bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 15.08.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: T O P K Ú R E N I E ! ! ! Tu nájdete užitočné rady ako u š e t r i ť . Naviac máte možnost sa zapojiť do diskusie v diskusnom fóre aj za článkom!
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Zážitok z rozmanitých podôb prírody

Vila Abborrkroken, Överby, Štokholm

Základnou ideou pri vytváraní  tohto domu bolo navrhnúť jasnú a celistvú podobu vo výraznom kontraste s okolitou krajinou. Prítomnosť betónového objektu, s čistými a jasnými líniami, ktorý je neprirodzený pre danú polohu, umocňuje zážitok z rozmanitých podôb prírody.

Zdomu, ktorý je situovaný na prírodnej náhornej plošine na vrchole skalnatého výbežku, je krásny panoramatický výhľad na celú zátoku a večerný západ slnka. Gotlandský vápenec na betónových základoch je zručne vytvarovaný do masívneho sokla. Popri troch fasádach domu vápencový sokel prechádza do chodníkov ukrytých pred nepohodou počasia robustnými strešnými výbežkami. Na strane smerujúcej k moru sa vápencom pokryté základy otvárajú do rozľahlej terasy so zapusteným bazénom a krytým priestorom na sedenie, ktorý poskytuje ochranu pred vetrom. Rovnaká vápencová dlažba ako na základoch prepája aj podlahy po celom dome.
Vstupnú časť domu charakterizuje pevná, betónová fasáda, omietnutá a omaľovaná na matnú čiernu. Prerušujú ju iba ústredné dvere z načierno zafarbeného duba siahajúce až po strop. Ostatné fasády sú vyrobené zo štrukturálneho skleného systému tvoreného plnými sklenenými stenami. Izolačné sklo sa skladá z vonkajšej vrstvy skla Optiwhite, redukujúceho sfarbenie denného svetla a z vnútornej vrstvy termálneho kontrolného skla, aby sa zabránilo roseniu skla a prúdeniu vzduchu. Rámy presklených plôch sú úplne zapustené a skryté medzi vápencovými doskami, vďaka čomu hranica medzi vonkajškom a vnútrajškom prakticky neexistuje. Dážď a roztopený sneh odvádza skrytá vodná priekopa okolo domu, vyrobená z nehrdzavejúcej ocele a pokrytá vápencom.

Pôdorys domu, jednoduchého obdĺžnikového tvaru, je jasne rozdelený na súkromné a spoločenské priestory. Súkromná časť sa ďalej delí na spálne, kúpeľne a skladovací priestor, vybudovaný okolo otvoreného obývateľného priestoru. Väčšina otvorov pre dvere, na rozdiel od tradičných dverí, siaha až do výšky stropu. Jednoduché zabočenie za roh potom dáva pocit vstúpenia do inej izby.
Zatiaľ čo na základnej myšlienke sa architekti zhodli rýchlo, dotiahnutie požiadaviek na obsluhu domu sa ukázalo byť náročnejším. Za zrozumiteľnými líniami sa skrýva séria pokročilých technologických metód. Voda vo vodovodných kohútikoch je extrahovaná z mora a upravovaná odsoľovacou jednotkou. Podlahové kúrenie, vonkajší bazén a horúca voda sú zabezpečované vďaka geotermálnemu tepelnému čerpadlu.
Do domu je cez kamennú šachtu vháňané miestne ochladzovanie, v podstate bezplatná klimatizácia. Všetky systémy fungujú vďaka inteligentnému kontrolnému a monitorovaciemu systému, ktorý je kontrolovaný prostredníctvom sieťového pripojenia na internet alebo mobilným diaľkovým ovládaním.

Názov projektu: Villa Överby
Adresa: Värmdö, Štokholm
Architekti
(vedúci, manažér a spolupracovníci):
John Robert Nilsson – architekt,
Robert Nilsson – vedúci,
Maria Århammar – manažérka,
Niklas Singstedt / Martin Zetherström /
Vincenzo Cassotta – podieľajúci sa na projekte
Vnútorný dizajn:
John Robert Nilsson Arkitektkontor
Úprava krajiny, záhrada:
Mikado Mark & Trädgård, Robert Forsberg
Dodávatelia skla:
JB Glaskonsult AB, Johan Backlund,
JONI Metall & glasprojektering/
CL Specialglas, Claes Lundén
Konštrukcia: Zmiešaná konštrukcia
Celková plocha (v m2): 250 m2
Roky výstavby: 2007 – 2009
Fotograf: Åke E:son Lindman
FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
EVVA
LEIER
BAUMIT
DOMEXPO 2018
HELUZ
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.