bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 20.06.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

STAVIAME EKOLOGICKÝ DOM! 5. ČASŤ

Plochá strecha - najjednoduchšie riešenie

Robíme strechu
Robíme strechu

V piatom dieli seriálu o stavbe ekologického rodinného domu nám pani Alexandra sprostredkuje poznatky o riešení strešných konštrukcií.

Keď sme sa rozhodli stavať dom z čisto prírodných materiálov, ani strecha nemohla ostať obyčajná. O vegetačných alebo zelených strechách som dovtedy skoro nič nevedela. V mojej predstave to bola strecha zarastená nahusto trsmi trávy. Preto aj prvý problém, čo mi napadol bol - ako budeme na strechu vyťahovať kosačku? Dnes mám o vegetačných strechách informácií podstatne viac a pod jednou aj bývam.

Detail fólie  a navážania substrátu
Detail fólie a navážania substrátu

Na dome som nechcela mať typický sedlový tvar strechy, ktorý je u nás asi najčastejšie používaný. V starších domoch je pod strechou zvyčajne umiestnená povala, čiže priestor neobytný. V posledných desaťročiach sa rozšírilo prerábanie povalových priestorov na obytné podkrovia na starších budovách, ale aj na úplne nových domoch je bežné, že prvé nadzemné podlažie je vlastne už v podkroví a má typické šikmé steny od určitej výšky.

Detail drenážnej fólie so substrátom
Detail drenážnej fólie so substrátom

S bývaním v podkroví som mala predchádzajúce skúsenosti. Zlé skúsenosti. Jednu z rodičovského domu, ktorý bol postavený len približne pred 15 rokmi, čiže nešlo o starú stavbu. V izbách so šikmými stenami pod strechou bolo v lete nadmerne horúco a v zime chladno. Napriek kúreniu naplno zo sadrokartónových stien sálal chlad. Nie je na tom nič čudné, keď si uvedomíme, že oproti 40 cm plného muriva, sa podkrovná šikmá stena skladá zo škridle, fólie parozábrany, možno 10-20 cm izolácie a sadrokartónovej dosky. A to ešte môžeme byť radi, keď sa pod škridlami nejaká tá tepelná izolácia vôbec nachádza. Moja druhá skúsenosť s podkrovným bývaním bola totiž v novo-postavenom bratislavskom byte pod strechou na starej budove. A tam izoláciu zrejme zobrali domov robotníci a medzi sadrokartónom zvnútra a škridlou zvonku bola len fólia. Tam sme v zime pomocou obrovského radiátora a na plno pusteného plynového kúrenia vykúrili maximálne na 16 stupňov. Studený vzduch fučal aj z elektrických zásuviek.

Vrsvenie substrátu
Vrsvenie substrátu

V dome, ktorý som sa chystala stavať teda podkrovie neprichádzalo do úvahy. Hlavne pre nedôveru v stavebníkov. Netvrdím, že by museli kradnúť, ako tí v hlavnom meste, to by som si snáď na vlastnej stavbe ustrážila, ale tepelne zaizolovať šikmú strechu je pomerne komplikované. Už len zabezpečiť minerálnu vatu v takej polohe, aby sa spoje izolácie prekrývali v dostatočnej hrúbke je náročné na precíznosť práce. Navyše sa mi až tak veľmi nepáčia šikmé steny, ktoré zmenšujú objem izby. Preto som sa rozhodla pre strechu rovnú, pultovú. To som ešte netušila, že aj môj ekologicky zmýšľajúci projektant ju navrhne. Tepelno-izolačné vlastnosti rovnej strechy sú lepšie oproti šikmej aj v tom, že sneh z nej v zime neskĺzne, ale tvorí ďalšiu izolačnú vrstvu navyše. Samozrejme rovnú strechu treba dimenzovať na väčšiu nosnosť, aby uniesla sneh aj v prípade nadmerného sneženia.

Detail ukončenia strechy
Detail ukončenia strechy

Naša strecha je rovná, s extenzívnou vegetačnou krytinou. Hydroizolácia je zabezpečená viacerými fóliami, ktoré zároveň zabraňujú prerastaniu korienkov rastlín do konštrukcie. Na nich je ešte geotextília a fólia so žliabkami ako drenážna a hydroakumulačná vrstva. Na geotextílii je 5cm substrátu a rastlinky. Extenzívna znamená, že sa o rastliny netreba starať, žijú si vlastným životom. Sú to rastliny rodu Sedum /Rozchodník/ ktoré dobre znášajú extrémne podmienky na streche. Vysušovanie, slnečnú expozíciu, ale aj dlhodobé zakrytie snehom v zime.

Hotová strecha zatiaľ bez rastlín
Hotová strecha zatiaľ bez rastlín

Tepelná izolácia strechy je zabezpečená 30cm fúkanej celulózy, rovnakej ako v obvodovom plášti domu. Takáto izolácia sa dá aplikovať aj do šikmých striech, keďže sa aplikuje fúkaním pod tlakom dokáže lepšie vyplniť všetky medzery aj v komplikovanej stavbe strechy a zabrániť únikom tepla.
Strecha presahuje obrys domu približne o 1 meter, aby bol v lete dom zaclonený pred slnkom a je mierne naklonená na severnú stranu, kde sa nachádza aj jediný odkvap na dome. Zvod je napojený do nádoby na zachytávanie dažďovej vody,  ktorú využívame na polievanie záhrady.

A už nám to rastie
A už nám to rastie

Zelená strecha s vegetačnou krytinou zadržiava vodu  aj zmierňuje letné prehrievanie strechy. Rastliny nevyžadujú žiadnu starostlivosť. Boli vysiate zo semien a  malých odrezkov a za dva roky sa pekne rozrástli tak, že pokrývajú skoro celú strechu a už nevidieť holý substrát. Ešte pred vysadením rastlín nám substrát raz mierne stiekol dole zo strechy pri prudkej búrke. Teraz ho už držia rastlinky. Takéto strechy sú vhodné do veľkých miest, kde je prebytok zabetónovaných plôch. Zväčšujú podiel zelene, a tým aj čistejšieho vzduchu, a najmä zmierňujú prehrievanie v mestách v letných mesiacoch. Na porovnanie si zoberme plechovú strechu, ktorá sa  na slnku doslova rozpáli a horúčavu v meste ešte zvyšuje.

Takto sa vysypala celulózová izolácia dovnútra pod vlastnou váhou
Takto sa vysypala celulózová izolácia dovnútra pod vlastnou váhou

Páči sa mi ešte jedna myšlienka o zelených strechách - človek má takýmto spôsobom  možnosť vrátiť prírode zeleň, ktorú si od nej požičal na pozemok pod svojím domom.

Text a foto: Alexandra Fričová
 

 

Staviame ekologický dom! 1. časť
Staviame ekologický dom! 2. časť
Staviame ekologicky dom! 3. časť

Staviame ekologicky dom! 4. časť

 

23.6. 2013

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
HELUZ
DOMEXPO 2018
BAUMIT
LEIER
EVVA
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.