Tipy, vďaka ktorým už nebude atmosféra v interiéri tak hustá

Leto sa prehuplo do druhej polovice a naberá na sile. Užívame si voľné dni, príjemné letné teploty a krásu prírody. O pár týždňov sa to však zmení a jediným útočiskom bude pre nás opäť iba interiér domu alebo bytu. Na tom by, samozrejme, nebolo nič zlé, ak by sa kvalita vzduchu v obytných priestoroch vplyvom vykurovania, nedostatočného vetrania a iných faktorov rapídne nezhoršovala.

Čistý vzduch v interiéri je predsa dôležitým faktorom nášho zdravia, pohodlia a výkonnosti. Ako však dosiahnuť, aby mal tie najlepšie hodnoty a nespôsoboval žiadne „trampoty“? Odporúčame vám prečítať si niekoľko zaujímavých tipov, ktoré vám s navodením príjemnej atmosféry určite pomôžu.

Kvalita ovzdušia je dôležitá pre zdravie a osobnú pohodu

Vedeli ste, že v pokoji vdychujeme a vydychujeme v priemere 17 krát za minútu, čím spotrebúvame vzduch v množstve zodpovedajúcom štyrom dvojlitrovým fľašiam s vodou. Za jeden deň je to až 6500 fliaš naplnených vzduchom. Obrovské množstvo životodárneho zdroja, ktorý nie vždy má tie najlepšie a optimálne hodnoty.

Výskumy účinkov kvality ovzdušia na ľudské zdravie naznačujú, že mnohé ochorenia, ako sú alergie alebo problémy s dýchaním, sú spôsobené zlou kvalitou vzduchu vo vnútorných priestoroch. Keď koncentrácia oxidu uhličitého (CO 2) v miestnosti dosiahne vysokú úroveň, môže spôsobiť nepríjemné pocity, únavu a bolesti hlavy. Pod zlú náladu sa môže podpísať aj ťažký vzduch zložený z molekúl, ktoré obsahujú minimum záporne nabitých iónov.

A nakoľko v interiéroch trávime naozaj veľa času, môže takéto zloženie vplývať na naše zdravie veľmi negatívne, pričom dôsledky sa môžu prejaviť neskôr, no s fatálnymi následkami. Našťastie to ale môžete veľmi jednoducho zmeniť a my vám poradíme, ako a kde začať!

Tri dôležité ukazovatele mikroklímy

Aby ste sa v interiéri cítili príjemne, mali by ste na úvod vedieť niečo o dôležitých parametroch, ktoré majú na naše blaho vo vnútorných priestoroch najväčší vplyv. Ide o úroveň plynov, vydychovaných osobami v miestnosti, tj. CO 2, výšku teploty a vlhkosti vzduchu. Aby ste sa preto cítili príjemne a vzduch mohol byť považovaný za vysoko kvalitný, mali by byť tieto ukazovatele v optimálnom rozsahu:

 

  • koncentrácia oxidu uhličitého, alebo CO 2 - až do 1000 ppm;

  • relatívna vlhkosť vzduchu - od 40 % do 60 %;

  • izbová teplota - 18-22 ° C (v závislosti od účelu konkrétnej miestnosti a individuálnych potrieb).

 

Áno, uvedomujeme si, že príjemný domov vždy vonia aj koláčmi a má vďaka použitiu kvalitnej tepelnej izolácie svoju špecifickú atmosféru. Skúste si ale vo svojom vlastnom záujme vylepšiť vnútornú klímu aj inými spôsobmi.

Čistite a hydratujte

Ako sme spomínali, aby sme sa cítili v izbe pohodlne, musí byť vzduch v miestnosti čistý a obsahovať určité percento vlhkosti. Špeciálne zvlhčovače sa preto zídu najmä v suchých bytoch. Čo však v prípade, ak takéto zariadenie nemáte? Východiskom z tejto situácie by mohlo byť mokré čistenie.

Pomáha čistiť vzduch od prachu a zvyšuje úroveň vlhkosti. Malo by sa ale robiť tak často, ako je to možné. V opačnom prípade sa aj tie najmenšie častice prachu veľmi ľahko dostanú do vzduchu a odtiaľ do vašich dýchacích orgánov. Mokré čistenie, ideálne s použitím pevných latexových rukavíc, pomáha nielen eliminovať to, čo už leží na povrchoch, pretože voda tiež priťahuje spomínané záporne nabité ióny, ale vzduch aj príjemne osvieži, zvlhčí a rozvonia.

Aj difúziou zo špeciálnej čističky vzduchu alebo ionizátora, či obyčajným rozprašovačom môžete vyčistiť vzduch a zbaviť ho zápachu. Vlhkosť dokáže zvýšiť aj akvárium alebo zelené rastliny.

Nemáte dostatok miesta na kvetináče? Vďaka špeciálnym technológiám a doplnkom je dnes možné pestovať zeleň aj vertikálne. Závesné kvetináče alebo steny v podobe obrazov z machu sú skvelým riešením na zvýšenie vlhkosti a zvýraznenie štýlu miestnosti.

Nezabudnite tiež viac otvárať okná, vetrať a pravidelne vzduch v miestnosti vymieňať. Vďaka moderným vonkajším žalúziám je to predsa možné za každého počasia.

Vyskúšajte silu a priaznivé účinky aromaterapie

Vytvárať v miestnosti určitú atmosféru a zdôrazniť funkciu priestoru pomáhajú aj špecifické vône. Sú v skutočnosti najdôležitejšou zložkou čistoty a pohodlia. Pomocou správne zvolenej arómy sa môžete aj ľahko rozveseliť a čas strávený v byte si na maximum spríjemniť.

Napríklad citrusové plody sú vhodné pre pracovnú oblasť, pretože osviežujú, dodávajú energiu, optimizmus a zlepšujú náladu. V spálni sa najlepšie uplatnia relaxačné vône, uvoľňujúce stres, napríklad levanduľa, ruža a santalové drevo. Pre jedáleň sú zasa vhodnejšie „chutné“ vône ako škorica alebo vanilka.

Nezabudnite odstrániť vírusy a baktérie

Územné vymedzenie domu vôňou je veľmi dobrá vec. Samotná aróma však nemôže vždy odolávať baktériám alebo vírusom, ktoré sa vo vzduchu nachádzajú tiež. Občas preto treba použiť aj špeciálny germicídny žiarič.

Existujú však spôsoby, ako vyčistiť vzduch v dome od baktérií aj vďaka princípu práce aromaterapeutických nástrojov, napríklad pomocou katalytickej aromalampy. Je to spôsob, kde dochádza k eliminovaniu pachov a čistenia vzduchu pomocou katalytickej oxidácie (horenia bez plameňa) a navodeniu tej správnej atmosféry bez zbytočných komplikovaných a zložitých procesov.

Aj na základe takejto aromaterapie vám môže veľa prírodných vôní pomôcť pri aktivácii procesov vo vnútri tela, čo zase môže zlepšiť dnes veľmi vzácnu a dôležitú imunitu. Platí to samozrejme za predpokladu, že hovoríme o prírodných arómach, a nie o chemických zlúčeninách, ktoré naše telo klamú ako látky na zlepšenie chuti pri rýchlom občerstvení. Tak na to myslite a určite si kvalitu vzduchu v interiéri veľmi rýchlo a jednoducho zlepšíte!

Foto:

1. ronstik/Shutterstock.com

2. Brian A Jackson/Shutterstock.com