Ako premeniť balkón na obývaciu izbu?

Náš pohľad na zariaďovanie balkónov sa za posledných niekoľko mesiacov zmenil o 180 stupňov. Prečo? Balkóny a terasy sa spolu so zlepšujúcim sa počasím zo dňa na deň stali centrom domáceho života. Práve na nich pracujeme, trénujeme, pestujeme rastliny a trávime voľný čas. Balkón je teraz náš vonkajší salónik! – hovorí Marta Suchodolska, kreatívna riaditeľka spoločnosti Westwing CEE.

Marta Suchodolska

Z obývacej izby na balkón

Keď sa už balkón stal našou novou obývacou izbou, vyžaduje vhodné vybavenie! Čo to znamená? Záhradný nábytok vyzerá ako ten v obývacej izbe! Moderný kov, útulné drevo, funkčné plasty alebo technorattan majú podobu vonkajších pohoviek a kresiel. Majú krásne rámy, jemné nožičky a mäkké čalúnené vankúše. Zároveň sú odolné proti dažďu a slnku.

Pre vrúcnejšiu atmosféru môžete na podlahu pridať balkónový koberec! Typické riešenie pre salón, ktoré prináša eleganciu a útulnosť, a vďaka bohatému množstvu vzorov zdôrazňuje charakter priestoru. Príjemnú atmosféru a útulnosť vnášajú tiež dekoračne vankúše a deky, ktoré sa stávajú súčasťou balkónovej zostavy.

Neviem si predstaviť krásne usporiadaný balkónový priestor bez vhodného osvetlenia. Riešenia, ktoré v súčasnosti sú na trhu dostupné, sa vizuálne nelíšia od toho, čo by sme si mohli zvoliť pre salón. Elegantné stojace alebo stolové lampy, nástenné lampy a svetelné girlandy, často tiež osvetlenie so solárnym zdrojom - všetko prispôsobené vonkajším podmienkam.

Zo záhrady na balkón

Hojdacie siete a hojdačky - kedysi sa nám zdali riešením vyžadujúcim veľa miesta a venovaným len záhradám. V tejto oblasti sa tiež veľa zmenilo a dokonca aj s malým balkónom nájdete niečo, čo môžete prispôsobiť jeho rozmerom.

Záhradné vybavenie sa natoľko prispôsobilo menším balkónovým priestorom, že mať malú fontánu alebo rybník už nie je problém!

Hojdacia sieť z bavlny Holly

Nové funkcie balkóna: bar, spálňa, kino

A  ak ste tým šťastlivcom a vlastnite balkón alebo terasu, tak v tomto prípade limitom je iba vaša predstavivosť! V trendoch okrem balkónovej relaxačnej zóny nájdeme aj bar, kino a dokonca aj spálňu!

Trend alert: lavička

Pre neveľké aj úzke balkóny - riešením je lavička, ktorá perfektne vynikne na balkóne ako malá pohovka. Keď k nej pridáme jemne textília vytvorí príjemný priestor na oddych.

Text a foto: v spolupráci s Westwing