Titánzinok - Estetika a funkčnosť preverená časom

Prírodný, trvanlivý a recyklovateľný – titánzinok je ekologický stavebný materiál, ktorý prispieva k pozitívnej bilancii životného prostredia. Je 100% recyklovateľný, bez toxického odpadu pri výrobe a recyklácii. Má pozitívny vplyv na ľudský organizmus a chráni pred elektrosmogom.

Strechy a strešné systémy

Zinok sa na výrobu striech používa viac ako 150 rokov a takmer 50 rokov sa uplatňuje na strechách vo forme výrobkov RHEINZINK.

Prírodný titánzinok harmonicky ladí s prírodnými materiálmi, ako je drevo a kameň, ale aj ďalšími materiálmi ako sklo či betón. Je vhodný pre modernú architektúru aj pamiatkovú obnovu objektov. Nepotrebuje dodatočné nátery či údržbu. Prirodzená patina titánzinku chráni jeho povrch a zaisťuje dlhú životnosť. Je moderným, inovatívnym, spoľahlivým a ekologickým riešením. Navyše nezarastá machmi a lišajníkmi a vyniká svojou odolnosťou voči krupobitiu a vetru. Jeho elegantný vzhľad určite každý ocení nielen na streche, ale aj fasáde či klampiarskych konštrukciách.

Fasádne systémy

Fasáda je tvárou budovy. Široká ponuka systémov z titánzinku prekvapí svojou rozmanitosťou a umožňuje použitie každého architektonického štýlu. Fasádne opláštenia RHEINZINK sú nadčasovo krásne, nevyžadujú zvláštnu starostlivosť ani údržbu a pretrvávajú celé generácie. Tento ušľachtilý materiál v sebe spája hneď niekoľko vzácnych vlastností: je nehorľavý a chráni pred bleskom a elektrosmogom. Biologické merania ukázali, že povrchy RHEINZINK obzvlášť v uzemnenom stave majú harmonizujúce účinky na srdce, prekrvenie a nervový systém ako aj na uvoľnenie ľudského organizmu.

Dizajnové riešenie interiéru

Pri hľadaní pôsobivého a kvalitného dizajnu objavujú interiéroví architekti a dizajnéri stále častejšie prírodný titánzinok. Ten môžeme použiť ako harmonické pokračovanie fasádnych a strešných plôch v interiéri. Efektné prepojenie vonkajších a vnútorných priestorov, oddelených len okennými plochami, stiera hranice medzi vonkajším a vnútorným prostredím.

Pasívny dom zvaný Slamák

Jedným z trendov modernej architektúry posledných rodov je snaha o splynutie s prírodou. Na objektoch zasadených do prírody a  zelene sa používajú prírodné materiály ako kameň, kov, drevo, sklo či surový betón. Tieto materiály prirodzene starnú a patinujú. Objekt sa doslova stráca pred očami a harmonicky splýva so svojím okolím. Objekty sú často pasívne, ekologické a pri výbere materiálu sa dbá na jeho ekologickú bilanciu. Ruku v ruke s tým ide dlhá životnosť materiálov a ich bezúdržbovosť. Prioritou sa stávajú "zdravé" materiály ako napríklad zinok. Typickým predstaviteľom uvedeného trendu je zaujímavá realizácia Domu na severnom svahu v Melčiciach. Pasívny dom zvaný Slamák, je postavený zo slamy, dreva a titánzinku. V tomto prípade architekti riešili aj ďalšie úlohy, ako napríklad maximálne presvetlenie interiéru pri nedostatku slnka na pozemku.

Text a foto: RHEINZINK