bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 24.06.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Trendy v záhradnom nábytku

Jedným z najdôležitejších prvkov pre domov je nábytok. Nábytok je prostriedok, ktorý je zámerne vytvorený pre podporu ľudských činností, a tiež ako forma dekoratívneho umenia. To je dôvod, prečo je nábytok zvyčajne vytvorený v mnohých variantoch a konštrukciách. Neexistuje však nič podobné ako prirodzená krása ratanového nábytku. Po stáročia tento nevšedný štýl nábytku zastával čestné miesto v domovoch, hoteloch a reštauráciách. Pre svoju trvalú povahu a vyberavý dizajn sa dostáva do popredia vďaka radu špičkových interiérových dizajnérov. Pri vytváraní uvoľneného, sviežeho pocitu v domácnosti je ratanový nábytok jedným z možných spôsobov, ako to dosiahnuť aj pri zvážení kvality a trvanlivosti.

Ratanový nábytok sa v európskych záhradách usadil v 16. storočí, keď sa stal hitom hlavne v Anglicku. Posledná módna vlna ho ale zavádza hlavne do interiéru, kde skvelo vyniká. Jeho obľuba stále rastie hlavne kvôli výbornej kombinovateľnosti s rôznymi druhmi nábytku, jeho ľahkosti, vzdušnosti a ľahkej údržbe. V európskych krajinách, ako je Nemecko alebo Španielsko, výrobky z ratanu kraľujú už zopár rokov a dizajnéri nachádzajú stále viac jeho využitie. Popri studených materiáloch, ako je kov alebo sklo, sa dostal na Slovensku k slovu aj tento útulný a príjemný prírodný materiál.
Ratanový nábytok je známy pod mnohými menami vrátane trsteného, prúteného alebo záhradného nábytku. K týmto pomenovaniam sa dostal vďaka rozmanitým vyhotoveniam, ale aj materiálom, z ktorých je vyrábaný. V poslednej dobe sa častejšie začali objavovať výrobky z banánovníka, vodného hyacintu, morskej trávy, bambusu a iných materiálov. Najpoužívanejšou surovinou však bezpochyby ostal ratan.
Ratanový nábytok sa dokonale hodí do zimných záhrad, k bazénom, na kryté terasy, do priestorov, kde chceme zachovať ich otvorenosť alebo túžime po troche exotiky s nádychom tropického prostredia. Voľba správneho typu však môže predísť zbytočnému nedorozumeniu.
Pre jedinečnú záhradu, ktorá na každého návštevníka dýcha originalitou, exotikou a exkluzivitou, je určený nelúpaný ratan, tzv. pulut. Pre tento typ nábytku sa kôra neolupuje, ponecháva sa, čím je jadro ratanu chránené pred vonkajšími poveternostnými vplyvmi. Jeho vzhľad je naozaj veľmi pekný, čo najviac podtrhuje aj kvalitná metóda spracovania tohto materiálu. K dispozícii sú vonkajšie pohodlné kreslá, elegantné lehátka, sedacie súpravy a stoly v červenej, bielej a ďalšej farbe nelúpaného ratanového nábytku.
Väčšinou je však k dispozícii lúpaný ratan, tzv. pitriet, ktorý je zase určený do interiéru či krytých veránd.
Je veľa druhov nábytkových zostáv. Niektoré sú kombinované s kovom, niektoré sú v kombinácii dvoch alebo viacerých druhov materiálov. Ratanový nábytok má zvyčajne niekoľko variant. Môže byť spracovaný ako tyčovina alebo v kombinácii s výpletom. Pri výbere prúteného nábytku je dôležité klásť ohľad na kvalitu výpletu, hlavne jeho hustotu. Hustota výpletu musí byť dostatočne pevná. Výplet má byť tesný, pretože tesnosť zabezpečuje jeho silu. Kvalita výpletu sa môže odraziť aj na jeho cene, pretože pevnejší výplet využíva viac materiálov než niektoré riedke výplety. Hustota má priamy vplyv na kvalitu výpletu. Pri hľadaní najlepšej kvality je potrebné zvážiť aj použité materiály. Medzi najčastejší materiál sa radí ratanové prútie, ratanová kôra, bambus, banánový list alebo vodný hyacint. Aj v tomto prípade si výplet z ratanu ponecháva prvenstvo.
Novinkou v segmente luxusného záhradného nábytku je aj kolekcia Sakura s komfortným a exteriérovým vplyvom odolným matracom vyrobeným z materiálu Hydropass. Okolo matraca je 3D sieť z polyesterových vlákien o hrúbke 30 mm. Po bežnom daždi je matrac z kolekcie Sakura za 15 min. úplne suchý, keďže voda nie je v samotnom nábytku ani v matraci vôbec zadržovaná. Tým sa netvoria v nábytku žiadne plesne. Matrac sa dá na umytie z konštrukcie vybrať.

