bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 16.07.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: T O P K Ú R E N I E ! ! ! Tu nájdete užitočné rady ako u š e t r i ť . Naviac máte možnost sa zapojiť do diskusie v diskusnom fóre aj za článkom!
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Svetlo v službách človeka

Ako správne navrhnúť osvetlenie a ako šetriť energiu

SVETLO – taká samozrejmosť. Ale bez neho by sme nemohli existovať. Potrebujeme ho k životu ako aj rastliny a ostatné živočíchy.
SVETLO – potrebujeme všade. Doma v kuchyni, obývačke, kúpeľni. V práci v kanceláriách, dieľňach,
vo výrobe, v skladoch, expedíciách. V meste, na peších zónach, v obchodoch, na cestách.
SVETLO – potrebujeme pri práci, štúdiu, oddychu aj zábave.
SVETLO – potrebujú rastliny, živočíchy, hmyz.
SVETLO – potrebujeme pre život!
Ale aké je to správne svetlo? Ako ho správne použiť, aby nenarobilo viac škody ako osohu? A vlastne, koľko nás to všetko stojí, ako správne navrhnúť osvetlenie?


Na tieto otázky by nestačil celý rozsah tohto časopisu. Tento článok sa len pokúsi odpovedať v skratke na niektoré základné a zásadné princípy, ako navrhnúť „správne“ svetlo, ako znížiť náklady na elektrickú energiu.

SVETLO musíme navrhovať podľa charakteru a činnosti, ktorú chceme pri ňom vykonávať. Pritom musíme dodržať niekoľko zásad. Je nutné zvoliť správnu farbu SVETLA, intenzitu, správne nasmerovanie a aj jeho reguláciu a spätnú kontrolu.
SVETLO v dome a byte
Svetlo v dome a byte sa javí navrhnúť ako najjednoduchšie. Tu sa môžeme skutočne vyhrať. Ale pozor, aj tu musíme dodržať niektoré zásady, aby sme to neprehnali. Platí tu pravidlo, menej je viac! Ak napríklad použijeme veľa svietidiel veľkej intenzity, stratíme intimitu a akcent. Všetko je nasvetlené jednoliato a vysoká intenzita svetla môže uškodiť vášmu zraku. Výskumy dokazujú, že intenzitu SVETLA vníma každý z nás inak. Pri testovaní správnej intenzity svetla na vzorke 50 ľudí, mal každý druhý človek iné požiadavky. V byte by si mali všetci stanoviť vlastné požiadavky a nároky. Dôležité je, nemať len jedno svietidlo v miestnosti, ale nemať ani veľa silných zdrojov. Najlepšie je rozptýlené svetlo odrazené od stien a súčasne lokálne nasvetlenie miesta, kde pracujeme, čítame, oddychujeme. A hlavne, mať možnosť meniť inztenzitu a smer svetla. Pri relaxácii napríklad postačí sviečka a osvetlenie akvária alebo zelene vôkol. Úžasné efekty vieme dosiahnuť osvetlením z vody, napríklad z bazéna či umelého jazierka (ak si to môžeme dovoliť). Alebo citlivo nasvetliť obrazy alebo iné umelecké predmety v dome. Avšak pozor! Pri spánku a pre zdravý spánok má byť čo najväčšia tma!

SVETLO v kancelárii
V skutočnosti platia rovnaké zásady v pracovni ako v byte. Dôraz musí byť kladený na kvalitu osvetlenia pracovnej plochy. Intenzita na pracovnom stole s počítačom by mala byť minimálne 500 luxov v priemere. V kancelárii strávime takmer polovicu aktívnej časti dňa, preto je ešte dôležitejšie voliť správne podiely priameho a odrazeného osvetlenia od stien. Závesné svietidlá s distribúciou svetla na strop a steny s priamym osvetlením stola najlepšie spĺňajú túto požiadavku. Dôležitá je i farba, resp. odtieň svetla. Človek počas dňa potrebuje absorbovať maximum zložiek celého svetelného spektra denného svetla. A to sa nie vždy dá dosiahnuť. Optimálne riešenie je použiť širokospektrálne žiarivky, ktoré aspoň trocha nahradia pobyt na dennom svetle. A dôležité je SVIETIŤ! Niektorí šetrivci šetria tak, že nesvietia a dosiahnu nenávratné škody na vlastnom zraku alebo na očiach a pohode zamestnancov! Regulované osvetlenie s elektronickou prevádzkou a postupnou zmenou svetelného spektra je nielen hitom, ale aj nutnosťou k dosiahnutiu vysokej hygieny pracoviska a zdravia v pracovnom priestore. Automatickou reguláciou a ovládaním osvetlenia dosiahneme bezdotykovo nielen predpísané hodnoty, ale aj značnú úsporu elektrickej energie, často i 80 %!
SVETLO v školách, učebniach a prednáškových sálach
Svetlo v školách, učebniach a prednáškových sálach bolo a je dosiaľ veľmi často bagatelizovaným problémom. Na základe auditov a obhliadok na všetkých stupňoch škôl je osvetlenie nevyhovujúce v 90 % prípadoch. To je alarmujúci stav. Dnešné výskumy ukazujú, že správne osvetlenie a jeho intenzita a farba priaznivo vplývajú na vnímanie a pozornosť žiakov a študentov! Pri kvalitnom osvetlení sú študijné výsledky až o 30 % lepšie. A to nehovoríme o úspore elektrickej energie. Veľmi často sú tieto úspory vyššie ako pri zateplení budovy.

