bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Staviame ekologický dom! 4. časť

Ako sa stavia z hliny

Pripravená kopa hliny
Pripravená kopa hliny

Štvrtý diel nášho seriálu o stavbe eko domu z hliny sa zameriava na samotnú výstavbu z tohto netradičného materiálu. Pani Alexandra nás zoznámi so základnými postupmi a technikami využitými na stavbe.

Detail ubíjania hliny
Detail ubíjania hliny

Stavba nášho domu je založená na betónových základových pásoch a základovej platni. Nosná konštrukcia je drevená stĺpiková s priznaným dreveným stropom na prízemí. Nepálená hlina tvorí výplň medzi stĺpmi konštrukcie. Hlinené steny teda nie sú nosnou časťou. Použitá bola hlina z výkopu základov. Ukázalo sa, že je na to vhodná, má dostatočný podiel ílových častíc a dobrú súdržnosť po vyschnutí. Stavbári ju zmiešavali v určitom pomere s hrubším pieskom rovno na mieste stavby a ubíjali do pripraveného dreveného debnenia podobným nástrojom, akým sa zhutňuje povrch pred kladením zámkovej dlažby. Bolo to hlučné, šli z toho výfukové plyny, ako z motorovej píly, a navyše to spôsobovalo otrasy. Najmä tí najbližší susedia museli mať veľa trpezlivosti. V minulosti sa hlina na stavbe ubíjala ručne drevenými hranolmi, čo bolo určite menej hlučné, ale aj menej efektívne.

Ubitá stena s posunutým debnením
Ubitá stena s posunutým debnením

Postup prác nám od začiatku komplikoval neustály dážď. Do pripravenej hliny napršalo, zmenila sa na blato a to sa ubíjať už nedalo, lebo sa lepilo. Bolo vždy treba 2 – 3 dni čakať, kým hlina preschla. Takýmto tempom sa práce predĺžili až do začiatku zimného obdobia, kedy bolo treba rýchlo stavbu dostať pod strechu a urobiť obvodový plášť, ktorý by hlinu chránil zvonku. Aby sa to stihlo, urobila sa na nosnej konštrukcii najprv strecha a následne sa horné poschodie murovalo z kúpených nepálených tehál. Druhé podlažie tak bolo urobené asi za týždeň.

Hotová stena ešte podopretá doskami
Hotová stena ešte podopretá doskami

V decembri sa urobil obvodový plášť stavby z drevovláknitých dosiek a stihli sme medzi ne nafúkať celulózovú tepelnú izoláciu. Okná boli už pripravené na osadenie, ale výrobca to neodporúčal robiť v zimnom období. Pretrvávajúca vysoká vlhkosť novostavby v kombinácii s mrazom by mohla poškodiť drevené rámy okien. Otvory sa teda len provizórne zakryli a okná počkali v sklade u výrobcu do jari.
Cez zimu sme robili vnútorné priečky, murované z nepálených tehál a niektoré z drevovláknitých dosiek. Dve priečky, ktoré nesú schodište, sú zo statických dôvodov murované z klasických pálených tehál.

Hotové spodné podlažie
Hotové spodné podlažie

Po osadení okien na jar prišli na rad elektroinštalácie a zdravotechnika. Inštalácia káblov do hlinených stien je jednoduchá, netreba sekať, stačí si hlinu v požadovanom úseku namočiť a potom sa ľahko vyhĺbi drážka pre kábel. Otvory na hrubšie rúry, samozrejme, museli byť vysekané, hlinené múry predsa len nie sú až tak mäkké, ako sa zdá.

Inštalácie v hlinenej aj murovanej stene sa zhotovujú prakticky rovnako
Inštalácie v hlinenej aj murovanej stene sa zhotovujú prakticky rovnako

Po izolácii podlahy na prízemí, vykurovaní a vetraní prišli na rad vnútorné omietky. Tie sú všetky taktiež hlinené, ale na ich výrobu sa už nedá použiť obyčajná hlina zo základov. Sú to špeciálne namiešané zmesi. Na steny sa nanášajú podobne ako klasické cementové omietky. Rozdiel je v tom, že hlinená omietka tvrdne len vysušovaním, kým v cementových prebieha pri tvrdnutí chemický proces. Najväčší problém hlinených omietok je, že bez dodatočnej povrchovej úpravy sú rozpustné vo vode. Občasné pofŕkanie vodou znesú bez problémov, ostanú fľaky, ktoré časom vyschnú bez stopy, ale masívnejšie premočenie dokáže takúto omietku rýchlo úplne rozpustiť. Pri skúške kúrenia v dome sa nám stalo, že sa objavila náhodne prevŕtaná rúrka pri napustení systému vodou a za pár minút stiekol kus omietky. Osobitne ju treba chrániť vo vlhkom prostredí. V kúpeľni máme na exponovaných miestach keramický obklad, v kuchyni laminátový. Inak sa hlinená omietka chráni špeciálnymi nátermi, ktoré nepotlačia jej kladné vlastnosti, ale zabránia rozpúšťaniu vodou. Najjednoduchší je náter bielou vápennou farbou, ktorým sme na väčšine stien vyriešili aj estetický problém s farbou, lebo hlinená omietka je v základe hnedá. To v interiéri pôsobí dosť tmavo a smutne.

Hlinené omietky hrubé
Hlinené omietky hrubé

Dodatočne sa zistilo, že sa zabudli urobiť rozvody ku elektronickému ovládaniu vonkajších žalúzií. Stalo sa tak preto, že pôvodne bolo dohodnuté obyčajné mechanické ovládanie žalúzií, ale to by vraj tvorilo zbytočný tepelný most, lebo prestupuje celou obvodovou stenou. Vysúkali sme si teda rukávy a do hotových hlinených omietok sme nastriekali pásiky vodou, a opatrne do nich urobili ryhy na kábliky. Potom sme ich nanovo zahladili omietkou.

Hrubá omietka
Hrubá omietka

To už bola stavba skoro dokončená, ostávalo omietnuť fasádu zvonku a vnútri dorobiť sadrokartónové podhľady, drevené podlahy a schodište. Na záver prišli špecialisti na stavbu kachlí a po nich maliari. Na záver sa robil balkón na južnej strane domu a terasa na západnej, ktoré sú urobené z dreva smrekovca opadavého a napustené ochranným náterom z ľanového oleja, ktorý by mal vydržať všetky výkyvy počasia. Samozrejme, náter bude treba pravidelne obnovovať.

 

Staviame ekologický dom! 1. časť
Staviame ekologický dom! 2. časť
Staviame ekologicky dom! 3. časť

Staviame ekologicky dom! 5. časť

 

30.5. 2013

Vnútorné hlinené omietky hrubé
Vnútorné hlinené omietky hrubé

Vnútorné hlinené omietky hrubé

Hlinené omietky jemné
Hlinené omietky jemné

Hlinené omietky jemné

Jemná  hlinená omietka
Jemná hlinená omietka

Jemná  hlinená omietka

Vnútorné hlinené omietky jemné
Vnútorné hlinené omietky jemné

Vnútorné hlinené omietky jemné

Omietka z bielej hliny s vodeodolnou úpravou v  kúpeľni
Omietka z bielej hliny s vodeodolnou úpravou v kúpeľni

Omietka z bielej hliny s vodeodolnou úpravou v  kúpeľni

Dodatočná elektroinštalácia do omietky
Dodatočná elektroinštalácia do omietky

Dodatočná elektroinštalácia do omietky

Hotové steny
Hotové steny

Hotové steny

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
LEIER
HELUZ
BAUMIT
DOMEXPO 2018
EVVA
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.