bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 24.06.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Výber oplotenia v „kríze“

Oplotenie má okrem bezpečnostného hľadiska aj výrazný estetický význam. Zvyčajne uzatvára stavebnú činnosť výstavby, resp. rekonštrukcie rodinného domu. Pravdepodobne aj preto je táto etapa často spojená s nedostatkom finančných prostriedkov. Tento stav je čiastočne zapríčinený tým, že nebol vypracovaný návrh oplotenia (výroby a montáže) so zodpovedajúcim rozpočtom, resp. rastom cien materiálov a prác počas výstavby. Stavebník preto rieši tento problém jeho časovým oddialením (zlepšenie finančnej situácie), prípadne zmenou uvažovaného oplotenia na lacnejší: pletivo, doskové  a laťované ploty, ... .

 


 

Ak sa investor neuspokojí s takýmto dočasným riešením, pričom hľadá optimálny pomer medzi cenou, kvalitou a vlastnosťami (estetickými, bezúdržbovými atď.), iste nachádza riešenie v kovovom oplotení. Pri výbere máme z ekonomického a časového hľadiska tieto možnosti:

 

1a. polotovary pre zámočníkov profesionálov: tieto zapracujú lokálne zámočnícke firmy do hotových

 

1b. polotovary pre kutilov (dodávateľ vypracuje presný zoznam dielov, dodá návody a videá)

 

2a. typizované systémy FIX (brány a ploty majú fixne definované rozmery a tvary; zvyčajne sú z jednoduchých materiálov a majú antikoróznu povrchovú úpravu žiarovým pozinkovaním)

 

2b. typizované systémy VARIO (u týchto systémov je možná zmena materiálov, vzoru výplne: prevlekové prvky, elementy v tvare „C, S, O, 6,“ atď.) bežne s žiarovým pozinkovaním

 

2c. typizované systémy na objednávku (výroba z preddefinovaných vzorov podľa rozmerov zákazníka: žiarové pozinkovanie, farebné odtiene RAL, atď.); často sú tieto vzory spracované na www-stránkach v elektronickej forme

 

3. atypy, výroba na objednávku (vzor, materiál, povrchová úprava, všetko je voliteľné na základe požiadaviek zákazníka)

 


Z finančného hľadiska, predovšetkým polotovary a aj typizované systémy, sú výrazne cenovo lacnejšie (aj 50%) a zvyčajne sú bežne v skladoch.

 

 

Ak ku kritériám pri výbere brány pridáte požiadavku na maximálne využitie brány, váš výber iste bude v súlade s trendom, a teda bude to brána posuvná, samonosná.

Jej hlavné výhody sú:

  • možnosť parkovania hneď za bránou (pri krídlových bránch až za otvoreným krídlom),
  • bezúdržbový, spoľahlivý systém oproti kolieskovým bránam, ktoré musia mať spodnú vodiacu koľajničku.
 

 

Zjednodušene, samonosná brána je predĺžená cca o 1/3 šírky brány. V tomto predĺžení sú uložené dva ložiskové vozíky, na ktorých sa pohybuje celá brána v špeciálnom profile. Cenovo sú tieto brány síce trochu drahšie ako kolieskové, ale ak vezmeme do úvahy, že nepotrebujeme betonový základ pod celú koľajničku, paradoxne zistíme, že sú najlacnejšie. Nehovoriac o tom, že nám koľajnička “nešpatí” prechod cez bránu. Samozrejmosťou je možnosť každú bránu ovládať automatickým pohonom a aj tu šetríme na cene (pohony pre krídlové brány sú cenovo drahšie pretože je nutné používať ľavý a pravý pohon).

 

 

Veríme, že sme vám pomohli viac ekonomicky a prakticky sa zorientovať pri výbere oplotenia. Viac sa dozviete na www.umakov.sk.

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
EVVA
LEIER
HELUZ
BAUMIT
DOMEXPO 2018
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.