SVETLO vo výrobe a skladoch
Opäť platia rovnaké zásady. Treba si však uvedomiť, že tu je psychologický vplyv svetla ešte väčší, ako v kancelá-
riách. Kvalitné a biele denné svetlo zvyšuje produktivitu práce až o 45 %. Zároveň sa znižuje úrazovosť a poruchovosť výrobkov. Kvalitne navrhnutá sústava osvetlenia s automatickou reguláciou šetrí až 90 % elektrickej energie! Pozor, nedajme sa však zatiaľ obalamutiť svietidlami s LED zdrojmi! Toto osvetlenie v súčasnosti, a hlavne vo výrobných halách, nie je schopné nahradiť žiarivkové svietidlá najnovšej generácie.

SVETLO pre športoviská a zábavu
Platia podobné zásady ako pre vysoké výrobné haly. Pre športovcov a vrcholové výkony je podstatné dokonalé zobrazovanie skutočnosti v pohybe. To je dôležité aj pre snímanie kamerami, hlavne v HD kvalite (v budúcnosti v 3D). Každé skreslenie alebo oneskorenie skutočného deja môže priniesť neférové podmienky pre hráčov a protihráčov. Ideálne tieto podmienky spĺňajú vysokofrekvenčné svetelné zdroje, napr. žiarivky s vyššou frekvenciou alebo QF výbojky. Svietidlá s tzv. LED diódami sú, žiaľ, zatiaľ pre malý výkon a veľké vzdialenosti takmer nepoužiteľné. Veľmi dobrým riešením pre športové haly a hokejové arény môže byť sústava s automatickou reguláciou a možnosťou rýchleho vypnutia a zapnutia tzv. „black out“. V takomto prípade, pri kvalitne navrhnutej regulácii a ovládaní osvetlenia, sú úspory elektrickej energie 50 % – 80 % i viac!

SVETLO v hoteloch, obchodoch, kultúrnych stánkoch, galériách, múzeách a pamiatkach
Tu najviac môžeme uplatniť svietidlá s technológiou svietiacich diód, tzv. LED a OLED svetelné zdroje. Môžeme otvoriť nespočetné množstvo svetelných efektov a akcentov. Dnes tieto drobné svetelné zdroje, známe už dlho, prešli prudkým vývojom a ich použitie sa rapídne zvyšuje. Vieme nimi nahradiť klasické 12 V systémy halogénových reflektorov s dosiahnutím vysokej úspory elektrickej energie. Môžeme nimi dosahovať rôzne farebné efekty a akcenty. Vynikajúca je i dlhá životnosť týchto zdrojov, nie je však neobmedzená. Výborne sa hodia na osvetľovanie v galériách, najmä pri historických dielach, pretože nehrejú tak ako halogénové zdroje a nie je nutná ich častá výmena. Takisto nachádzajú uplatnenie na akcentové a farebné osvetlenie fasád a budov. S kvalitným ovládacím a riadiacim systémom prostredníctvom počítača prinášajú neskutočné možnosti vytvárania rôznych scén a farebných odtieňov.

SVETLO na záver
Svetlo nám môže priniesť veľa radosti, zábavy, ale aj nových zážitkov. Hlavne však pri kvalitnom návrhu aj viacej zdravia, duševnej pohody a nemalú úsporu elektrickej energie.
Tento článok o svetle len naznačil, čo všetko je dôležité pri jeho návrhu. Dobré SVETLO si dnes vyžaduje minimálnu spoluprácu so svetelnou technikou a elektronikou. Pri cite na dobrý dizajn môže svetlo s dobrým návrhom priniesť nevídané efekty ľudstvu.


Text a foto: Dipl. Ing. Dušan Hořínek
Fagerhult Lighting Systems
Bratislava - Praha - Viedeň
www.fagerhult.sk
FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
DOMEXPO 2018
LEIER
EVVA
HELUZ
BAUMIT
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.