5 vecí, na ktoré by ste pred organizáciou detskej izby nemali zabudnúť

Detská izba je pre malé dieťa celý svet. Priestor, v ktorom sa cíti bezpečne a môže v ňom robiť všetko, čo je príjemné, zábavné a poučné. Samozrejme, závisí to od jej zariadenia, ktoré vytvára pre najmenších tie najlepšie podmienky na život a základ do lepšej budúcnosti.

Ako urobiť túto izbu magickou, bezpečnou, vzdelávacou a praktickou? Prezradíme vám 5 dôležitých pravidiel, na ktoré by ste pri premýšľaní nad dizajnom detskej izby nemali nikdy zabudnúť.

Deti rastú

Preto vždy myslite o krok vpred. Čo bude potrebné zmeniť, keď malý majiteľ miestnosti začne chodiť? Nezmestí sa do postele? Začne chodiť do školy a pozývať si domov priateľov?

Aj keď nie sú nové kľučky v rodinnom rozpočte žiadna veľká položka, vybavte tento priestor kreatívne, ale zároveň neutrálne, aby ste s nevyhnutnou zmenou a prispôsobením miestnosti aktuálnym potrebám detí nemali potom problém.

Bezpečnosť je prvoradá

Ak sa chcete o svoje dieťa starať o niečo menej, premýšľajte nad usporiadaním miestnosti tak, aby sa v nej minimalizovala možnosť zranenia a vznik iných problémov. A to platí nielen pre deti, ale aj dospievajúcich. Čo najmenej ostrých rohov a oblejšie, prírodné materiály vo výzdobe, sú skvelé riešenie nielen do detskej izby. Podlaha musí byť mäkká a teplá, koberec však bude v sebe zbierať prach.

Aj správne osvetlenie je z hľadiska bezpečnosti veľmi dôležité. Tak na to pri výbere originálneho stropného svietidla do detskej izby určite myslite. Potrebné svetlo na hru, učenie a odpočinok predsa prospieva aj detskej psychike.

Viac detí, viac starostí

Ak plánujete izbu pre dve deti, je veľmi dôležité, aby každé z nich malo svoj vlastný priestor. Súkromie a priestor sú dôležité aj pre milujúcich bratov a sestry, a ak je vekový rozdiel výrazný, starší súrodenec bude potrebovať miesto na štúdium. Poschodová posteľ vám pomôže vo vytvorení a zónovaní takéhoto priestoru najlepšie. Postele vedľa seba je zasa možné oddeliť zástenou alebo závesom.

Vhodné farby

V detskej izbe je najlepšie použiť jemné, tlmené farby, ktoré je v prípade potreby jednoduché premaľovať. Modrá farba stimuluje duševnú aktivitu, zelená - upokojuje, žltá – poteší. Samozrejme, v detskej izbe si môžete dovoliť odtiene aj kombinovať, prípadne použiť tapetu, na ktorej dominuje obľúbený motív rozprávkového hrdinu.

Nezabudnite na poriadok

Správna atmosféra každého priestoru a jeho vplyvu na naše telo a psychiku závisí aj od toho, ako sú v ňom všetky veci uložené a zorganizované. Poriadok má preto aj v detskej izbe veľký zmysel. Aby to mali deti s jeho udržiavaním jednoduchšie, môžete im sem umiestniť nielen veľké šatníkové skrine, komody a police, ale aj jednoduché a pritom praktické nábytkové vešiaky.

Uvidíte, že spokojné budú nielen vaše deti, ale aj vy.

Zdroj obrázka: Photographee.eu/Shutterstock.com