bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 16.07.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Nízky úrok, vysoké úspory

Bývajte lepšie a lacnejšie s úverom od Prvej stavebnej sporiteľne

Polovica obyvateľov Slovenska žije v bytových domoch, ktorých priemerný vek je takmer 40 rokov. Pritom obnova stavebnej časti bytového domu by sa mala urobiť raz za 35 rokov a výmena inštalácií a rozvodov už po 20 až 25 rokoch. Navyše, mnohé z domov súvážne poznačené zubom času a ich energetická náročnosť je až 2,5-krát vyššia, ako vo vyspelých krajinách Európskej únie.

To je dosť argumentov na to, aby sme kvalite a bezpečnosti bývania v bytových domoch venovali osobitnú pozornosť.
Zásadná obnova bytového domu prinesie jeho obyvateľom úsporu na nákladoch za energie a zároveň aj zdravšie, lepšie, bezpečnejšie a krajšie bývanie. Určite dôležité je tiež predĺženie životnosti obnoveného domu ako aj zvýšenie trhovej hodnoty jednotlivých bytov.

Krok za krokom

Ak chcete pri obnove bytového domu postupovať systematicky, začnite energetickým posúdením, na základe ktorého sa dá naplánovať postupnosť jednotlivých krokov stavebných úprav a určiť ich približná finančná náročnosť. Súčasťou takejto obnovy by bezpodmienečne malo byť odstránenie systémových porúch a chýb v statike domu, výmena okien, vstupných brán, oprava schodísk, výťahov, spoločných priestorov, balkónov či lodžií a samozrejme zateplenie obvodových múrov plus oprava, zateplenie a zaizolovanie strechy.

To ale nie je všetko. Potrebné je tiež vykonať zmeny v energetických systémoch. Tie sa týkajú predovšetkým kúrenia a prípravy teplej vody. Kľúčová je výmena a izolovanie vnútorných energetických rozvodov, vyregulovanie vykurovacej sústavy a namontovanie termostatických ventilov na všetky radiátory.

 

Úverový program

Z výpočtu potrebných úprav a opráv vyplýva, že obnova bytového domu nie je lacná záležitosť. Preto je mimoriadne dôležitý výber toho správneho partnera, ktorý pomôže s financovaním diela. Jedným z najvyužívanejších a zároveň najvýhodnejších spôsobov je stavebné sporenie v Prvej stavebnej sporiteľni. Líder na slovenskom trhu stavebného sporenia financuje obnovu bytových domov už 15. rok a doteraz prefinancoval obnovu každého ôsmeho bytového domu na Slovensku.

 

Prvá stavebná sporiteľňa dlhodobo prináša úverový program zameraný na poskytovanie úverov na obnovu bytových domov s nízkym úrokom. V súčasnosti je táto úroková sadzba nižšia ako 3 % ročne, každý mesiac sa prehodnocuje a od začiatku tohtoročného leta priebežne klesá. Po podpise úverovej zmluvy PSS, a. s., zafixuje klientovi – spoločenstvu vlastníkov bytov, správcovi bytového domu alebo bytovému družstvu – úrokovú sadzbu na nasledujúcich 12 mesiacov. Po ich uplynutí opätovne prehodnotí výšku úrokovej sadzby a klientovi včas oznámi prípadnú zmenu úroku resp. mesačnej splátky úveru.

 

Mimochodom, táto úverová ponuka, vďaka ktorej je možné prefinancovať až 100 % plánovaných úprav v bytovom dome, nie je ohraničená časom ale len objemom finančných prostriedkov. Najväčšia stavebná sporiteľňa na Slovensku pre ponuku takýchto úverov na obnovu bytových domov vyčlenila 25 miliónov eur. Podmienkou je len, aby výška úveru dosiahla aspoň 40 tisíc €. Jeho splatnosť pritom môže trvať až 25 rokov. Navyše, PSS, a. s., od 1. septembra 2014 znížila štandardné úrokové sadzby úverov na obnovu bytových domov o 0,5 až 0,7 % a energetické posúdenie bytového domu poskytuje záujemcom zdarma.


Ak obnova, tak zásadná

Vďaka spomenutým „lacným“ úverovým prostriedkom si vlastníci bytov môžu dovoliť nielen čiastočnú ale dokonca aj zásadnú obnovu svojho bytového domu. Tá je dôležitá pre dosiahnutie čo najväčších úspor na platbách za energie. V prípade celkovej obnovy bytového domu je možné ušetriť až 50 % ba aj viac oproti pôvodným nákladom na spotrebu tepla a vykurovanie. A to pri návratnosti investície za približne 10 rokov. Vyskytli sa však prípady, kedy sa úspora vyšplhala až na 65 %! Nie sú ojedinelé prípady, keď rozdiel v platbách za energie pred a po obnove domu pokryje aj celé splátky úveru.

Viac informácií získate u obchodných zástupcov Prvej stavebnej sporiteľne, alebo na čísle 02/58 55 58 55 či na www.pss.sk.


 

3.9. 2014

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
HELUZ
BAUMIT
DOMEXPO 2018
LEIER
EVVA
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.