bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 16.07.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Úspora energie v NED

Spotrebovať na vykurovanie v novom rodinnom dome iba 1/10 energie v porovnaní s energiou potrebnou na vykurovanie klasickej stavby, je nielen neuskutočniteľný sen, ale celkom reálny ambiciózny cieľ, ktorý prinesie množstvo výhod, hlavne však dáva veľkú šancu pre zlepšenie životného prostredia a zmiernenie globálneho oteplovania planéty.

 

 

 

Aby nedochádzalo k nadmernému produkovaniu skleníkových plynov vznikajúcich pri výrobe energie, ktorú potrebujeme stále viac v priemysle a v doprave, je potrebné šetriť ju tam, kde je to možné.

 

Známy fakt, že až jedna tretina vyrobenej energie sa spotrebuje v obytných domoch, nám potvrdzuje význam úspor energie práve v tejto oblasti.

 

 

 

Veľký technický pokrok vo výrobe tepelných izolácií, ale aj veľká snaha o znižovanie emisií skleníkových plynov v štátoch západnej Európy, umožnili urobiť významný krok vpred v úspore energií pri výstavbe nových domov, ale aj pri sanácii starých budov.

 

V týchto štátoch prijali legislatívne normy na výstavbu novostavieb v takzvanom „pasívnom štandarde“. Merná potreba tepla vztiahnutá na jednotku podlahovej plochy za obdobie jedného roka, nesmie v týchto budovách presiahnuť hodnotu 15 kWh / ( m2 . a ).

Porovnaním tejto hodnoty s hodnotou / cca 200 kWh / ( m2. a ) / pre staršie klasicky postavené stavby vidíme, že rozdiel môže byť skutočne až 10 násobný.

 

Predpokladá sa, že aj u nás čoskoro bude prijatá podobná norma, ktorá usmerní staviteľov požadovaným smerom.

 

V súčasnosti sa aj na Slovensku objavili prvé energeticky pasívne domy / EPD /, ktoré sú výsledkom snaženia odborne zdatných jednotlivcov. Viac stavieb je postavených na úrovni energeticky úsporných 50 až 70 kWh / ( m2. a ), alebo nízkoenergetických domov 15 až 50 kWh / ( m2 . a ).

 

 

 

Nutnou podmienkou pre dosiahnutie potrebnej energetickej úrovne je kvalitná tepelná izolácia všetkých častí obalu stavby, ale aj použitie kvalitných otvorových výplní.

 

 

 

Firma OP-TIM má tiež podiel na výstavbe nízkoenergetických rodinných domov. Využíva pri tom nový, na Slovensku vyvinutý, hyperizolačný stavebný systém / HIPS /, ktorého hlavnou stavebnou jednotkou je samonosný obvodový panel s označením OPS 300.

 

Jeho sendvičovú skladbu tvori expandovaný polystyrén ( EPS ) a drevocementové dosky Krupinit. Obvodové steny z týchto panelov majú dvakrát vyššiu hodnotu tepelného odporu, ako je doporučená hodnota pre výstavbu klasických novostavieb. Požiarna odolnosť stien postavených z týchto panelov je 120 minút, čo je až 4 krát viac, ako predpisuje norma.

 

Nízka hmotnosť panelov umožňuje manipuláciu bez použitia zdvíhacích mechanizmov, čo zjednodušuje a zrýchľuje montáž obvodových stien. Vďaka tomu je výstavba lacnejšia.

 

Panely sa spájajú pomocou integrovaných drevených nosníkov a kovania do stien. Ich povrchová úprava je zo sadrokartónu v interiéri a minerálnej omietky v exteriéri.

Dosky Krupinit použité pre výrobu panelov OPS 300 zabezpečujú pevnosť panelov, ich nehorľavosť a poskytujú odolnosť proti hubám, plesniam, drevokaznému hmyzu a hlodavcom. . Pórovitá štruktúra týchto dosiek dobre pohlcuje zvuk a poskytuje výborný podklad na nanášanie omietok.

 

Praktické skúsenosti z viac ako 80 rodinných domov postavených touto technológiou na Slovensku, potvrdzujú nízku spotrebu energie na vykurovanie. Stavby spĺňajú parametre nízkoenergetických domov.

 

V týchto domoch sa s výhodou využíva elektrické vykurovanie, pretože na vykúrenie domu stačí zdroj s výkonom 2 až 5 kW. Namiesto drahého vykurovacieho systému sa inštalujú vetracie systémy s rekuperáciou, ktoré šetria energiu a zároveň zabezpečujú kvalitu vnútorného vzduchu.

 

Výhody týchto stavieb, ako priaznivá prevádzková ekonomika, primerané investičné náklady na výstavbu, rýchlosť výstavby, vysoká požiarna bezpečnosť, zdravotná a ekologická bezchybnosť, ako i dlhá životnosť budov oslovujú stále vyšší počet stavebníkov.

 

Cieľom spoločnosti OP-TIM je dosiahnuť úroveň energeticky pasívneho domu a priblížiť sa tak k európskemu štandardu výstavby rodinných domov.

 

 

 

Text: Ing. Marian Kružliak – OP-TIM, s.r.o. Krupina

 

Foto: autor

 
 
 
 

OP-TIM, spol. s r.o. – špecialisti na tepelné izolácie

Vyrába:

- drevocementové tepelno a zvukovo izolačné dosky

- panely OPS 300 pre stavbu NED a EPD s výbornými vlastnosťami:

- tepelný odpor R = 6,0 ( m2. K/W )

- požiarna odolnosť 120 minút

- hmotnosť len 70 kg

- vzduchová nepriezvučnosť Rw = 44 dB

- odolnosť proti mechanickému poškodeniu – podľa noriem EUl

- zdravotná a hygienická neškodnosť

 

Vykonáva:

- zatepľovanie stavieb

- tepelne a zvukovo izoluje stropy pivníc a garáží v obytných domoch doskami vlastnej výroby ( rýchla montáž bez mokrých procesov, estetický vzhľad )

Kontakt:

OP-TIM, spol. s r.o.

Priemyselná 936/3

963 01 Krupina

tel. 045/ 55 11 571, 55 11 472

fax: 045/55 11 347

www.op-tim.sk, www.optim.sk

e-mail: optim@op-tim.sk

 

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
DOMEXPO 2018
LEIER
HELUZ
EVVA
BAUMIT
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.