bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Veľa svetla aj minutej energie: Toto v sebe skrývajú projekty bungalovov!

Bungalov či poschodový dom? Táto otázka trápi zvyčajne každého, kto si plánuje postaviť svoj vlastný dom. Tradičné poschodové obydlie je všetkým známe, čo vás však čaká, ak sa rozhodnete pre bungalov?

 

Bungalov spoznáte na prvý pohľad. Ide totiž o jednopodlažný dom, ktorý nepotrebuje schodisko. Vďaka bezbariérovému prístupu ho ocenia predovšetkým ľudia s postihnutím pohybového aparátu či staršie osoby. V súčasnosti sú veľmi obľúbeným typom rodinných domov. Projekty bungalovov môžu mať akýkoľvek typ pôdorysu aj strechy, stačí si len vybrať ten svoj.

 

Jedno poschodie, rovnaká úžitková plocha

Hoci majú bungalovy len jedno podlažie, úžitkovou plochou sú porovnateľné s poschodovými domami. Projekty bungalovov by sa však mali realizovať len na dostatočne priestornom pozemku, keďže zaberajú väčšiu plochu. Navyše pri stavbe netreba zabúdať na miesto pre záhradku či aspoň malý trávnik.

 

Pokiaľ máte k dispozícii menší pozemok, namiesto bungalovu si vyberte radšej dom s ďalším podlažím. Nebudete sa musieť priestorovo obmedzovať a budete si môcť užívať komfort priestranného bývania.

 

Projekty bungalovov ťažšie získajú energetický certifikát

Hoci je z technického hľadiska stavba bungalovu jednoduchšia, neznamená to aj nižšie stavebné náklady. Aj v tomto prípade záleží na kvalite materiálov. Väčšiu plochu má strecha aj základy, teda sú nákladnejšie. Naopak, ušetríte na konštrukcii schodiska a na ľahkom murive na obvodových stenách a strope.

 

Keďže majú väčšiu plochu obalu stavby, čím vykazujú vyššie tepelné straty, získať požadovaný energetický certifikát je na projekty bungalovov o čosi náročnejšie. Nie však nemožné.

 

Veľká plocha si vyžaduje viac ochrany

Bungalovy si obľúbite aj kvôli ľahkému upratovaniu, množstvu slnečného svetla aj dostatočne veľkej obytnej ploche. Sú totiž malé, komfortné a otvorené. Pri viacčlennej rodine to zároveň môže byť kvôli nedostatku súkromia aj nevýhoda. Tento nedostatok sa dá vyriešiť oddelením dennej a nočnej časti domu.

 

Pri bungalovoch je potrebné dbať na bezpečnosť a zabezpečiť okolie pozemku plotom alebo aspoň vysadiť na ochranu súkromia stromy.

 

Foto: Bigstockphoto

 

6.10.2016

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
BAUMIT
LEIER
HELUZ
EVVA
DOMEXPO 2018
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.