bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Viete z čoho stavať úsporné domy?

Pre stavby domov s nízkou energetickou náročnosťou sa dnes ponúka celý rad materiálov. Novinkou na slovenskom trhu sú tehlové bloky novej generácie s názvom HELUZ FAMILY. Tieto bloky sú určené na vonkajšie steny nízkoenergetických a pasívnych domov. Predstavujú tradičný a stáročiami preverený stavebný materiál, ktorý stále dokáže plniť zvyšujúce sa požiadavky na výstavbu i bez dodatočnej tepelnej izolácie.

Masívne stavby z tehál sú veľmi obľúbené, ale niektorí stavebníci sa z dôvodov vysokých požiadaviek na úsporu energií nechávajú presvedčiť, že bez zateplenia nie je možné energeticky úsporné stavanie realizovať. Tehly je možné, na rozdiel od niektorých iných stavebných materiálov, zatepliť dostatočnou vrstvou tepelnej izolácie. Je to však rýchlejší, lacnejší a trvanlivejší spôsob stavania?
Parametre tehlových blokov
Už v roku 2000 začala spoločnosť HELUZ vyrábať tehlové bloky šírky 49 cm s cieľom ponúknuť vyššie tepelnoizolačné parametre muriva. Toto riešenie vyvolalo u odbornej stavebnej verejnosti i u niektorých výrobcov diskusie ohľadne hospodárnosti takého širokého muriva. Teraz je murivo šírky 50 cm pre energeticky úsporné stavanie bežne používané a objavujú sa i skladby stien šírky väčšej než 70 cm. Novým výrobkovým radom tehlových blokov s názvom STI, ktorý bol predstavený v roku 2003, boli dosiahnuté parametre obvodovej konštrukcie pre energeticky úsporné a nízkoenergetické stavanie bez zateplenia. Tieto tehly si stavebníci obľúbili a postupne nimi nahradili staršie bloky s označením P+D (teraz PLUS). Úsilie o ďalšie zvýšenie tepelnoizolačných parametrov bolo zavŕšené vývojom nového výrobkového radu tehlových blokov HELUZ FAMILY. Sortiment v súčasnosti zahŕňa bloky so šírkou 50, 44 a 38 cm. Jednovrstvové obvodové murivo z tehál FAMILY 50 s vonkajšou tepelnoizolačnou omietkou dosahuje unikátny súčiniteľ prechodu tepla U = 0,15 W/m2K (pre porovnanie, má rovnaké tepelnoizolačné parametre ako 25 cm polystyrénu alebo cca 4,5 m široká stena z klasických plných tehál) a spĺňa už požadované parametre pre pasívne domy. V porovnaní s inými materiálmi pre jednovrstvové obvodové konštrukcie, sú tieto parametre v ČR i na Slovensku najvyššie. Navyše vďaka objemovej hmotnosti 640 kg/m3 majú tieto tehlové bloky výborné tepelno-akumulačné a akustické vlastnosti, vysokú odolnosť voči požiaru a hlavne dostatočnú pevnosť v tlaku, ktorá je min. 8 MPa. Tá je štvornásobne vyššia, než pevnosť niektorých ponúkaných tvárnic z iných materiálov a umožňuje bezproblémovú výstavbu viacposchodových objektov.
Doplnkové tehly pre systémové riešenie a urýchlenie výstavby
Energeticky úsporné stavanie nepredstavuje iba materiál s najvyššími tepelnoizolačnými parametrami, ale tiež správne riešenie detailov v celom stavebnom systéme. V obvodovej stene sa nevyhneme detailom v styku s ďalšími materiálmi, zachovaniu previazania jednotlivých vrstiev, riešeniu soklov, výšky steny, ostení otvorov atď., pre ktoré ponúka spoločnosť HELUZ doplnkový sortiment tehál (krajové, krajové polovičné, rohové a nízke). Ten je špecifikovaný už v ponuke materiálu pre každú stavbu a s jeho použitím je stavba jednoduchšia a rýchlejšia. Tehly tiež môžeme rezať pomocou ručných, elektrických a kotúčových píl, a i tento spôsob funguje. Na riešenie niektorých detailov na stavbe sú určené doplnkové tehly s kapsou, do ktorých sa vkladá tepelná