bottom left
UV GROUP, s.r.o., E.B.Lukáča 2, 036 01 Martin
Aktualizácia: 24.06.2018
INFO: +421 43 427 6534
bottom right
Textová reklama: Areko, s.r.o. - meracia a regulačná technika, meracie prístroje, meranie teploty, meranie tlaku, meranie prietoku, snímače tlaku, termovízia, dataloggery, elektronický nos
top right top left top left
TOP STAVEBNÉ tipy pre Vás

Zjednodušte si život!

Inteligentné ovládanie domácnosti prináša väčší komfort, bezpečnosť aj úsporu energií

Riadiť celú domácnosť bezdrôtovo? Za pomoci múdrej technológie io-homecontrol žiadny problém. Nielen, že vás to bude baviť, ale io-homecontrol vám prinesie aj nebývalý komfort, zvýšenie bezpečnosti vás i vašich blízkych, a tiež značnú úsporu energií. Io-homecontrol je systémový protokol optimalizovaný špeciálne pre potreby bývania aj kancelárskych priestorov. Vyvinula ho spoločnosť Somfy, priekopník inovatívnych stavebných riešení, v spolupráci s ďalšími poprednými dodávateľmi v odbore stavebníctva.

Impresario Chronis io
Impresario Chronis io

Vďaka vývoju veľmi úspešnej technológie RTS (Radio Technology Somfy), ktorá dosiahla už 10 miliónov inštalácií po celom svete, získala spoločnosť Somfy jedinečné a cenné know-how v oblasti rádiovej technológie. Tieto skúsenosti boli využité práve pri vývoji io-homecontrol. Výrobky z ponuky Somfy, kompatibilné s týmto systémom, zahŕňajú celý rad domových zariadení – ako sú rolety, žalúzie, garážové brány či osvetlenie.   Možno z nich zostaviť inštalácie, kde jednotlivé zariadenia komunikujú medzi sebou navzájom, ale zároveň sú otvorené a sú schopné komunikovať aj s ostatnými zariadeniami v dome od ďalších výrobcov.

 

Obojsmerná komunikácia – ľahší život
Protokol io-homecontrol umožňuje obojsmernú komunikáciu medzi ovládačmi, automatickými systémami a pohonmi. Vďaka prenášaniu informácií v reálnom čase má užívateľ dokonalý prehľad o stave všetkých zariadení v systéme – či sú zapnuté/vypnuté, otvorené/zatvorené. Systém navyše poskytuje aj informácie dôležité pre údržbu a inštaláciu pohonov. V prípade akejkoľvek poruchy začína hľadanie riešení ľahším spôsobom práve na displeji ovládača. Chybové hlásenia zobrazované diaľkovým ovládačom sú zrozumiteľné, užívatelia tak môžu väčšinou vyriešiť problém sami a ihneď. Príkladom môžu byť situácie, kedy je potrebné vymeniť vybité batérie, alebo keď sa nedovrie garážová brána, pretože jej v úplnom zatvorení bráni nečakaná prekážka.
Komunikácia medzi zariadeniami je vysoko spoľahlivá – io-homecontrol sleduje a využíva tri rádiové kmitočty a pre komunikáciu vyberie automaticky vždy ten najlepší, t. j. najmenej rušený. V prípade, že prijímač nereaguje a nepotvrdí okamžite príjem povelu, opakuje sa vyslanie povelu na niektorom zo zvyšných kmitočtov.

Systémový kľúč – 100 % bezpečnosť

Schéma fungovania
Schéma fungovania

K zabezpečeniu komunikácie pred napadnutím z vonku prispieva nielen vysoká rýchlosť celého procesu, ktorý trvá len niekoľko milisekúnd, ale tiež systémový kľúč. Ten má dĺžku 128 bitov, je odolný proti prelomeniu, a odrazí tak prípadný hackerský útok. Každá inštalácia io-homecontrol má svoj vlastný kódový kľúč, ktorý je uložený vo všetkých zariadeniach inštalovaných v dome. Ako to funguje? Pre každý povel diaľkovým ovládačom prijímač vygeneruje a pošle späť vysielaču určité číslo, náhodne vybrané z niekoľkých miliárd možností. Obe strany komunikácie potom vykonajú automatické výpočty, založené na tomto náhodnom čísle a systémovom kľúči. Ak sú výsledky týchto dvoch nezávislých výpočtov zhodné, znamená to, že obe zariadenia majú rovnaký systémový kľúč a príkaz možno vykonať. V rámci obojsmernej komunikácie je potom vysielač prijímačom informovaný, že príkaz bol skutočne vykonaný.

