bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 24.06.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: T O P K Ú R E N I E ! ! ! Tu nájdete užitočné rady ako u š e t r i ť . Naviac máte možnost sa zapojiť do diskusie v diskusnom fóre aj za článkom!
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Vhodné kovanie nábytku uľahčí manipuláciu

Človek si často uvedomí, aké je dôležité kvalitné kovanie nábytku, až keď mu ostane v ruke úchytka od zásuvky alebo kľučka z dverí. Nábytkové kovanie musí vydržať častú záťaž - koľkokrát za deň otvoríme napríklad len dvierka kuchynskej linky, vytiahneme zásuvku alebo otvoríme obyčajné dvere. Denne musia čeliť aj nešetrnému manipulovaniu. U dverových kľučiek a úchytiek na skrinkách ide navyše o dizajn. Ich výber si musíte dostatočne premyslieť.

 

Vyberať môžeme medzi mosadzným kovaním, nerezovým, hliníkovým, výnimku netvoria ani pozlátené, medené alebo chrómované kľučky, madlá a úchytky. Z povrchových úprav je obľúbený brúsený kefovaný povrch, ktorý nešmýka. Ale nezabúdajme ani na celkové ladenie interiéru, to by malo silne korešpondovať so vzhľadom kľučiek či madiel.

Luxusné kovanie s čírym krištáľom vsadeným do kľučky.
Luxusné kovanie s čírym krištáľom vsadeným do kľučky.

Ku kvalitným dizajnovým dverám vyberáme kľučky spĺňajúce vysoké nároky na materiál aj na vzhľad. Pri lacnejších typoch dverí volíme jednoduché tvary kľučiek, maximálne s drobným zdobením povrchu. Tiež je dôležitáergonómia kľučky. Nemali by sme s ňou zápasiť, ruka po nej nesmie kĺzať, kľučka sa nemá zarezávať do kože. Pozor na jej ostré hrany, v domácnosti s menšími deťmi radšej volíme oblejšie varianty kľučiek. To isté platí aj pre úchytky a madlá na skrinkách a zásuvkách.

Predajcovia nábytku  ponúkajú rôzne varianty úchytiek a madiel k jednému modelu. Pri výbere dbáme, aby sme k zásuvke, v ktorej budú ťažké veci, nevolili ľahké a subtílne úchytky, ktoré by mohli pri manipulácii ostať v ruke, nebodaj sa zlomiť na polovicu.  Chceme predsa, aby nám vydržali čo najdlhšie.

Keď už hovoríme o kovaní nábytku, určite sa medzi ne radia aj závesy. A tie sú vlastne jeho najnamáhanejšou časťou. Delia sa na základné naložené, polonaložené a vložené. Ďalšie varianty sa rozlišujú podľa uhlovej pozície (do akého uhla je možné dvierka otvoriť). Moderné závesy majú doraz dvierok tlmený a postupný, k čomu často prispieva pružina a piest.

V domácnosti však nie je všetko len po ruke. Častokrát sa stáva, že naša kuchynská linka obsahuje dvierka, ktoré sú vyššie a tým pádom ťažšie dostupné. Tu je najvhodnejším riešením výklop so závesom brzdiacim otváranie. Výklopne fungujú aj rohové skrinky v kuchynských a šatníkových skriniach, ktoré šetria miesto .

Na otváranie nábytkových zásuviek slúžia tzv. výsuvy, ktoré podľa stupňa vysunutia zásuvky rozlišujeme na čiastočné výsuvy a plnovýsuvy, a to ešte s doťahom (v závere otváraní treba viac zabrať) alebo bez doťahu. Ideálna voľba je  plnovýsuv , pretože do zásuvky veľmi dobre vidíme a rýchlo sa v nej zorientujeme.
 
Možno ste teraz prekvapení, čo všetko možno zaradiť pod pojem nábytkové kovanie. Do tejto skupiny patria nielen kľučky, ktoré nám umožňujú otvárať skrinky, dvere a zásuvky, ale aj výsuvy a závesy, ktoré nevidíme.

Text: Monika Stebelová
Foto: KLIKY-KOVÁNÍ.cz

 

24.10. 2013

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
LEIER
DOMEXPO 2018
BAUMIT
EVVA
HELUZ
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.