VEKA radí, ako na jarnú údržbu plastových okien

Plastové okná sú veľmi obľúbené a niet sa čomu diviť - prinášajú celý rad výhod. Majú výborné tepelno-technické vlastnosti, šetria energiu, vyznačujú sa dlhou životnosťou, a pritom nároky na ich údržbu sú zanedbateľné. Napriek tomu si aspoň minimálnu starostlivosť zaslúžia  a jar, ktorá nasleduje po (pre okná) náročnejších zimných mesiacoch, je na to ideálna príležitosť!

Skontrolujte tesnenie
Plastové okná sú osadené tesnením s veľmi dlhou životnosťou, chrániacim pred prievanom a vodou. Ako všetky časti, ktoré čelia vonkajším vplyvom, aj túto je nutné aspoň občas skontrolovať. Tesnenie v drážkach umyte vodou s jemným čistiacim prostriedkom. Aby ste sa vyhli škodám spôsobeným vlhkosťou, skontrolujte tiež pripojovacie škáry medzi osadzovacím rámom a murivom. Ak je výplň v škáre popraskaná alebo sa niekde uvoľňuje, ihneď sa obráťte na vašu inštalačnú firmu. "Na odvádzanie vody, ktorá môže vniknúť do drážok rámu, má okno odvodňovacie drážky. Tie pri otvorenom okne nájdete na vnútornej strane rámu, kde skontrolujte, či nie sú upchané nečistotou," radí Milan Klepsa, zástupca spoločnosti VEKA, ktorá je výrobcom plastových okenných a dverových profilov najvyššej triedy A.

Nezabúdajte na umývanie
Profily VEKA majú veľmi dlhú životnosť vďaka hladkému povrchu odolnému voči vplyvom prostredia. Preto stačí pravidelné umývanie mäkkou handričkou a vlažnou vodou. Umývať by ste mali okná vždy, keď je na povrchu profilu nečistota, aby v spojení s dažďovou vodou nedošlo k vzniku usadenín. Na nečistoty, s ktorými si voda neporadí, môžete použiť špeciálne čistiace prostriedky určené na PVC profily alebo saponáty s neutrálnym pH bez vône a farbív. Okno vždy na záver dostatočne opláchnite čistou vodou, aby na profile nezostali zvyšky čistiacich prostriedkov. "Na čistenie neodporúčam používať abrazívne čistidlá ani zdrsnené hubky, handry alebo kefy. Taktiež sa vyvarujte rozpúšťadiel či riedidiel, ktoré by mohli plast narušiť," radí Klepsa.

Nezanedbávajte kovania
Aj keď odborná montáž zabezpečí správne nastavenie kovania, nadmernou záťažou alebo pri pohybe muriva je nutné kovania občas nastaviť. To síce môžete skúsiť sami, lepšie je však ponechať nastavenie na odborníkov. "Bezchybne nastavené krídla zaisťujú optimálnu tesnosť a izoláciu proti hluku. Aj keď sa to môže zdať ako jednoduchá záležitosť, je lepšie obrátiť sa na odborníkov. V praxi sa totiž veľmi často stretávame s nesprávnym nastavením, o ktoré sa pokúsil zákazník sám, čo vedie nielen k zhoršeniu tepelnoizolačných vlastností, ale veľakrát aj k skráteniu životnosti okna, "hovorí Klepsa.

Rovnako odporúčame raz ročne kovania premazať tukom alebo olejom bez kyseliny a živice a dotiahnuť upevňovacie skrutky. Vaše okná sa vám za túto minimálnu starostlivosť odvďačia jednoduchým otváraním a bezchybnou funkčnosťou na dlhé roky!

Ak budete potrebovať dodatočné informácie, obracajte sa na:

Zuzana Šimová

Account Director

Phoenix Communication, a.s.

Tel.: 0904 816 167

E-mail: zuzana@phoenixcom.sk