Jednoduché ovládanie – základ pohodlia

Keytis 4 Home io
Keytis 4 Home io

Ovládanie tieniacej techniky s pohonom od spoločnosti Somfy vyhovie aj tým najnáročnejším užívateľom. Nielen, že na ovládanie všetkých zariadení stačí jediný ovládač, ale pomocou „scenárov“ si môže užívateľ upraviť prostredie svojho domova priamo podľa momentálnych potrieb. Stlačením jediného tlačidla je kedykoľvek možné nastaviť vybrané zariadenie do žiadanej polohy či stavu. Na diaľkovom ovládači Impresario Chronis io to umožňuje funkcia Snapshot – „momentka“. Pre jej využitie sa vybrané zariadenie nastaví do žiadanej polohy/stavu a na ovládači nasleduje stisk tlačidla OK pre uloženie scenára a neskôr bezproblémové opakovanie. Intuitívne možno tiež vytvárať skupiny zariadení. Môžu byť určené jednotlivou zónou, podlažím, fasádou alebo typom zariadení, napríklad skupina všetkých roliet v prízemí. Užívatelia si môžu prispôsobiť ovládanie tienenia presne podľa svojich predstáv a bez akéhokoľvek obmedzenia. Napríklad scenár „ráno“ môže v príslušnú dobu otvoriť žalúzie a rolety v spálni a v kuchyni, aby sa lepšie a ľahšie vstávalo. Možnosť nastavenia scenára zvyšuje aj bezpečnosť – aktivácia rôznych zariadení v akomkoľvek čase dokáže verne simulovať prítomnosť obyvateľov v dome, aj keď tu nie sú. Na ovládači Keytis 4 Home io je navyše vďaka  tlačidlu „dom“ možné ľahko uzamknúť všetky prístupy do domu – od garáže a vstupných dverí až po strešné okná a vonkajšie rolety.

Pohony od spoločnosti Somfy je tiež možné ovládať automaticky. Vďaka bezdrôtovému slnečnému senzoru Sunis WireFree io možno nastaviť tieniacu techniku tak, aby reagovala na intenzitu slnečného žiarenia. Vďaka tomu je v lete možné udržať teplotu v interiéri nižšiu až o 9 °C, a to prirodzenou cestou a bez klimatizácie. V zime možno zase naopak nastavením roliet na sťahovanie pri súmraku zamedziť úniku tepla. Týmto spôsobom sa dá usporiť až 10 % nákladov na vykurovanie. Pohon tienenia využívajúci systém io-homecontrol tak môže užívateľom priniesť okrem nebývalého pohodlia, praktickosti  a bezpečia tiež finančnú úsporu. Priaznivou správou je aj informácia, že vo vývoji je aj aplikácia pre ovládanie systému pomocou osobných počítačov a múdrych telefónov.

Sunis WireFree io
Sunis WireFree io

Text a foto: Somfy SAS

 

13.4. 2013

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU
k tomuto článku nie sú žiadne ďalšie obrázky
REKLAMA
LEIER
HELUZ
BAUMIT
DOMEXPO 2018
EVVA
bottom right bottom wide left bottom left
Zaujímavé odkazy:   CTS Europe s.r.o.  E-FILIP Stavebne a Energeticke Poradenstvo  Tipy ako šetriť pri kúreni  www.topkuchyna.sk  www.toptechnologie.sk  AUTOBAZAR
 
created by: CTS Europe s.r.o.