Vplyv svetla na organizmus

Zdravý životný štýl, zdravé stravovanie, zdravý pohyb, ... Tieto témy sú v súčasnosti veľmi populárne. Z každej strany počujeme, ako je potrebné stravovať sa alebo hýbať sa, aby sme boli zdraví a šťastní. Jeden z faktorov, ktorý má rovnako ako strava či pohyb značný vplyv na naše zdravie a organizmus, ale málo sa o ňom hovorí, je svetlo.

Je všeobecne známe, že všetok život na zemi je závislý na slnečnom žiarení. Tak ako sa človek evolúciou vyvíjal, tak sa nastavovali v jeho tele biologické procesy, ktoré sú a aj vždy budú závislé na určitých vlnových dĺžkach slnečného žiarenia. Obrovskú zmenu v našom správaní a spôsobe fungovania však spôsobili najmä technológie, nový spôsob života a práce. Viac sme uzavretí vo vnútornom priestore a menej času trávime na dennom svetle. Všetko toto spôsobuje v konečnom dôsledku poruchy nálady či depresie. Ako však na to vplýva priamo svetlo? Ako to vieme ovplyvniť alebo zmeniť?

V pracovných priestoroch, kanceláriách, školách, laboratóriách či verejných priestoroch je osvetlenie definované normou, ktorá stanovuje prísne podmienky, ktoré osvetľovacia sústava musí spĺňať. Horšie je to ale v domácnosti, teda priamo u nás doma, kde nemusia byť dodržané žiadne normatívne hodnoty. Dobrá správa je, že toto vieme ovplyvniť a zmeniť v náš prospech vhodnou voľbou svietidiel a svetlených zdrojov.

Intenzita je kľúčová

Po dlhom dni v práci, prevažne vo večerných hodinách, trávime čas väčšinou doma. Možno si to neuvedomujeme, ale tento čas činí podstatnú časť nášho dňa, a teda nášho života. Či je to ráno pred prácou, alebo večer po práci, väčšina z nás ešte pokračuje prácou doma, varením, upratovaním či oddychovaním vo vlastnom domove, a to v priemere predstavuje 5 – 6 h denne. Vzhľadom na to, že to je prevažne v poobedňajších, večerných či skorých ranných hodinách, tento čas je najkritickejší z hľadiska vplyvu svetla na funkcionalitu nášho tela a mysle. Umelé svetlo v našom dome priamo v týchto časoch, výrazne vplýva na tzv. cirkadiánne rytmy, ako sú napríklad striedanie bdenia a spánku, zmeny hladín rôznych hormónov (napríklad kortizolu alebo melatonínu, ktorý sa v tme, resp. počas spánku, vylučuje asi 8 až 10-krát viac ako za svetla atď). Viac než 100 overených štúdií hovorí o tom, že poruchy cirkadiánnych rytmov v spánku spôsobujú poruchy nálady. Napríklad, vo večerných hodinách, ak potrebujeme ešte pracovať, nedostatočná intenzita a rovnomernosť osvetlenia spôsobuje zvýšenie vylučovania melatonínu, a teda spôsobuje únavu a spavosť. Na druhej strane, tesne pred spaním sa vysoká intenzita svetla pozastavuje, resp. sa posúva vylučovanie melatonínu, čím dochádza k nespavosti. Rovnako pri rannom vstávaní, môže vysoká intenzita svetla nabudiť naše telo rovnako ako šálka dobrej kávy.

Rovnomerne v každom rohu

Okrem intenzity, na naše domáce pohodlie a v konečnom dôsledku aj na naše zdravie výrazne vplýva aj rovnomernosť osvetlenia. Nerovnomerne osvetlený priestor spôsobuje neustále sa prispôsobovanie zrenice oka, a teda rýchlu únavu očných svalov. Toto sa ďalej prejavuje bolesťou očí, únavou, nevoľnosťou a v kritických situáciách aj migrénou. Takéto stavy spôsobujú hlavne bodové zdroje svetla, úzko vyžarujúce silné svetlo, ktoré v priestore tvoria veľké rozdiely jasov a tieňov. Najlepším riešením sú svietidlá rovnomerne rozptyľujúce svetlo do priestoru s čo najväčšou difúznou plochou, ktorá neoslňuje, a zároveň zabezpečí dostatočnú intenzitu a rovnomernosť osvetlenia. Dokonalým riešením rovnomerného osvetlenia sú napríklad svetelné stropy a veľkoplošné svietidlá.

Riadi naše emócie

Jednu vec si pri svetle skoro vôbec neuvedomujeme: „svet je taký krásny, ako kvalitne si naň posvietime“. Inak povedané, predmety okolo nás reflektujú farby vďaka svetlu a v závislosti, aký kvalitný zdroj svetla máme, toľko farieb okolo nás v skutočnosti budeme vnímať a poznať skutočnú krásu predmetov, ktoré nás obklopujú. Hovorí nám o tom index podania farieb (CRI =“color rendering index“), čiže parameter kvality podania farieb.

Keďže svetelné zdroje majú rôzne CRI, je pri výbere svietidiel dôležité dohliadnuť na to, aby CRI bolo aspoň 80.

Osvetlenie priestoru svietidlami s nízkym CRI môže potláčať farby a v konečnom dôsledku nás oberá o zážitok, emóciu a radosť z priestoru. V kritických prípadoch môže vyvolávať depresiu. Osvetlenie v priestore sa dokáže natoľko pohrať s našimi emóciami, že priamo ovplyvňuje pocit pohodlia, šťastia alebo duševného pokoja.

Zanedbať čo i len jeden parameter osvetlenia nám na prvý pohľad prekážať nemusí. Treba si však uvedomiť, že v našom dome či byte trávime nezanedbateľnú časť svojho života a z dlhodobého hľadiska nekvalitné osvetlenie negatívne ovplyvňuje zdravie, naše pohodlie a emócie.

Text a foto: Ing. Zlatko Balaš

svetelný špecialista/SvetelneStropy.sk