Termostaty do dizajnu vypínačov a zásuviek?

Samozrejme. S ABB je to samozrejmé.

Čas, keď sa už po ceste domov stmieva nezadržateľne dáva najavo, že čoskoro je tu zima. Aj počasie je už vonku „škaredšie a škaredšie“. Stále iba prší a je nevľúdne. Veľa ľudí sa bude aj tento rok sťahovať do nového príbytku a určite by už mali rozmýšľať, akým spôsobom budú doma regulovať teplotu v miestnostiach. Ak náhodou „iba“ rekonštruujete a pred Vianocami sa budete tešiť z nového, aj pre vás máme niekoľko užitočných tipov.

Najčastejšie odpovede stavebníkov na otázku „Aký budeš mať regulátor teploty?“ sú buď „Neviem“ alebo „To rieši kúrenár“. Ak by sme sa ale vrátili v čase, presnejšie k návrhu samotného domu alebo bytu, hneď by sme v rámci elektroinštalácie vedeli riešiť aj termostaty. Ak by projekt kreslil projektant, ktorý pozná sortiment ABB, okamžite by mohol dať investorovi odporúčanie, aby si dal do domu zónovú reguláciu. Zónová regulácia znamená, že v každej miestnosti máte termostat, ktorý sníma aktuálnu teplotu okolia a podľa nastavenej hodnoty vie dať pokyn pohonu (elektrickej termohlavici radiátora alebo podlahového kúrenia) na otvorenie alebo zatvorenie. Po otvorení začne do systému radiátora (alebo podlahového kúrenia) prúdiť teplá voda, čo znamená, že okolitý vzduch v miestnosti sa začne otepľovať. Ak je už dostatočne vyhriaty, termostat dá opäť pokyn termohlavici, ale teraz už na zatvorenie.

Termostaty ABB z klasickej elektroinštalácie sa delia na dva základné druhy, a to sú:

  1. Mechanické sú veľmi jednoduché a prívetivé na ovládanie, je tam iba koliesko na ovládanie teploty s nastavenou teplotou alebo iba číslo napr. od 1 do 6, väčšinou ovládač na zapnutie a vypnutie termostatu a niektoré modely majú aj prepínač denného a nočného režimu, kde nočný režim je automatický pokles teploty. Nemusíte teda prestaviť koliesko, iba prepnete prepínač. Termostaty sú v ponuke podlahové, priestorové alebo kombinované.
  2. Digitálny má oveľa viac funkcií, napríklad riadenie teploty podľa týždenného režimu. Ráno sa automaticky viac zakúri, ak nie ste doma a nepotrebujete kúriť, tak sa automaticky prepne do nočného režimu a takto si vie žiť svojím vlastným životom neustále. Ak potrebujete zmenu, je to samozrejme možné. Napríklad si iba dočasne vypnete automatický režim a prikúrite si o pár stupňov.


Ak by Vás táto téma zaujala a mali by ste viac otázok, neváhajte sa na nás obrátiť.
Na Vaše otázky bude odpovedať Matej Hruška, technik ABB
matej.hruska@sk.abb.com

 

29.12.2015