Ako stavať ekologicky a energeticky efektívne?

Ekológia a udržateľnosť sú pomenovania, ktoré sú čoraz viac skloňované aj v stavebnom priemysle. Požiadavka na energetickú úspornosť je dlhodobo zakotvená aj v legislatíve a postupne sa sprísňuje – od 1.1.2021 bude povinné stavať budovy s takmer nulovou potrebou energie. Opýtali sme sa produktového manažéra spoločnosti Wienerberger, ako pristupovať k výstavbe rodinného domu tak, aby šetril životné prostredie i Vašu peňaženku.

Ing. Gabriel Szöllösi - produktový manažér spoločnosti Wienerberger s.r.o.

Aké atribúty by podľa Vás mala spĺňať ekologická výstavba domu? Čo by ste poradili stavebníkom, ktorí sa aktuálne rozhodujú, aké materiály a riešenia použijú na stavbe?

Pod ekologickou výstavbou domu si predstavujem v prvom rade premyslený a komplexný projekt zohľadňujúci celý životný cyklus stavby počnúc výstavbou, cez užívanie až po demoláciu a recykláciu materiálov na konci životného cyklu stavby. Z ekologického hľadiska je preto vhodné voliť materiály, zaručujúce čo najdlhšiu životnosť stavby s minimálnou údržbou a pri zachovaní parametrov. Murované domy sú overenou zárukou dlhej životnosti. Pálené tehly patria k našim najtradičnejším murovacím a zároveň najekologickejším stavebným materiálom. Ich základnou surovinou je prírodný materiál - tehliarska hlina. Tehliarske výrobky neuvoľňujú do vnútorného prostredia žiadne škodlivé látky. Tehlový dom je schopný prirodzeným spôsobom regulovať vlhkosť vo vnútornom prostredí a zabrániť vzniku nežiaducich plesní. Tehlové steny majú schopnosť akumulovať teplo, čím prispievajú k tepelnej stabilite vnútorných priestorov.

Kedy a prečo možno murovanú výstavbu považovať za udržateľnú? Zmenila tehla počas svojej histórie svoje technické vlastnosti aj smerom k ekologickejšej povahe výstavby?

Za dôkaz udržateľnosti murovanej výstavby môžeme snáď považovať aj to, že približne 80% potenciálnych stavebníkov na Slovensku by sa dnes rozhodlo pre murovaný dom. V prospech udržateľnosti murovaných domov hovoria aj nasledovné charakteristiky, ktoré uviedli respondenti prieskumu na otázku: Aké prívlastky sa vám spájajú s murovaným domom? Najviac opýtaných uviedlo tieto prívlastky: trvácnosť, poctivá stavba, tradícia, spoľahlivosť, overené materiály, bezpečné bývanie. V súvislosti s udržateľnosťou by som asi najviac vyzdvihol životnosť murovaných stavieb, ktorá sa uvažuje okolo 100 rokov. Aj vďaka tejto dlhej životnosti je ekologická bilancia murovacích materiálov veľmi priaznivá.

Tehly za posledných približne 30 rokov zásadne zmenili nielen svoj vzhľad, ale aj svoje vlastnosti. Najvýraznejší vývoj zaznamenali tepelnoizolačné vlastnosti – v súčasnosti sú až 10x lepšie ako v 80-tych rokoch minulého storočia. Popri tom treba spomenúť aj zníženie energetickej náročnosti výroby murovacích materiálov.

 

Súčasťou udržateľného prístupu k výstavbe je aj úspora energie. Ako si vyberať murovací materiál na stavbu tak, aby sme počas samotnej prevádzky domu čo najviac ušetrili?

Prevádzka ekologického domu by samozrejme mala byť energeticky veľmi úsporná. Táto požiadavka je dlhodobo zakotvená aj v legislatíve a postupne sa sprísňuje – od 1.1.2021 bude povinné stavať budovy s takmer nulovou potrebou energie. Aj preto sú hlavnými požiadavkami na domy s takmer nulovou potrebou energie tepelnoizolačné vlastnosti obalových konštrukcií a vo výsledku potreba primárnej energie.

Výrobcovia murovacích materiálov dnes ponúkajú výrobky spĺňajúce súčasné prísne požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti obvodových stien (U ≤ 0,22 W/m2.K) aj bez zateplenia. Medzi takéto výrobky patria aj tehly v kategórii Energy+ - Porotherm EKO+ Profi a Porotherm T Profi, plnené minerálnou vlnou od spoločnosti Wienerberger. Vďaka svojej hrúbke a hmotnosti majú jednovrstvové obvodové steny aj schopnosť akumulovať teplo. Táto schopnosť muriva predstavuje spoľahlivú ochranu proti rýchlemu prehrievaniu vnútorných priestorov v letnom období.

Úspora energie na vykurovanie a chladenie je jednoznačne príspevok smerom k ekologickej výstavbe. Keď k tomu pripočítame aj energiu na prípravu teplej vody a použijeme vo veľkej miere obnoviteľné zdroje energie, môžeme splniť hlavné kritérium pre takmer nulové domy, teda potrebu primárnej energie. Návrh ekologického domu by mal byť naozaj komplexný.

Ušetríme, ak sa rozhodneme dom nezatepliť?

Výberom správneho stavebného materiálu znížite náklady na stavbu a šetríte i drahocenný čas, napríklad aj čas potrebný pre zatepľovanie. Ak k tomu pripočítame správny spôsob murovania, či už na tenkovrstvovú maltu (cca 30 % úsporu času) alebo murovanie na murovaciu penu, kde celkom odpadá použitie malty, môžete ušetriť až 50 % času oproti klasickému murovaniu. Správne navrhnutý a kvalitne zhotovený tehlový dom má životnosť nad 100 rokov, pričom nároky na údržbu počas tejto životnosti sú minimálne. Predpokladaná životnosť vonkajšieho zatepľovacieho systému je však iba okolo 30 rokov. Tehlové murivo s omietkou je na rozdiel od konštrukcie s vonkajším zatepľovacím systémom oveľa menej náchylné na mechanické poškodenie a biologickú degradáciu, nevyžaduje si údržbu a nevznikajú tak dodatočné náklady.

S tehlou Porotherm ušetríte dvojnásobne

Získajte akciové zľavy na tehly Porotherm s dodatočnou zľavou 333 €. Zľavy sa vzťahujú na všetky tehly Porotherm, stačí vyplniť registračný formulár, pripojiť projektovú dokumentáciu a Wienerberger Vám vypracuje cenovú ponuku. Zľavy si uplatníte u zmluvných partnerov do 30.10.2020.

Viac informácií sa dozviete na www.wienerberger.sk