bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Strešné krytiny

Strecha nechráni len proti poveternostným vplyvom, ale spoluvytvára aj obraz budovy a okolia. Za plochú strechu sa považuje strecha do sklonu 10°, za šikmú 10 - 45° a za strmú >45°.Vyberať strešnú krytinu je potrebné už vo fáze tvorby projektu stavby, resp. rekonštrukcie stavby. 
Klimatické pomery oblasti, v ktorej dom bude stáť, kladú požiadavky na únosnosť krytiny (výška snehovej pokrývky v zime), sklon strechy a povrchovú úpravu strechy (kĺzanie snehu zo strechy, odvádzanie dažďovej vody), mrazuvzdornosť a schopnosť znášať výkyvy počasia (minimálne a maximálne priemerné teploty). Nosnosť krovu súvisí so samotnou hmotnosťou krytiny a uvažovaným zaťažením. Pri rozhodnutí o druhu strešnej krytiny v neposlednom rade sa berie do úvahy aj vhodnosť materiálu vzhľadom na okolitú krajinu a zástavbu, homogenitu s ostatnými stavebnými konštrukciami domu a technickú realizovateľnosť krytiny.

Prinášame vám stručný prehľad najpoužívanejších krytín na trhu spolu s ich charakteristikami. Nech sa páči, vyberajte!

Betónová strešná krytina

 

Ide o profilovanú krytinu, ktorá sa prekrýva v jednej vrstve a jej spotreba sa pohybuje v závislosti od typu krytiny cca. od 7,5 do 10 ks/m2. Váha je v rozmedzí od 37,5 do 47 kg/m2. Doporučený sklon pre použitie betónových škridiel je od 22° , ale pri dodržaní určitých doplnkových opatrení sa môže klásť už od 12°. Túto strešnú krytinu možno použiť skoro na všetky typy striech, v závislosti od statiky celého objektu, predovšetkým od nosnosti krovu, jeho kvality, dĺžky, šírky, spôsobu uchytenia a podoprenia. V každom prípade sa doporučuje posúdenie statika, či odborníka z oblasti šikmých striech. Tento typ krytiny sa často používa nielen pri pokrývaní novostavieb, ale aj pri rekonštrukciách starších striech. Výhodou tohto typu strešnej krytiny je veľký výber farieb, tvarov, vysoká odolnosť, mrazuvzdornosť, dlhá životnosť a množstvo strešných doplnkov, ktoré je možné ľahko zakomponovať do strešných konštrukcií. Vzhľad strechy dopomáha vytvoriť veľká paleta tvarov, farieb a samotná členitosť strechy.

Pálená strešná krytina

 

Jedná sa o profilovanú krytinu, s výnimkou bobrovky, ktorá je hladká. Pálená strešná krytina je vyrobená z prírodných materiálov hliny (ílu) a vody. Široký výber farebných prevedení sa dosahuje na báze prírodných látok bez chemických úprav. Kladie sa v jednej vrstve a spotreba je 11 - 17,8 ks/m2 podľa typu škridle, bobrovka 36 - 38 ks/m2. Určité typy strešných škridiel možno použiť od sklonu 12°, ale len pri dodržaní doplnkových opatrení. Hmotnosť na m2 sa pohybuje v rozmedzí 38,5 až do 49,7 kg/m2. Možno ju použiť takmer na všetky druhy striech. Pri menšej nosnosti krovu je nutné posúdenie statika, či odborníka z oblasti šikmých striech. Je vhodná pre novostavby, renovácie a sanácie. Jej pôsobenie na trhu je spojené s dlhoročnou tradíciou a dlhodobou životnosťou. Ponúka veľké množstvo tvarov, farieb a veľkostí, a preto je vhodná pre všetky architektonické štýly. Zvolenie vhodného modelu pomáha dotvoriť vzhľad celej stavby.