izolácia, a tým sa zaistí eliminácia tepelných mostov napr. okolo rámov okien a dverí. Niektorí výrobcovia tieto detaily neriešia, aj keď je zrejmé, že povrchová teplota na vnútornom povrchu muriva bude výrazne vyššia než na vnútornom ostení okenných a dverových otvorov a dochádza tu k tepelným stratám. Zvyšovaním požiadaviek na úsporu energií v budovách samozrejme vzniká nutnosť riešiť stavbu naozaj detailne. Optimalizované stavebné detaily na výstavbu energeticky úsporných domov ponúka Príručka vyhodnotenia typických tepelných mostov s podtitulom Tepelno-technické vlastnosti konštrukcií z komplexného tehlového systému HELUZ, ktorá obsahuje celkom 45 typov detailov pre rôzne varianty obvodového muriva.
Nová technológia murovania šetrí čas i náklady na stavbu
V posledných rokoch sa tiež podarilo výrazne skrátiť čas výstavby tehlových domov, čo umožnila výrobná inovácia, ktorá spočíva v zabrúsení ložných plôch tehál do rovnobežných rovín s presnosťou na desatiny milimetra. Brúsené tehly majú výšku 249 mm a na ich murovanie sa používajú tenkovrstvové malty (tzv. lepidlá) alebo špeciálna pena. Ložné škáry v murive majú hrúbku iba 1 mm (pri klasickom murovaní na maltu je hrúbka škáry 12 mm). Nový spôsob murovania znižuje spotrebu malty na stavbe, umožňuje vyššiu rýchlosť murovania, znižuje technologickú vlhkosť muriva, zvyšuje tepelnoizolačné vlastnosti a pevnosť muriva a nie je potrebné náročné vybavenie staveniska. Spoločnosť HELUZ ponúka na murovanie z brúsených tehál dva typy špeciálnych tenkovrstvových mált (lepidiel) a v roku 2006 ako prvá z výrobcov tehál v ČR predstavila spájanie tehál na polyuretánovú penu. Stavebníkom odporúča používať maltu na celoplošnú tenkú škáru. Malta sa nanáša v hrúbke 3 mm na ložnú plochu tehál pomocou valca a pokrýva rebrá i dutiny tehál v celej ploche. Po uložení tehlového bloku sa malta stlačí a výsledná hrúbka ložnej škáry v murive je 1 mm. Skúšky preukázali, že práve pri murovaní na túto špeciálnu celoplošnú maltu, dosahuje murivo najlepšie pevnostné a tepelnoizolačné parametre v porovnaní s ďalšími spôsobmi murovania. Nová technológia murovania na tenkú škáru je pre stavebníka zaujímavá tiež tým, že v cene tehál je už zahrnutá ním vybraná tenkovrstvová malta alebo polyuretánová pena. Spoločnosť HELUZ dodáva k brúseným tehlám zdarma nielen lepidlá či penu, ale tiež zakladaciu maltu na prvú vrstvu muriva. Samozrejmosťou je zaistenie pomoci pri založení prvej vrstvy muriva, zapožičanie pomôcok na murovanie i odborná pomoc na stavbe. To všetko zaručuje investorom celkovú ekonomickú výhodnosť výstavby.
Úsporné a zdravé bývanie v dome z tehál
V porovnaní s bežnými novostavbami predstavuje nízkoenergetický dom s masívnou murovanou konštrukciou z tehál HELUZ FAMILY viac než 50 % úsporu nákladov na vykurovanie. Má výborné tepelno-akumulačné a zvukovo-izolačné vlastnosti, bezproblémovo zvláda kolísanie vlhkosti vzduchu a zaisťuje užívateľom optimálnu mikroklímu na bývanie. Ďalšou výhodou je rýchle a jednoduché murovanie jednovrstvového tehlového muriva na tenkú škáru a dlhá životnosť stavby pri minimálnych nárokoch na údržbu.

HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.
CZ 373 65 Dolní Bukovsko 295
tel.: +421 2 43 421 062
zákaznícka linka: 0800 106 206
e-mail: info@heluz.sk
www.heluz.sk
FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
BAUMIT
EVVA
HELUZ
LEIER
DOMEXPO 2018
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.