bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

STAVIAME EKOLOGICKÝ DOM! 3. časť

Výber pozemku, alebo ako chodí slnko po oblohe?

Schéma dopadu slnečných lúčov na dom
Schéma dopadu slnečných lúčov na dom

V prvých dvoch častiach zaujímavého seriálu o výstavbe eko domu z hliny sme si predstavili základné myšlienky a východiská, ktoré priviedli pani Alexandru s manželom až k rozhodnutiu stavať svoj vysnívaný domov ekologickým systémom – z hliny. V ďalšom pokračovaní sa pani Alexandra zameria na popísanie projektového procesu.

Schéma zatienenia susedným domom počas dňa
Schéma zatienenia susedným domom počas dňa

Pozemok na výstavbu rodinného domu som si nevyberala. Mala som k dispozícii len jeden, ktorý som zdedila po starých rodičoch. Výhodou bolo, samozrejme, že mi navýšil investíciu do stavby len sumou, ktorú som zaplatila za zbúranie pôvodného domu, ktorý na ňom stál.
Najprv som projektantovi odpovedala len na otázky týkajúce sa pozemku a zistila, som, že mám len nejasné predstavy o svetových stranách, jednoducho, že neviem, kde je sever, a najlepšie bude, keď si pozrie pozemok osobne. Projektant zrejme dával v škole lepší pozor, lebo sa v orientácii pozemku na svetové strany zorientoval hneď.

Trocha teórie nezaškodí

Strana domu orientovaná na juh
Strana domu orientovaná na juh

Základný fakt je, že naša Zem obieha okolo Slnka a nám sa len zdá, že sa Slnko pohybuje. A pohybuje sa zdanlivo tak, že na nás svieti prevažne z južnej strany. To preto, že sme na severnej pologuli Zeme. Vychádza teda na východe, ráno svieti z juhovýchodu, počas dňa prejde celú južnú stranu a večer svieti z juhozápadu, až kým na západe zapadne. Logicky. Druhá vec je, že v lete slnko vystúpi oveľa vyššie nad naše hlavy, a je na oblohe oveľa dlhšie ako v zime. V zime svieti len pár hodín do dňa a je oveľa nižšie. Toto mi projektant nakreslil na papier – ako by dopadali slnečné lúče na dom, ktorý by stál na našom pozemku v lete, a ako v zime. Ako veľmi by ich zatienil susedný dom z južnej strany. Ako využijeme slnečné lúče na získanie tepla v dome a ako ich potrebujeme odtieniť, aby sa dom zase v lete neprehrieval.

Juzná strana ešte bez balkóna
Juzná strana ešte bez balkóna

Maximálne solárne zisky zabezpečíme tak, že na južnej strane domu sa urobia čo najväčšie okná. Prakticky 80 – 90 % zasklených plôch by mohlo byť na južnej strane, kým na severnej, z ktorej slnko vôbec nesvieti, sa urobia len nevyhnutné malé okienka z WC alebo schodišťa. Rovnako na tejto strane je možné mať vstup do domu – dvere plné, ktoré nemajú veľa presklených plôch. Prakticky sa to premietne do rozloženia miestností v dome. Lenže nikdy to nejde celkom ideálne. Prispôsobujeme sa orientácii k ulici, záhrade, veľkosti pozemku a vlastným predstavám o izbách.
Nám sa to podarilo po zvážení všetkých okolností asi tak, že väčšina izieb – obývačka, pracovňa a dve detské izby majú veľké okná, resp. balkónové dvere smerom na juh. Vchod do domu je z východnej strany, lebo východná strana je od ulice, a na severnej strane máme vzhľadom na obmedzenú šírku pozemku (15 m) len zákonom stanovené 2 m od susedného oplotenia.

Veľké neotvárateľné presklenie
Veľké neotvárateľné presklenie

Rozloženie izieb na spodnom podlaží je nasledovné: na východe vchod a chodba, smerom na juhovýchod je veľké okno v pracovni, ďalej na juh pokračuje veľké okno z obývačky, potom úzke sklenené dvere na terasu z obývačky, tie už sú na juhozápad a na západ smerujú presklené dvere na terasu z kuchyne. Na severnej strane je kuchynská linka bez okien, jediné malé okienko na sever je z WC, a potom nasleduje malé okno z technickej miestnosti, ktorá je už na severovýchode a nadväzuje na vstupnú chodbu.