Vláknocementová krytina

 

Ploché šablóny
Prednosťou tejto strešnej krytiny je jej nízka hmotnosť a z toho vyplývajúca ľahká manipulácia a nízke zaťaženie krovu. Vďaka špeciálnej povrchovej úprave má veľmi tvrdý povrch, odolný voči oderu, ktorý odoláva aj najnepriaznivejším poveternostným podmienkam. Výhodne sa dá použiť aj v horských oblastiach, kde dochádza k extrémnemu namáhaniu snehom a vetrom.
Vlnitá strešná krytina
Ide o ľahkú a pevnú vláknocementovú strešnú krytinu s jednoduchou montážou, bez nároku na údržbu. Stabilizuje vnútornú vlhkosť a teplotu. Odoláva extrémnym poveternostným podmienkam a vyniká priaznivým pomerom medzi cenou a úžitkovou hodnotou. Je najvhodnejšia pre veľké strešné plochy, pretože jej nízka hmotnosť a plošné miery umožňujú ľahkú a rýchlu montáž.

Plechová strešná krytina

 

Tento typ strešnej krytiny je ideálnym riešením pre ľahkú strechu. Je vyrobená z oceľového pozinkovaného plechu, ktorý je po ďalších úpravách poplastovaný. Zaručuje vysokú životnosť, nízku hmotnosť, jednoduchú a rýchlu montáž (dodáva sa až v šesťmetrových pásoch), minimálnu údržbu (poplast sa nemusí natierať), elegantný vzhľad a možnosť farebného výberu.
Plechová krytina je vhodná ako pre nové stavby, tak pre rekonštrukcie. Táto krytina je určená na všetky typy striech so sklonom od 14°. Výhodou je nízka hmotnosť, ktorá v niektorých prípadoch umožňuje kladenie priamo na pôvodnú krytinu a spôsob kladenia. Dodáva sa v pásoch s krycou šírkou 1 000 mm a dĺžkou na prianie zákazníka max. však 6 140 mm. Systém je ľahko zmontovateľný a spĺňa všetky požiadavky na jednoduchú a rýchlu montáž.

Strešný asfaltový šindeľ

 

Táto strešná krytina je vyrobená z asfaltu a ponúka veľké množstvo farieb a tvarov. Niektoré typy strešných šindľov sa nedajú použiť na rodinné domy (možno ich však použiť na záhradné domčeky, chatky, prístrešky...). Pokiaľ sa rozhodnete pokryť strechu asfaltovým strešným šindľom, rozhodujte sa podľa hrúbky samotného šindľa (čím hrubší, tým lepší). S týmto materiálom sa musí pracovať za teplého počasia, pretože býva zabezpečený samonatavovacími pásmi, ktoré sa pôsobením tepla spájajú. Strešné šindle predstavujú flexibilný zastrešovací systém, ktorý vyhovuje všetkým požiadavkám na ľahkú inštaláciu, odolnosť a estetické stvárnenie.

 

 

 

Prírodné krytiny

 

Prírodná bridlica je vhodná pre rekonštrukciu historických objektov (hrady, zámky, kostoly, významné objekty - budovy súdov, múzeí a pod.) alebo na strechy architektonicky zaujímavých rodinných domov. Má vynikajúce vlastnosti ako nízku nasiakavosť (0,31 %), v porovnaní s pálenou a betónovou škridlou menšiu hmotnosť - 25 kg/m2.

 

Životnosť bridlice je preverená stáročiami. Klimatické zmeny, ani zmeny životného prostredia nemajú vplyv na jej trvalú krásu a vzhľad. Z minimálnej nasiakavosti vyplýva jej mrazuvzdornosť. Má tiež veľmi dobré tepelné a akustické izolačné schopnosti. Je pevná, pritom ale mechanicky pružná, takže si dokáže poradiť aj s atypickými tvarmi striech a komplikovanými detailmi. Nevýhodou je jej veľká prácnosť.

 

 

 

Drevené šindľové krytiny - štiepané alebo rezané sú vyrábané z ihličnatých (smrek, jedľa) a listnatých (červený céder) drevín. Výrobcovia udávajú životnosť 40 - 50 rokov, povrchovú úpravu dvojitou impregnáciou, údržbu po 3 – 6 rokoch.

 

 

 

Text: redakcia z podkladov firmy Coleman s.r.o.

 

Foto: Bramac,Tondach, Fiera, Krytex, IKO,Rheinzink

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
BAUMIT
LEIER
DOMEXPO 2018
HELUZ
EVVA
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.