bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 24.06.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Termostaty do dizajnu vypínačov a zásuviek?

Samozrejme. S ABB je to samozrejmé.

Čas, keď sa už po ceste domov stmieva nezadržateľne dáva najavo, že čoskoro je tu zima. Aj počasie je už vonku „škaredšie a škaredšie“. Stále iba prší a je nevľúdne. Veľa ľudí sa bude aj tento rok sťahovať do nového príbytku a určite by už mali rozmýšľať, akým spôsobom budú doma regulovať teplotu v miestnostiach. Ak náhodou „iba“ rekonštruujete a pred Vianocami sa budete tešiť z nového, aj pre vás máme niekoľko užitočných tipov.

Najčastejšie odpovede stavebníkov na otázku „Aký budeš mať regulátor teploty?“ sú buď „Neviem“ alebo „To rieši kúrenár“. Ak by sme sa ale vrátili v čase, presnejšie k návrhu samotného domu alebo bytu, hneď by sme v rámci elektroinštalácie vedeli riešiť aj termostaty. Ak by projekt kreslil projektant, ktorý pozná sortiment ABB, okamžite by mohol dať investorovi odporúčanie, aby si dal do domu zónovú reguláciu. Zónová regulácia znamená, že v každej miestnosti máte termostat, ktorý sníma aktuálnu teplotu okolia a podľa nastavenej hodnoty vie dať pokyn pohonu (elektrickej termohlavici radiátora alebo podlahového kúrenia) na otvorenie alebo zatvorenie. Po otvorení začne do systému radiátora (alebo podlahového kúrenia) prúdiť teplá voda, čo znamená, že okolitý vzduch v miestnosti sa začne otepľovať. Ak je už dostatočne vyhriaty, termostat dá opäť pokyn termohlavici, ale teraz už na zatvorenie.

Termostaty ABB z klasickej elektroinštalácie sa delia na dva základné druhy, a to sú:

  1. Mechanické sú veľmi jednoduché a prívetivé na ovládanie, je tam iba koliesko na ovládanie teploty s nastavenou teplotou alebo iba číslo napr. od 1 do 6, väčšinou ovládač na zapnutie a vypnutie termostatu a niektoré modely majú aj prepínač denného a nočného režimu, kde nočný režim je automatický pokles teploty. Nemusíte teda prestaviť koliesko, iba prepnete prepínač. Termostaty sú v ponuke podlahové, priestorové alebo kombinované.
  2. Digitálny má oveľa viac funkcií, napríklad riadenie teploty podľa týždenného režimu. Ráno sa automaticky viac zakúri, ak nie ste doma a nepotrebujete kúriť, tak sa automaticky prepne do nočného režimu a takto si vie žiť svojím vlastným životom neustále. Ak potrebujete zmenu, je to samozrejme možné. Napríklad si iba dočasne vypnete automatický režim a prikúrite si o pár stupňov.


Ak by Vás táto téma zaujala a mali by ste viac otázok, neváhajte sa na nás obrátiť.
Na Vaše otázky bude odpovedať Matej Hruška, technik ABB
matej.hruska@sk.abb.com

 

29.12.2015

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
HELUZ
BAUMIT
LEIER
EVVA
DOMEXPO 2018
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.