Ako udržať svoju pergolu a terasu v top stave?

Pergoly a terasy sú skvelým doplnkom exteriéru domu, poskytujú príjemné miesto na relaxáciu a oddych. Aby tieto vonkajšie priestory slúžili dlhú dobu a vyzerali stále ako nové, je potrebné im venovať pravidelnú údržbu. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko praktických tipov a trikov, ako udržať terasu a pergolu, nech už je drevená alebo hliníková v optimálnom stave.

Čistenie a odstraňovanie usadenín

Prvým krokom pri údržbe pergolyterasy je pravidelné odstraňovanie listov, vetvičiek a iných materiálov, ktoré sa na nej usadili. Predídete tým hromadeniu vlhkosti a rozkladu. Pravidelne tiež kontrolujte odvodňovací systém. Čistite odtoky a uistite sa, že voda správne odteká. Neodtekajúca voda môže spôsobiť vážne poškodenie materiálov a vytvára podmienky pre vznik plesní. Ak je vaša pergola alebo terasa drevená, chráňte ju pravidelným nanášaním ochranného náteru. Tak ako počiatočná impregnácia chráni drevo pred biologickými škodcami, povrchové nátery chránia drevo pred poveternostnými vplyvmi. Najčastejšie používaným náterom sú lazúry, ktoré drevo ochránia, ale jeho štruktúru nezakryjú. Majú široký výber farieb a tiež niekoľko typov na rôzne druhy dreva. Každý typ potrebuje pravidelnú obnovu. Tenkovrstvové lazúry treba obnoviť každé 2 - 3 roky. Hrubovrstvové raz za 5 - 6 rokov a strednovrstvové cca každých 6 - 7 rokov. Niektorí výrobcovia obohacujú lazúry aj o biocídne prípravky, takže sú odolné aj voči hubám či plesniam.

Pravidelná údržba

Aspoň minimálnu pravidelnú údržbu si vyžaduje každá pergola či terasa, nie len drevená. Pravidelne odstraňujte odumreté rastliny, listy a iné organické materiály, ktoré by mohli byť útočiskom pre rôznych škodcov. Hliník je síce odolný voči korózii, ale prach či iné nečistoty na ňom môžu zanechať nežiadúce stopy. Pravidelné čistenie hliníkovej pergoly mäkkou handrou, vlažnou vodou a jemným čistiacim prostriedkom pomôže udržať povrch krásny a bez škvŕn.

Vizuálna kontrola

Pravidelná vizuálna kontrola povrchu pomáha včas odhaliť praskliny, škrabance alebo iné poškodenia. Kontrolovať treba tiež miesta spojov. V prípade, že si nie ste istý, vyhľadajte pomoc odborníka, ktorý dokáže identifikovať skryté problémy a poskytnúť vhodné riešenia.

Pravidelná starostlivosť udržuje nielen estetickú stránku, ale tiež predlžuje životnosť a odolnosť voči vonkajším vplyvom.  

Text: Redakcia

Foto: Metalinox-tieniaca technika