bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Žalúzie a rolety nesmú byť nebezpečné pre deti

Deti sú to najcennejšie, čo máme. Veľmi rady zisťujú nové informácie a objavujú svet okolo seba. Všetci poznáme ten ich zvedavý dotaz „A prečo?“, alebo obľúbené „Čo to je?“. Veľmi dôležité je chrániť ich pred potenciálnym nebezpečenstvom, ktoré môže predstavovať bežné domáce vybavenie, spotrebiče, nábytok. Bohužiaľ aj žalúzie a rolety sa môžu stať zvlášť pre kojencov a menšie deti potenciálnym nebezpečenstvom.


Od 1.9.2014 platí v celej Európskej únii nová EN norma (resp. 3 nové normy). Hlavná je EN 13120, ktorá novo upravuje zaistenie bezpečnosti detí pred uškrtením v nebezpečných slučkách, ktoré sa môžu tvoriť pri ovládaní vnútorných žalúzií a roliet pomocou retiazok a šnúr. Všade tam, kde majú prístup deti vo veku od 0 až 42 mesiacov, ako sú byty, rodinné domy, hotely, nemocnice, kostoly, obchody, školy a všeobecne všetky verejné miesta, je potrebné túto normu dodržiavať.

Bezpečný spôsob ovládania  žalúzií a roliet je zabezpečený napríklad pomocou kľuky, tiahla, motoru s vypínačom alebo diaľkovým ovládačom, alebo pomocou ovládacej tyče. Pri týchto ovládacích prvkoch sa nevyskytujú retiazky a šnúry, nebezpečenstvo uškrtenia je teda stopercentne eliminované.

Ak si práve vyberáte vnútorné žalúzie alebo rolety, dbáte určite na to, aby splnili vaše požiadavky na zatienenie interiéru, svetelnú i tepelnú pohodu pre prácu aj odpočinok, znížili náklady na klimatizáciu a súčasne dotvorili váš interiér podľa vašich predstáv. Nezabudnite však vziať do úvahy aj zaistenie bezpečia vašich detí.

Komplexné odstránenie nebezpečenstva uškrtenia sa môže dosiahnuť najlepšie tým, že je šnúra umiestnená vo výške mimo dosahu detí alebo je ovládacia retiazka vybavená systémom pre pretrhnutie, prípadne pevným napínacím systémom.

Výrobky spoločnosti ISOTRA a.s. predstavujú špičkové technické riešenie skĺbené s požiadavkami na moderný dizajn. Je pre nás samozrejmosťou plniť tiež požiadavky normy EN 13120   na zaistenie bezpečnosti detí, a preto sme pre vás vyvinuli vlastné ochranné prvky .

1. Držanie šnúry vo výške mimo dosah detí

Dĺžka vyťahovacej šnúry musí byť obmedzená tak, že ak nie je špecifikovaná montážna výška, bude dĺžka ťahacieho lanka menšia alebo rovná 2/3 výšky clony.

Ak je montážna výška zadaná, bude vzdialenosť od podlahy k spodnej časti ťahacieho lanka aspoň 0,6 m.

Toto je možné dosiahnuť použitím navijaka alebo dvoch koliesok, ktoré bránia šnúram tvoriť slučky a zároveň ich udržujú vo výške mimo dosahu detí:

2. Systém pre pretrhnutie

Prípadná nebezpečná slučka na retiazke musí byť odstránená počas postupného pôsobenia záťaže 6 kg alebo najneskôr do 5 sekúnd po pôsobení, čo zaistí spojka na retiazke  (pôsobením zaťaženia sa retiazka rozpojí).

3. Pevný napínací systém

Upevnený (pevný) napínací systém  zabraňuje slučke na retiazke sa uvoľniť. Vzdialenosť medzi dvoma prameňmi slučky nesmie byť väčšia než 50 mm v mieste výstupu z pevného napínacieho zariadenia a súčasne musia byť vyťahovacie šnúry obmedzené nasledovne:

  • kde nie je špecifikovaná inštalačná výška a výška clony je menšia alebo rovná 2,5 m, musí byť dĺžka vyťahovacej šnúry nižšia alebo rovná 1 m,
  • kde nie je špecifikovaná inštalačná výška a výška žalúzie je vyššia než 2,5 m, musí byť dĺžka šnúr nižšia alebo rovná výške clony s odpočítaním hodnoty 1,5 m,
  • kde je inštalačná výška špecifikovaná, bude vzdialenosť od podlahy k spodnej časti ovládacej šnúry aspoň 1,5 m.

K napnutiu ovládacej retiazky tak, že medzi dvoma prameňmi retiazky nie je možné vytvoriť slučku, dôjde použitím kladky . Kladka je pripevnená k oknu a retiazku z nej nie je možné vytiahnuť.

Povinnosťou výrobcu je bezpečnostné prvky dodať spolu s výrobkom a upozorniť na ich montáž v návode na montáž. Tiež predajcovia a montážne firmy sú povinní vás o dodávaných bezpečnostných prvkoch informovať, montážne firmy sú navyše povinné vám tieto prvky nainštalovať.

Medzi ďalšie povinnosti, vyplývajúce z novej normy, ktoré si môžete ľahko skontrolovať, patrí povinnosť výrobcu pripojiť ku každej vnútornej žalúzii alebo rolete, pri ktorej môže vzniknúť nebezpečná slučka, varovné upozornenie  v slovenskom jazyku. Text tohto upozornenie je tiež daný normou EN 13120, je pre všetkých výrobcov rovnaký a záväzný a má tuto formu:

 

VAROVANIE:

  • Malé deti sa môžu uškrtiť v slučke z vyťahovacích šnúr, retiazok, pásikov a vnútorných šnúr, ktoré ovládajú výrobok;
  • Aby nedošlo k uškrteniu a zamotaniu, odstráňte šnúry z dosahu malých detí. Šnúry sa môžu obmotať okolo krku dieťaťa;
  • Odstráňte postele, detské postieľky a nábytok z blízkosti okna obsahujúceho šnúry;
  • Nesplietajte šnúry dohromady. Uistite sa, že šnúry nie sú skrútené a nevytvárajú slučku.


Tento text musíte tiež nájsť na obale výrobku.

Viac sa o tejto téme môžete dočítať na www.isotra.cz.

 

21.9. 2014
 

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
BAUMIT
HELUZ
EVVA
LEIER
DOMEXPO 2018
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.