Ako na to správne? Zoznámte sa s výhodami najlepšej podlahy

Podlaha v dome je veľmi dôležitý konštrukčný doplnok s množstvom funkcií. Aj preto treba pri jej výbere zohľadňovať viacero faktorov naraz a nie vždy sa riadiť len „srdcom“. Jej krásu a dokonalý dizajn si po čase prestanete všímať, no nepríjemnosti v prevádzke a funkčnosti podlahy vám môžu spôsobovať komplikácie veľmi dlhú dobu.

Preto si musíte zvoliť to, čo vám bude vyhovovať, s ohľadom na všetky dôležité vlastnosti kvalitnej podlahy. Ktoré to sú?

Správna farba je základ

V každej fáze obnovy alebo rekonštrukcie interiéru by sa mal zdôrazniť požadovaný výsledok a vplyv ďalších prvkov, ktoré budú v miestnosti prítomné. Aby každá izba získala osobitný nádych, je potrebné zvoliť podlahovú krytinu nielen z praktických dôvodov, ale aj podľa vlastných preferencií.

A platí to aj v prípade jej farby.

Svetlé farby novej podlahy z Bratislavy vám umožnia vizuálne rozšíriť priestor a ladiť s ostatnými farbami doplnkov. Pozor však na nečistoty, ktoré sú na bielom povrchu podlahy pomerne viditeľné, čím sa zvyšujú nároky na údržbu.

Pre severné a malé miestnosti stojí za to zasa vylúčiť použitie studených tónov, pretože tie sú vhodnejšie v priestranných miestnostiach s vysokou úrovňou prirodzeného svetla.

Nepoužívajte viac ako tri farby v kombináciách, aby ste nespôsobili v interiéri disharmóniu. Dôležité je, aby interiér nebol preťažený sýtosťou farieb. Kombinácia viacerých farieb je zložitá úloha.

Účel miestnosti a počet členov domácnosti

Ak sa rozhodujete vymeniť alebo inštalovať do priestoru novú podlahu, je nutné myslieť aj na jej účel. Čím viac vyťažená miestnosť, tým vyššia trieda odolnosti podlahy by mala byť. Nemusíte sa ale báť, že pre zaistenie komfortu vo svojej domácnosti prídete o všetky svoje úspory. Kvalitná laminátová podlaha disponuje tými najlepšími charakteristikami, a pritom to nie je žiadna veľká záťaž pre rodinný rozpočet.

V súvislosti s účelom miestnosti je dôležité poznať aj počet členov domácnosti a ich zloženie. Niekedy môže byť rozhodujúcim kritériom správneho výberu aj domáci miláčik alebo nové stolové nohy v kuchyni.

Triedy odolnosti proti opotrebovaniu

Odolnosť proti opotrebovaniu je ďalším kľúčovým parametrom pre výber laminátu, ktorý za určitých podmienok priamo ovplyvňuje skutočnú životnosť povlaku. Ako však zistiť, ktorý laminát si zvoliť?

Na uľahčenie výberu podlahy pre spotrebiteľa podľa týchto parametrov sa používa klasifikácia podľa tried odolnosti proti opotrebeniu podľa európskej smernice EN13329.

Na základe výsledných testov na odieranie, absorpciu zvuku, odolnosti proti vlhkosti a nárazom sa potom rozdeľuje podlaha do 4 tried podľa oblasti použitia:

  • Trieda 31: Odporúča sa pre obytné oblasti s nízkou premávkou, najlepšie v spálni alebo šatníku.

  • Trieda 32: Je určená pre zaťaženie strednej intenzity a je vhodná do niektorých kancelárskych priestorov a do všetkých miestností v byte (doba intenzívneho používania je viac ako 15 rokov).

  • Trieda 33: Je navrhnutá pre spoľahlivé služby v priestoroch s vysokou premávkou a zachováva si vzhľad viac ako 20 rokov.

  • Trieda 34: Špeciálna komerčná trieda na dlhodobé použitie pri najťažších zaťaženiach.

Samozrejme, triedu odolnosti treba zohľadniť aj v závislosti od miestnosti a podmienok, ktoré v nej prevládajú.

Uvidíte, že ak na nič z tohto zoznamu nezabudnete, bude vám robiť nová podlaha radosť veľmi veľa rokov.

Zdroj obrázka: hedgehog94/Shutterstock.com