Ako investovať do nájomných nehnuteľností so ziskom?

Rozhovor s Romanom Kružliakom. Časť I.

Investovanie do nehnuteľností môže byť kľúčom k dosiahnutiu finančnej nezávislosti. V rozhovore s Romanom Kružliakom, zistíme, ako začal svoju cestu v tejto oblasti a aké boli jeho prvé kroky, aby sa stal úspešným investičným stratégom. Prečítajte si jeho cenné rady a spoznajte skúsenosti z 19-ročnej investičnej praxe.

Čo vás priviedlo k investovaniu do nehnuteľností a ako dlho sa tejto oblasti venujete?

O investovanie som sa začal zaujímať v roku 2005, keď som počas leta nemal čo robiť. Prečítal som niekoľko kníh o investovaní, medzi ktorými nemohli chýbať diela od Kiyosakiho, ktoré dnes vnímam skôr ako bestsellery než ako konkrétny návod na realizáciu investícií. Dnes je to 19 rokov, počas ktorých investujem do nájomných bytov aj iných nehnuteľností.

 

Aké boli vaše prvé kroky pri investovaní do nehnuteľností?

Mojimi prvými krokmi bolo študovanie investičných príležitostí. Imaginárne som si písal na papier príbehy, ale nič z daných príležitostí sa mi nepodarilo zrealizovať. Nemal som odvahu. Prvý byt som si kúpil až po nejakom čase, keď som odvahu zozbieral. Bol to štvorizbový byt, v ktorom som býval a 3 izby som prenajímal svojim spolubývajúcim. 

 

Čo vás motivovalo začať investovať do nájomných nehnuteľností?

Motivovala ma túžba po pasívnom príjme a možnosť využiť vlastné zdroje a zároveň zdroje z banky, ktoré vedia vytvárať výsledky a pomáhajú k dosiahnutiu finančnej nezávislosti. Verím, že prenájom nehnuteľností je prístupný každému, kto je dostatočne pracovitý a odvážny.

Ako hodnotíte súčasný trh nehnuteľností v krajine? Aké trendy momentálne pozorujete?

Súčasný trh nehnuteľností na Slovensku vnímam ako stabilný a zaujímavý pre investície. Momentálne situácia na trhu ponúka menej príležitostí ako bolo napríklad pred rokom, každopádne stále je ich dosť, len si to vyžaduje preskúmať ich viac a vybrať tú najlepšiu.

 

Ktoré faktory považujete za najdôležitejšie pri rozhodovaní, kde investovať?

Každý investor by mal poznať 3 základné kritéria kúpy – je to lokalita, lokalita, lokalita. Jedným z najdôležitejších kritérií je výnosové percento, na základe ktorého by sa mal investor rozhodovať či do danej kúpy pôjde.  Zároveň sa zaoberám vývojom počtu obyvateľov v danej lokalite a tým či daná lokalita má dostatok pracovných príležitostí, prípadne či sa v nej nové vytvárajú.

 

Aké sú základné kroky, ktoré by mal podniknúť niekto, kto chce začať investovať do nehnuteľností? Aké rady by ste dali niekomu, kto práve začína investovať do nájomných nehnuteľností?

Veľmi povzbudzujem vzdelávať sa v danej oblasti. Ja som po ceste investovania spravil veľa chýb, nepoznal som nikoho, kto by mi vedel v tom čase poradiť. Dnes sú už možnosti úplne iné. Sám som sa preto rozhodol vytvoriť klub investorov, v ktorom si navzájom zdieľame svoje rady, skúsenosti a pohľady.

Aké sú najväčšie výhody a nevýhody investovania do nehnuteľností v porovnaní s inými formami investovania?

Iné aktíva aktívne nepoužívam. Každopádne si uvedomujem, že pri investovaní do nehnuteľností viem používať aj bankové financovanie, čo je pri iných aktívach veľmi obtiažne. Tým, že používam bankové financovanie, viem spravovať väčší objem finančných prostriedkov a zároveň rásť rýchlejšie. Toto je pre mňa základom, ktorý mi dovoľuje, aby som v tomto aktíve koncentroval maximum svojho času a majetku.

 

Aký rozpočet by mal mať začínajúci investor na kúpu prvej nájomnej nehnuteľnosti?

Určite na začiatok odporúčam mať ušetrené nejaké vlastné zdroje. Odporúčam mať k dispozícií približne 20% z ceny kupovanej nehnuteľnosti. Sú spôsoby a techniky, kedy vie investor kupovať aj bez vlastných zdrojov. Toto si však vyžaduje širšie a dôkladnejšie poznanie, možno aj nejaké prvé, malé skúsenosti. 

 

Ďalšie odpovede na otázky, ktoré vás zaujímajú, vám prinesieme v ďalšej časti. 

Foto: Pixabay