Veľké presklenie a úzke vertikálne okno v budúcej obývačke
Veľké presklenie a úzke vertikálne okno v budúcej obývačke

Na hornom podlaží je to podobné. V juhovýchodnom rohu je detská izba s malým oknom dopredu na východ a veľkými dverami na balkón na juh. V juhozápadnom rohu je druhá detská izba, podobne má veľké dvere na balkón orientované na juh a malé okno na západ. Nad kuchyňou je spálňa v severozápadnom rohu s oknom na západ. Nad technickou miestnosťou je kúpeľňa s úzkym horizontálnym oknom na východ. Medzi spálňou a kúpeľňou je schodisko, ktoré má malé okno na sever kvôli svetlu. Pôvodne malo byť presvetlenie schodiska riešené oknom v streche, ale radšej sme ho presunuli na severnú fasádu, aby sa zbytočne nekomplikovala izolácia strechy, ktorá je veľmi špecifická, vzhľadom na netradičnú strešnú krytinu – vegetačnú, a musí spĺňať náročné podmienky tepelnej izolácie.

Veľké sklené dvere a malé okno v hornej detskej izbe
Veľké sklené dvere a malé okno v hornej detskej izbe

A ešte k tomu ako vysoko slnko vystúpi na oblohe v lete a v zime. Podľa toho sa riešilo zatienenie, aby sa pri takejto orientácii dom v lete neprehrieval. Dosiahli sme to presahom plochej strechy, ktorá prečnieva cez obrys domu na južnej, východnej a západnej strane asi o meter. Na severnej je to menej, ale aby bola zachovaná symetria, musí strecha presahovať aj tam, kde to prakticky kvôli slnku netreba. Tento presah strechy efektívne zatieňuje dom v lete, kedy slnečné lúče dopadajú z výšky, a zase nie je tak veľký, aby bránil vstupu slnečných lúčov do okien v zime, keď prichádzajú pod menším uhlom.

Strana orientovaná na západ
Strana orientovaná na západ

Okrem presahu strechy zatieňuje spodné poschodie aj balkón orientovaný na juh po celej dĺžke domu a na oknách sú vonkajšie žalúzie.
Okná v dome majú drevené rámy. Do koncepcie prírodných materiálov by, samozrejme, nezapadali plastové. Majú tri sklá kvôli dosiahnutiu vysokého tepelného odporu. A sú osadené tak, že popri nich skutočne nefučí dnu. Neviem ako to majstri dosiahli, ale bolo by skvelé, keby sa to takto darilo všetkým. Zaujímavosťou je, že najväčšie okná spodného podlažia na južnej strane sa nedajú otvárať. Sú to vlastne len tabule skla skutočne veľkorysých rozmerov – cca 2 x 2 m. Väčšina zasklení na dome je až po zem a nebolo nutné, aby sa každé z nich dalo otvárať a aby boli dvere na dvor v každej izbe. Takého „neotvárateľné zasklenie“ je oproti klasickým balkónovým dverám v rovnakej veľkosti aj lacnejšie riešenie, lebo má len jeden rám a žiadne kovanie, zámku a pánty.

Detail osadenia okna
Detail osadenia okna

Priznám sa, na takéto okná som si musela zvykať. Žalúzie aspoň zmierňujú pocit, že bývam vo výklade. Náročné je aj umývanie okien takýchto rozmerov. A tie, čo sa neotvárajú, treba ísť umývať zvonku. Ale za jasných zimných dní vykuruje náš dom iba slnko, čo najmä v januári pri -10 °C je super.

Text a foto: Alexandra Fričová

 

Staviame ekologický dom! 1. časť
Staviame ekologický dom! 2. časť
Staviame ekologicky dom! 4. časť

Staviame ekologicky dom! 5. časť

 

28.5. 2013

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
LEIER
HELUZ
EVVA
BAUMIT
DOMEXPO 2018
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.