Veľkorysý priestor pre bývanie

Majitelia rodinného domu v okolí Bratislavy mali dosť vysoké požiadavky. Chceli dom s dostatkom priestoru pre bývanie, navyše s garážou a podpivničením. Mali jasnú predstavu, že má byť v jednoduchom a modernom štýle. A najmä nechceli, aby pre nich predstavoval zbytočnú finančnú záťaž pri výstavbe a následnom užívaní. Zo svojich požiadaviek našťastie nepoľavili a rozhodli sa stavať svojpomocne v pasívnom štandarde so systémom Ytong.


Majiteľ mal so systémom Ytong  už predchádzajúce dobré skúsenosti: „Mali sme už jeden rodinný dom postavený, následne sme z Ytongu stavali chalupu pri Malom Dunaji, takže pri ďalšom rodinnom dome sme vôbec neváhali,“ uvádza k svojmu rozhodnutiu pri voľbe materiálu.

„U tohto rodinného domu oceňujem, že majitelia dokázali svojpomocne postaviť architektonicky zaujímavý dom – nie je to bežný katalógový projekt. S výstavbou si skutočne poradili sami – z našich služieb  využili iba výpočet materiálu pre stavbu. Mnoho stavebníkov sa na nás obracia aj so žiadosťou o pomoc pri založení rohov stavby a ďalšími službami. Tu bolo vidieť, že s výstavbou majú už skúsenosti,“ uvádza technický poradca Ytongu Ing. Marek Havier.


Na ich rozhodnutí pre Ytong sa tiež podieľalo to, že ten predstavuje ucelený systém, ktorý je ideálny pre výstavbu svojpomocou a vďaka nemu je hrubá stavba homogénna. Pre výsledné tepelnoizolačné vlastnosti domu a zdravú klímu je práve homogenita zásadná. So systémom Ytong ju možno dosiahnuť aj bez veľkých nárokov na remeselnú zručnosť – má tú výhodu, že všetky diely sú plne kompatibilné a s rovnakým zložením. Nenastáva tak riziko tepelných mostov, ktoré vzniká v mieste napojenia rôznorodých materiálov. Dôležité je, že sa vlastnosti materiálu nemenia ani po inštalovaní rozvodov, čo prispieva k celkovej tesnosti obálky domu. Dokladom tohto faktu je najmä obľuba Ytongu v prípade pasívnej výstavby.

„Chceli sme mať kompletný systém, nekombinovali sme s inými prvkami od iných dodávateľov. Tým, že sme chceli dom v pasívnom štandarde, nebolo ďalej nad čím uvažovať. Ďalším vysoko zaujímavým faktorom pri rozhodovaní bol tepelný odpor tvárnic z tepelnoizolačnej série ,“ doplňuje majiteľ domu.

Dom je poňatý skutočne veľmi priestranne, čo zvyčajne býva spojené so zvýšenými nákladmi na prevádzku. V prípade pasívnej výstavby sa toho netreba obávať. „Dom splnil naše očakávania, čo sa týka úspornosti. Fakt, že naozaj bolo potrebne vykurovať len asi 6–7 dní v zime, hovorí za všetko,“ uvádza k rozhodnutiu stavať v pasívnom štandarde majiteľ.

2.11.2016