bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 16.07.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Využívate bezplatnú energiu aj vy?

Solárne kolektory typu drain-back
Solárne kolektory typu drain-back

Máloktoré rodiny vedia, že slnko, vzduch, vodu či pôdu môžu využiť aj ako zdroj bezplatnej energie a komfortu. Jednoducho a zároveň efektívne. Vyhriať svoj domov a dopriať si plnohodnotný relax vo vani totiž môžu s energiou z okolitého prostredia vďaka tepelnému čerpadlu alebo solárnemu systému.

Vhupnúť do každodenného života ruka v ruke s alternatívnými zdrojmi energie pritom nemusíte hneď na sto percent. Môžete tak urobiť postupne, formou malých krokov. Napríklad tým, že k svojmu súčasnému plynovému kotlu či elektrokotlu doplníte účinného ekologického „pomocníka“ značky Vaillant.

Pohoda s tepelným čerpadlom

Vonkajšia vzduchová jednotka geoTHERM plus vzduch voda
Vonkajšia vzduchová jednotka geoTHERM plus vzduch voda

Začať môžete napríklad vo vašej kúpeľni. A to s pomocou tepelného čerpadla, ktoré dokáže efektívne spolupracovať s akýmkoľvek zdrojom tepla. Ak je súčasťou vašej domácnosti kotol, ktorý slúži len na vykurovanie, ale nepripravuje teplú vodu, máme pre vás konkrétny tip. Dokonalým doplnkom k nemu je tepelné čerpadlo aroSTOR vzduch/voda so vstavaným 290 l bivalentným zásobníkom. Využíva energiu z obnoviteľného zdroja tepla a dopraje vám pohodu v sprche i vo vani, bez obáv z vysokých účtov. Ide totiž o ideálny spôsob ekonomickej prípravy teplej vody, ktorý je v porovnaní s plynovým kondenzačným kotlom dokonca až o 40 % hospodárnejší. Výsledkom je vysoký komfort v dodávke teplej vody, ktorú dokáže ohriať až na teplotu 60 °C. Ohrev vody je dokonca možný aj počas chladnejších dní, keď vonkajšia teplota klesne na -7 °C.

V zime zohreje, v lete schladí

geoTHERM plus vzduch voda so zásobníkom teplej vody
geoTHERM plus vzduch voda so zásobníkom teplej vody

Pri správnom návrhu systému s tepelným čerpadlom však môže vaša domácnosť ušetriť až dve tretiny nákladov na vykurovanie. A to v prípade, že sa rozhodnete využívať tepelné čerpadlo aroTHERM vzduch/voda, ktoré je veľmi praktickým pomocníkom po celý rok. Okrem vykurovania a prípravy teplej vody totiž hravo zvládne aj aktívne chladenie počas horúcich letných dní. Svoj výkon prispôsobí vonkajšej teplote, vašim požiadavkám, ako aj podmienkam vykurovacej sústavy. Spolu so zásobníkom geoSTOR dokáže rýchlo a ekonomicky pripraviť dostatok teplej vody. Výstupná teplota až 63 °C umožňuje využívanie tepelného čerpadla aj v už existujúcich vykurovacích systémoch. Zostava sa skladá z jednotky pre vonkajšiu inštaláciu a vnútorných modulov, vďaka čomu je možné jednoduché začlenenie čerpadla do vykurovacieho systému. Zostavu si pritom môžete doplniť 4 typmi hydraulických modulov. Jej súčasťou je aj inteligentný regulátor calorMATIC 470 či riadiaca jednotka.

Nadčasový spôsob vykurovania

aroSTOR vzduch voda
aroSTOR vzduch voda

Medzi systémy budúcnosti, ktoré v maximálnej miere využívajú obnoviteľné zdroje energie, patria tepelné čerpadlá radu geoTHERM, geoTHERM plus a geoTHERM exclusiv, typu zem/voda alebo vzduch/voda. Predstavujú ekonomicky efektívny a bezstarostný spôsob vykurovania a podporujú ochranu životného prostredia znižovaním emisií skleníkových plynov. Majú nadčasový a priestorovo úsporný dizajn a domácnosti si pochvaľujú najmä jednoduchý spôsob ich obsluhy. Tepelné čerpadlo geoTHERM zem/voda funguje na základe odovzdávania tepla z pôdy pomocou nemrznúcej zmesi, ktorá cirkuluje v kolektore. Je schopné vykurovaciu vodu ohriať až na 62 °C. Počiatočné náklady sú síce vyššie, ale úspory vo vykurovaní sa pri tomto type čerpadla pohybujú pri hodnote 70 %. Vďaka nižšej obstarávacej cene je tiež veľmi výhodnou investíciou tepelné čerpadlo geoTHERM pracujúce na princípe vzduch/voda. Oba typy čerpadiel sú pritom v ponuke aj s integrovanými zásobníkmi, vďaka ktorým umožňujú prípravu teplej vody. Značka Vaillant sa vývinom týchto najmodernejších technológií zaoberá dlhodobo. Proces výroby a používané komponenty zaručujú ich vysokú kvalitu a životnosť.

Využite energiu zo slnka

aroTHERM vzduch voda
aroTHERM vzduch voda

Zelenej energii však môžete dať zelenú aj vďaka solárnej zostave. Tá je ideálnym doplnkovým zdrojom energie ku plynovému i elektrickému kotlu. Počas jarných, letných a jesenných dní, kedy je slnečného žiarenia dostatok, sa o teplú vodu dokáže postarať samotná solárna zostava značky Vaillant. Vaše pôvodné vykurovanie zabezpečí prípravu teplej vody len v mesiacoch s minimálnym slnečným žiarením. Solárna zostava sa skladá z bivalentného zásobníka teplej vody a dvoch plochých kolektorov typu drain-back. Ich veľkou prednosťou oproti ostatným solárnym systémom, je voľné stečenie solárnej kvapaliny naspäť do solárneho výmenníka. Stečenie v zimných mesiacoch chráni beztlakový systém pred zamŕzaním solárnej kvapaliny v kolektoroch a v lete účinne zabráni ich prehrievaniu. Solárne kolektory možno umiestniť na plochú i šikmú strechu rodinného domu či na fasádu. A to v smere najväčšieho slnečného žiarenia. Solárny systém pritom predlžuje životnosť kotla viac než dvojnásobne, čím môžete opäť isté financie ušetriť.

Viac informácií získate na www.vaillant.sk.

 

12.2. 2015

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
LEIER
DOMEXPO 2018
HELUZ
EVVA
BAUMIT
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.