bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 16.07.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Základom úspechu zateplenia fasády sú správne podmienky pri realizácii

Predpoklad kvalitného zateplenia tvoria už samotné podmienky pri realizácii. Zatepľovanie by nikdy nemalo prebiehať pri teplotách pod +5°C či nad 25°C, pri silnom vetre, daždi, ani na intenzívnom slnku. Všetky komponenty je nutné chrániť pred poveternostnými vplyvmi.

 

Podmienkou úspechu je i kvalita podkladu, na ktorý bude izolácia aplikovaná - musí byť pevný a čistý. Nerovnosti presahujúce jeden centimeter je potrebné vyrovnať nivelačnou hmotou. Pred zatepľovaním svojpomocne je potrebné povrch fasády mechanicky očistiť alebo umyť vodou pod veľkým tlakom. Silne absorbujúce podklady napenetrujeme, aby sa znížila ich absorpčná schopnosť. Všetky výplne otvorov ako sú okná a dvere namontujeme pred zatepľovaním.

Lišty a lepidlo po etapách

V prvej fáze stanovíme výšku soklu. Soklovú lištu namontujeme asi 40 cm nad zemou. Na bežný meter lišty použijeme aspoň 5 kotiev. Lišta namontujeme vodorovne okolo celého domu. Jednotlivé lišty, ktoré majú dĺžku 2m, spájame pomocou distančných spojok. Ich rovnosť zabezpečíme distančnými podložkami.

Ďalej nastupuje fáza lepenia. Po príprave lepidla položíme izolačnú dosku z kamennej vlny na pracovné miesto tak, aby k nej bolo možné pristupovať zo všetkých strán. Technológia lepenia závisí od použitého typu izolačnej dosky. Na dosky FRONTROCK MAX E sa lepidlo nanáša po celom obvode dosky v šírke asi 8 cm a v strednej časti dosky v podobe troch terčov v priemere zhruba 15 centimetrov. Lepidlo pritom musí na doske pokrývať aspoň 40 % jej spodnej časti. V prípade dosky FASROCK LL sa lepidlo nanáša celoplošne tzv. hrebeňom. Dosky sa lepia na väzbu, podobne ako pri murovaní. Prípadné nerovnosti dosky je možné odstrániť hladidlom s brusným papierom najskôr po 48 hodinách od nalepenia.

Kotvenie, armovacia vrstva a penetračný náter

Izolácia z kamennej vlny sa kotví po 48 hodinách povrchovou alebo zápustnou montážou. Typ kotvenia sa určuje podľa zvoleného systému ETICS. Počet kotiev a ich rozmiestnenie uvádza projektová dokumentácia zateplenia domu. Na rad prichádza základná vrstva. Pred jej aplikáciou vystužíme rohovými lištami a sieťkou ostenie všetkých okenných otvorov aj dverí. V prvej etape aplikácie stierky vtlačíme tenkú vrstvu hmoty do izolantu hladkou stranou hladidla.
  
Až potom nanesieme vrstvu armovacej hmoty zubatým hladidlom a do nej smerom zhora nadol vkladáme po celej výške steny sieťku zo skleného vlákna. Sieťka sa pritom vždy musí nachádzať v hornej tretine armovacej vrstvy od povrchu (s prekrytím aspoň 10 cm) a nesmie byť vidieť jej štruktúru.  Penetračný náter sa nanáša zhruba za 3 dni na suchú vrstvu krycej hmoty. Jeho typ volíme podľa druhu omietky. Vhodne zvolené zateplenie z kamennej vlny zvýši životnosť konštrukcie, ochráni ju pred ohňom a pomôže ušetriť náklady na vykurovanie či klimatizáciu.


FRONTROCK MAX E je dvojvrstvová izolačná doska z kamennej vlny pre použitie vo vonkajších kontaktných zatepľovacích systémoch (ETICS). Fasádna doska novej generácie (pozdĺžna orientácia vlákien) s vystuženou hornou vrstvou, označená nápisom ROCKWOOL TOP zabezpečuje vysokú odolnosť proti mechanickému namáhaniu. Povrchová úprava zabezpečuje dobú priľnavosť stierkovej hmoty a bezpečnú montáž. Mäkšia, flexibilnejšia vnútorná strana sa prispôsobí miernym nerovnostiam fasády. Má výborné tepelnoizolačné a protipožiarne vlastnosti, zachováva priedušnosť stien, zaistí akustický komfort pre útlm hluku z vonkajšieho prostredia, zvyšuje požiarnu bezpečnosť domu a predlžuje životnosť konštrukcie. Je vhodná ako pre novostavby, tak aj rekonštrukcie a ideálna pre drevostavby, nízkoenergetické či pasívne domy.

Text a foto: ROCKWOOL

 

19.5.2015

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
BAUMIT
EVVA
LEIER
DOMEXPO 2018
HELUZ
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.