Strasti a slasti panelákových bytov

Mnoho z nás má to šťastie/smolu, že žije v panelákových bytoch a okrem družnej, spoločenskej atmosféry musí bývať v byte, ktorý sa ničím nelíši od ostatných v bytovke. Čo ak túžite po individualizme? Navrhnite si v spolupráci s interiérovým dizajnérom vlastný byt! Pani Petra Bírešová a jej 5A studio nám predstaví riešenia častí interiérov dvoch bytov. Na jednej strane malá detská izba a na strane druhej veľký, priestranný byt.Na týchto príkladoch zároveň prezentuje základné zásady návrhu podobných priestorov.

 

Detská izba v panelákovom byte

Ide o rozlohou malú izbu v panelákovom dome. Je riešená ako detská izba pre dve deti. Požiadavka od klienta bola–zabezpečiť dostatok úložného priestoru a zároveň izbu prílišnezaplniťmohutnýmnábytkom. Keďže ide o deti v školskom veku, bolo treba myslieť aj na pracovné miesto a samozrejme naspánokdetí.

Farebnosť nábytku sme volili vo svetlom dekóre dreva v kombinácii s bielou,čo priestor zbytočnenezmenšuje. Pri takejto farebnosti nábytku sme si mohli dovoliťpoužiťvýrazné farby na stenu (tapeta),čo celúdetskú izbu rozžiari a dodá zaujímavý výraz. Od farebnosti tapety sa potom odvíja aj ďalšie ladenie farieb v izbe. Nábytok je vyrábaný na mieru, čo je výhoda najmä pri zariaďovanímalých priestorov, lebo maximálnevyužijeme jeho úložné priestory. Tvary jednotlivých kusov súveľmi jednoduché na výrobu, mysleli sme teda aj na peňaženku klienta.

Na hornej posteli chýbalazábrana na prepadnutie, so zákazníčkou sme ju riešilidokúpením samostatne.

 

Obývačka s kuchyňou vo veľkom byte

V ďalšom projekte sme riešili obývaciu izbu s kuchyňou vo veľkorysom štvorizbovom byte. Ide o priestor, kde bolo treba zladiť dve veľmi dôležité funkcie bývania, prípravu jedla spojenú so stolovaním a spoločný relax celej rodiny pri pozeraní televízie.

Veľkú časť celej dispozície tvorí sedačka, sú v nej zakomponované 3 leňošky, čo ponúka domácim veľký komfort pri oddychu.

Kuchyňu sme zbytočne neprepĺňali skrinkami, všetky potrebné spotrebiče a potravinové skrine sú zabudovane vo vysokých moduloch vpravo. Čelná pohľadová stena kuchyne zostáva čistá, bez horných skriniek. Efektným prvkom je sklo, po ktorom akoby steká svetlo zabudované v strope. Jedálenský stôl je pokračovaním varného ostrova, ktorý je tiež veľmi výrazným prvkom priestoru. Celý interiér spája teplá farba drevodekóru použitá na podlahe a na skrinkách v kuchyni. Čierna farba je dominantným farebným akcentom celej dispozície a objavuje sa aj na polepe na sklenenom paneli predeľujúcom obývačku od chodby. Deliaci panel je zároveň výtvarným prvkom interiéru a dodáva mu punc výnimočnosti.

Text a foto: Ing. Bírešová Petra, 5A studio, s.r.o.

www.5astudio.sk

 

14.7. 2013