Ako si poradiť, ak máte problémy s hlučnými susedmi

Komfort bývania a správna atmosféra závisia od množstva rôznych faktorov. Okolie, v ktorom sa nachádzame a bývame je jedným z nich. Hluk, ktorý spôsobuje, nám môže navodzovať nepríjemné stavy, depresie až úzkosť. Ako sa pred takýmito situáciami ochrániť a svoj domov správne izolovať?

To a oveľa viac si povieme v našom článku, ktorý bude pre vás, v snahe o zdokonalenie vnútornej klímy a harmónie, tou najlepšou inšpiráciou.

Prečo a ako nám hluk škodí?

„Znečistenie“ nášho prostredia hlukom, ktoré je dnes typické pre veľké mestá, znižuje priemernú dĺžku života obyvateľov o 10 až 12 rokov. Často je príčinou mnohých sporov, ktoré dokáže vyriešiť len tá najlepšia správa bytových domov. Dokonca je negatívny vplyv na osobu spôsobený hlukom mesta až o 36 % výraznejší ako je to v prípade tabaku, ktorý skracuje život človeka v priemere o 6 až 8 rokov.

Hlukom sa rozumejú náhodné vibrácie rôznej fyzickej povahy, charakterizované zložitosťou časovej a spektrálnej štruktúry. Z fyziologického hľadiska sa hluk môže nazývať akýkoľvek nežiaduci zvuk, ktorý narúša vnímanie užitočných zvukov ako je napríklad ľudská reč, signály atď. Hluk narušuje ticho a má škodlivý vplyv na človeka.

Ľudské telo naň reaguje rozdielne a v závislosti od jeho úrovne. Avšak, hladina hluku 70 - 90 dB pri dlhodobej expozícii vedie k ochoreniu nervového systému a viac ako 100 dB - k strate sluchu až po hluchotu.

Hluk vytvára značnú záťaž na ľudský nervový systém a má naň psychologický účinok. Môže zvyšovať hladiny stresových hormónov, ako je kortizol, adrenalín a norepinefrín v krvi - dokonca aj počas spánku. Čím dlhšie sú tieto hormóny prítomné v obehovom systéme, tým väčšia je pravdepodobnosť, že povedú k život ohrozujúcim fyziologickým problémom.

Preto by ste si vo vlastnom záujme mali vo svojom okolí zaistiť také podmienky, ktoré vytvoria správnu akustiku a prúdenie zvukových vĺn bez negatívneho vplyvu na naše zdravie. Čo presne to znamená?

Potrebujete správnu zvukovú izoláciu

Minimalizovať škodlivé účinky hluku pre seba a svoje okolie môžete veľmi jednoducho. Aj keď sa váš byt nachádza v hlučnej oblasti, vedľa podniku, železnice alebo s výhľadom na rušnú ulicu, následky vystavenia hluku, sa dajú znížiť. Na trhu je vám k dispozícii obrovský výber účinných a udržateľných materiálov na zlepšenie zvukovej izolácie v interiéri.

Akustické panely a vhodne zvolené stavebné materiály pomáhajú znižovať hluk a jeho expozíciu na ľudí v okolí. Pohlcujú a rozptyľujú zvukové vlny, vďaka čomu sú miestnosti príjemne tiché. Pomocou umiestnenia kvalitnej zvukovej izolácie v interiéri si zaistíte dobrý odpočinok a získate na prácu alebo zábavu konečne viac energie. Tak to s nimi určite skúste.

Zdroj obrázka:

1.Prostock-studio/Shutterstock.com

2.Jiri Miklo/Shutterstock.com