Ratan
Ratan je slangový názov odvodený od latinského názvu liany palmovej Calamus rotang, rastúcej prevažne v Indonézii a Malajzii. Nespracovaný ratan rastie v dažďových pralesoch. Jeho obľúbeným stanoviskom je tzv. sekundárny prales, miesto, kde sú stromy pomerne mladé a kde svetlo preniká veľkou mierou až k pôde. Naproti tomu „primárne pralesy“ majú väčšie a staršie stromy a prienik svetla k pôde býva menší. Na rozdiel od bambusu, ktorý rastie väčšinou ako strom, je ratan popínavá rastlina. Vyrastá zo zeme, používa pritom stromy ako oporu a farmári ho obvykle zbierajú niekoľko rokov starý.
Pre výrobu nábytku sa ratanové prúty väčšinou olúpia a brúsia, niekedy ale zostávajú v surovej neopracovanej podobe. V parnom kúpeli sa ratanovým tyčiam vracia pružnosť, poddajnosť, ktorá umožňuje ohýbanie a tvarovanie rozmanitých tvarov nábytku a doplnkov. Keď vychladne a zaschne, tak sa jeho tvar už nemení a ostáva zachovaný. Šupka, ktorá sa odstráni, nevyjde nazmar, vyrábajú sa z nej rohože, alebo sa využije ako spojovací materiál pri výrobe nábytku. Vzhľad ratanu je prirodzený a krásny a vyniká jemnými odtieňmi, ktoré prepožičiavajú nábytku osobitý vzhľad. K výberu sú odtiene – prírodný, medový alebo ladený do rôznych odtieňov hnedej. Vo vlhkom stave ratan ľahko prijíma farbu, často sa morí alebo pomocou ďalších technológií získava lesk či patinu.

V posledných rokoch sa na trhu objavili nové formy ratanu, ktoré slúžia na výrobu ratanového nábytku. Najväčší boom v priemysle s ratanovým nábytkom zaznamenal šedý ratan kubu alebo slimit grey, nazývaný tiež rustikálny ratan. Kubu grey má kôru nasiaknutú v bahne, pričom za pár dní získava na povrchu šedú farbu. Táto farba robí kubu grey unikátnym, pretože sa už nemusia používať na úpravu ďalšie farby. Jeho farba je krásna a prírodná. Kubu grey má veľkosť asi 3 – 5 mm. Tento druh ratanu je veľmi obľúbený hlavne v krajinách ako Francúzsko, Holandsko a pod.
Pomerne novým materiálom je aj red pulut, tiež známy ako červený ratan. Ide o nelúpaný ratan, ktorý sa nemorí, je iba prelakovaný.
Ďalším z nových materiálov je čierny ratan (Sarang buaya) alebo krokodílie hniezdo. Ide o druh ratanu, kde rastlina rastie v močiaroch alebo barinách. Materiál je pevný a nepoddajný a na spracovanie je náročnejší. Farba tohto ratanu je tmavo šedá až čierna. Materiál sa neprifarbuje, iba lakuje.
Banánový list 
Banánovník je typickou prastarou rastlinou tropického a čiastočne aj subtropického pásma. Banánovník pochádza z tropických oblastí južnej a juhovýchodnej Ázie. Nie je to strom, ako sa mnohí mylne nazdávajú, ale bylina, pretože jeho nepravý kmeň tvoria listové stonky, prechádzajúce do obrovských čepelí, ktorých veľkosť závisí od druhu rastliny aj od pestovateľských podmienok. My poznáme najmä skvelú chuť jeho plodov, ale pre nábytkárske potreby sa používa banánový list, ktorý sa ručne splieta do povrazcov. Podobne ako stonky hyacintu sa povrazce vplietajú do drevených konštrukcií nábytku, ktoré sú spravidla vystužené ratanovými prútmi. Banánový list nájdeme ako výplet kresiel a stoličiek, ale aj celých sedací súprav. Výrobky sa nemoria, ale iba lakujú. Banánový list sa používa aj na výrobu truhlíc, váz, obalov na kvetináče a iných dekorácií. Tento materiál si vďaka svojmu nezameniteľnému drsnému a teplému vzhľadu získal mnoho priaznivcov. Kým vodný hyacint sa vplieta do tvaru šachovnice alebo zväzkov, čiže vrkôčikov, banánový list do tvaru kruhového ornamentu, šachovnice a plátkov. Ako materiál pre výrobu nábytku nie je veľmi známy. To ale neznamená, že by sa na jeho výrobu nehodil. Práve naopak, tento rýdzo prírodný materiál sa suší, stáča a nakoniec sa z neho vytvárajú pevné povrazy, ktoré slúžia na výrobu nábytku. Banánový list má hnedú farbu, niekedy so škvrnami. Dá sa použiť aj v exteriéroch, ale ide o prírodný materiál, ktorého použitie na daždi alebo snehu nie je odporúčané. Naopak, pod strechou sa nábytok z banánového listu premení v ideálneho relaxačného pomocníka.

Vodný hyacint
Ako už napovedá názov, je to vodný druh rastliny, ktorého domovom je Južná Amerika. Uchváti vás veľkými purpurovými až fialovými kvetmi, no hoci je mimoriadne krásny, je známy aj ako jedna z najhorších vodných burín na svete! Vďaka svojmu vzhľadu sa stal obľúbenou okrasou záhradných nádrží a rybníkov. Vodný hyacint prekvapuje veľmi rýchlym rastom. Na nábytkárske účely sa spracúvajú stonky vodného hyacintu. Jedinečnou ručnou technikou sa najprv splietajú do vrkôčikov alebo povrazcov. Potom sa vplietajú do drevených, najčastejšie mahagónových konštrukcií nábytku, ktoré sú často spevnené ratanovými prútmi. Vodný hyacint sa ponecháva v prírodnej svetlo medovej farbe, prípadne sa morí na tmavšie odtiene a vždy sa ešte nalakuje. Od výpletu z banánového listu sa dá rozoznať jednak podľa farby, ale hlavne hmatom. Banánový list je drsnejší, hyacint je na ohmat hladký, až zamatovo jemný.

Text: Ing. Milan Homa, AkroMart
Foto: www.akromart.sk
www.elmina.sk

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
EVVA
HELUZ
BAUMIT
LEIER
DOMEXPO 2018
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.