno, každý chcel ísť do toho, najlepšie hneď zajtra, a hlavne aby som už dnes zložila zálohu. Ale na otázku, či majú certifikát, že vedia murovať z daných tehál na tenkú vrstvu malty už boli odpovede veľmi vyhýbavé. Zaujímavé boli aj rozdiely v cenových ponukách. Tá istá stavba, tie isté materiály, ale cena iná. Značne sa odlišovala aj od cenového odhadu, ktorý mi urobil architekt. A keď som na osloveného stavbára urobila smutné oči, tak bol hneď ochotný tú sumu na papieri preškrtnúť a prepísať na menšiu, len aby som podpísala.

Obvodový plášť sa robí
Obvodový plášť sa robí

Po takýchto skúsenostiach som sa začala zamýšľať z akých materiálov stavajú, keď si aj sama viem vypočítať cenu tých tehál.  Kúpili by mi naozaj tie, ktoré chcem? Kde ich kupujú tak lacno? Alebo mi klamú do očí??? Jednu z týchto firiem som vyskúšala využiť aspoň na búranie starého domu na pozemku. Samozrejme až potom, keď mi vytypovaná špecializovaná búracia firma, ktorá sľubovala podrvenie a recykláciu sutiny a nie vývoz na skládku, po tretí raz odložila termín. Nasadila som tam teda nádejných stavebníkov, ktorý to síce zvládli, ale pri bližšom pozorovaní ich organizácie práce som rýchlo zamietla myšlienku, že by som s nimi vydržala rok či dva počas stavby domu. A toto rozhodnutie výrazne potvrdila aj nereálne nízka cena na návrhu zmluvy.

Obvodový plášť hotový
Obvodový plášť hotový

Ku výberu stavebnej firmy mi nakoniec pomohla náhoda, keď som sa pri študovaní stavieb na  internete dostala ku tým netradičným. Medzi množstvom montovaných domov a drevo-stavieb, ktoré sa mi začínali páčiť, som narazila na stránku, ktorá písala o domoch z hliny. Pri tej myšlienke som si naozaj  na začiatku predstavila ako na ulici v meste stojí za plotom taká africkú chatrč z blata. Ale keď som nadviazala písomný kontakt, tak som bola, napriek predsudkom mojim aj rodinným viac-menej rozhodnutá. Spoznala som totiž človeka, ktorý pôsobil dojmom, že vie o čom hovorí, že ho stavebníctvo zaujíma a robí to rád.

Robí sa vonkajšia omietka
Robí sa vonkajšia omietka

Nakoniec sme pôvodný projekt domu z tehál, oblepených polystyrénom a plechom na streche odložili na poličku a vypracovali nový projekt. Jeho tvorba začala pre mňa úplne neklasicky - návštevou pozemku. Tohto  pána zaujímalo, odkiaľ svieti slnko a ako ho zatieňujú okolité domy. Podľa toho mi nakreslil návrh domu. Vtedy som prvý raz pochopila, čo znamená nízko-energetický. Dovtedy to pre mňa znamenalo - čo najhrubšia vrstva polystyrénu na stenách. Teraz som objavila veci ako pasívne solárne zisky alebo nútené vetranie s rekuperáciou tepla a postupne sme sa prepracovali k  akumulačným schopnostiam nepálenej hliny vzhľadom na teplo a vlhkosť a  k zelenej - vegetačnej streche. A nakoniec z toho na papieri stál dom podľa  mojich predstáv, o ktorých som ani nevedela, že ich mám, ale zapôsobil na mňa. Nekomplikovaný tvar,  veľkosť tak akurát, rovná strecha ktorá sa jednoducho tepelne izoluje, a žiadne iné miesta, cez ktoré by v zime dovnútra liezol chlad.

Tesne pred dokončením
Tesne pred dokončením

Trvalo to nakoniec dlhšie ako sa plánovalo v zmluve, aj to stálo viac ako bolo v  rozpočte, ale ten výsledok stál a stále stojí za to. Bývam v dome, v ktorom sa dá bývať. A býva sa v ňom dobre. A nielen preto, že je to môj dom a páči sa mi ako vyzerá. Najlepšie je, že je v ňom v zime teplo a v lete príjemne. A nepotrebujem na to mať klimatizáciu, ani kúriť vo dne v noci naplno.

Text a foto: Alexandra Fričová

 

Staviame ekologický dom! 1. časť
Staviame ekologicky dom! 3. časť
Staviame ekologicky dom! 4. časť

Staviame ekologicky dom! 5. časť


 

25.5. 2013

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
EVVA
HELUZ
DOMEXPO 2018
BAUMIT
LEIER
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.