Viete, aký krb si vybrať tak, aby bol efektívny a zároveň dizajnový?

Oheň je jedným zo základných živlov, ktoré pre dokonalú harmóniu priestoru musíme zakomponovať aj do nášho bývania. Ideálne vo forme krbu, aký očarí nielen vyžarujúcim teplom, ale aj jeho dizajnom a efektívnosťou. Aký krb kúpiť do domu tak, aby dokázal vyhriať priestory a zároveň vzhľadovo lahodil interiéru?

Moderné krby s vysokou efektívnosťou využitia paliva

Určite si aj vy pamätáte na krby s otvorenými ohniskami, ktoré sa nachádzali vo väčšine starších domov. Moderné krby ich v dnešnej dobe už našťastie takmer úplne nahradili, a preto z interiérov už nepúšťame teplo doslova hore komínom. Dnešné krbové vložky sa správajú úsporne a sú stavané tak, aby dokázali využiť čo najviac energie ukrytej v danom palive. Rozdiel vo výhrevnosti a zužitkovaní paliva vystihujú aj nasledujúce percentná. Zatiaľ čo klasický otvorený krb premenil na využiteľné teplo len 20% až 30% z energie v palive, moderné krbové vložky dokážu pracovať s efektívnosťou až na úrovni okolo 80%.

Teplovzdušné a teplovodné krby

Súčasné krby vyhrievajú priestory rôznymi mechanizmami, v závislosti od použitej technológie. Medzi najčastejšie používané patria akumulačné a teplovzdušné krby. Teplovzdušné krby ohrievajú studený vzduch, ktorý sa do priestoru okolo krbovej vložky dostáva odspodu, v obostavbe krbu sa zahrieva a opúšťa ju cez vrchné prieduchy už ako ľahší, teplý vzduch. Akumulačné krby fungujú na princípe sálania alebo infračerveného žiarenia. Plášť krbu sa nahrieva a do priestoru následne uvoľňuje príjemné sálavé teplo. Akumulačné krby majú aj tepelnú zotrvačnosť, čo sa o teplovzdušných krboch nedá povedať. Samozrejme, na trhu sa nachádzajú aj teplovodné krby s možnosťou ich napojenia na centrálny systém vykurovania. Ohrievajú teda vodu prúdiacu v radiátoroch alebo v podlahovom kúrení a dokonca dokážu vyhriať aj teplú úžitkovú vodu na bežnú spotrebu domácnosti.

Stavba krbu z hľadiska funkcie a dizajnu

Samotná stavba krbu sa musí prispôsobiť technológií, s ktorou krbová vložka pracuje. Ak sa jedná o teplovzdušnú, krb nesmie byť položený priamo na zemi, ale medzi ňou a vložkou musí byť ponechaný voľný priestor na prísun vzduchu na ohriatie. Teplovodné krby si zas vyžadujú napojenie na centrálne vykurovanie. Následná obostavba krbovej vložky sa uskutočňuje podľa želaní konkrétneho majiteľa interiéru, pričom povrchovým prevedeniam sa medze nekladú.

Jeden krb v dvoch miestnostiach. Aj to umožňujú variabilné krbové vložky

Na dizajnovú stránku krbu však nevplýva len samotná obostavba, ale aj typ použitej krbovej vložky. Okrem klasických sú na trhu dostupné aj moderné krby do rohu, s tromi presklenými stenami či dokonca obojstranné krby, ktoré sa súčasne môžu nachádzať hneď v dvoch miestnostiach. Krb je preto dnes možné ľahko doladiť na mieru črtám interiéru.

 

1.6.2016