Ako vykurovať krbom celý dom?

Dnešné krby sa nedajú porovnať s tým, čo tu bolo pred sto alebo hoci aj päťdesiatimi rokmi. Krb už zďaleka nie je iba romantický doplnok víkendových chalúp. Pokiaľ sa rozhodnete pre krb do domácnosti, najčastejšie je dôvodom práve tá romantika praskajúceho dreva a ohňa, do ktorého sa s partnerom budete pozerať počas dlhého zimného večera. Dnešné krby však dokážu oveľa viac. Okrem krásnych chvíľ vám tiež vykúria celý dom alebo ohrejú teplú úžitkovú vodu. Ako to dokážu?

Trocha teórie na úvod

Poznáme dva základné typy krbov – teplovzdušné a teplovodné. Svoje označenie dostali podľa médiá, ktorým šíria do okolia teplo. Teplovzdušný krb v procese spaľovania paliva ohrieva vzduch, ktorý následne cirkuluje v miestnosti a ohrieva ju. V prípade, že má krb akumulačnú obstavbu, dokáže takto vytvorené teplo uschovať v obstavbe, odkiaľ bude následne sálať aj osem hodín po vyhasnutí ohňa. Teplovzdušný krb je takpovediac ten najjednoduchší typ krbu a má blízko k tomu, čo poznáte zo slovenských rozprávok. Keďže však vývoj napreduje aj v kúrenárčine, dnes okrem teplovdušného krbu poznáme aj tzv. teplovodný krb (často sa označuje aj ako výmenníkový krb).

Výmenníkové krby

Výmenníkové krby boli vyvinuté preto, aby teplo, ktoré krb vytvorí, neodchádzalo nevyužité komínom, ale sa uschovalo, prípadne vyhrialo aj iné izby v dome.  Samozrejme, aj teplovzdušné krby dokážu vykurovať aj iné izby v prípade, že vytvoríte prieduchy do jednotlivých izieb. Avšak výmenníkový krb pracuje na princípe, ktorý robí z vykurovania iných izieb či z ohrevu teplej vody veľmi jednoduchú záležitosť. Súčasťou krbu je totiž vstavaný výmenník, ktorý je napojený na krbovú vložku. Ak teda zakúrite v krbe, časť tepla sa odovzdá tak ako pri teplovzdušnom krbe do okolia a druhá časť (čo môže tvoriť 40 – 70 % vytvoreného tepla) sa odovzdá cez výmenník vode, ktorá cirkuluje vo vykurovacom systéme. Je to rovnaký princíp ako pri plynovom kotle. Vykurovacia voda môže viesť vďaka pripojenému čerpadlu cez teplovodné rúrky do ostatných miestností, kde odovzdá teplo buď v nainštalovaných radiátoroch alebo podlahovom kúrení. Prípadne môže táto voda ohrievať vodu v zásobníku teplej vody napríklad v kúpeľní.  Čiže keď budete kúriť, okrem romantickej pohody v izbe s krbom zároveň ohrievate vodu na sprchu alebo vykurujete aj vedľajšie izby.

Ako si uschováte vyrobené teplo na neskôr?

Súčasťou teplovodných krbov je akumulačný zásobník. Zvyšuje nielen komfort kúrenie a znižuje spotrebu paliva, ale tiež dokáže efektívne regulovať teplotu vody v systéme. Ak treba horúcu vodu, všetko ide do systému, ak naopak netreba, prebytočné teplo sa „odloží“ v akumulačnom zásobníku.  Vykurovať krbom aj ostatné miestnosti sa oplatí. Využívate väčšinu tepla, ktoré krb vytvorí. Vďaka moderným reguláciám je tento proces riadený elektronicky, takže sa inteligentný systém sám postará o to, aby „prepol“ krb podľa potreby tepla v jednotlivých častiach systému. Netreba dodávať, že takýto krb sa dá „spárovať“ aj s ostatnými zdrojmi tepla (napríklad s plynovým kotlom či solárnym systémom).

Kto šetrí, pri krbe nemá za tri

Výmenníkový krb je určite vyššia investícia ako jednoduchý teplovzdušný krb. Pri výbere výmenníkového krbu je kľúčové sledovať výkon vložky, ktorý sa odovzdáva do vody. Lacné krbové vložky, aj keď vyzerajú ako dobrá kúpa, nie sú určené výhradne na kúrenie a preto sú často veľmi neefektívne. Tiež je dôležité riaditeľnosť krbovej vložky, prívod externého vzduchu a vybudovanie bezpečnostného dochladzovacieho systému. Spoločnosť Deltako jednoznačne odporúča elektronické riadenie vložky, ktoré nielen zabraňuje prehriatiu krbovej vložky, ale aj zachová konštantnú teplotu v interiéri a v ohnisku. Dôležité je, aby pri výpadku elektrickej energie, systém automaticky uzavrel prívod vzduchu krbu, s čím zhasne oheň v ohnisku a zabráni prehriatiu, alebo trvalému poškodeniu krbovej vložky.

Výmenníkové krby sú výborné riešenie, ak chcete zo svojho krbu dostať maximum. Prepojíte ho s plynovým kotlom, solárnym systémom či tepelným čerpadlom. Použijete ho ako zdroj tepla do podlahového vykurovania, radiátorov či napríklad na ohrev vody v zásobníku. Ak sa rozhodnete pre krb od spoločnosti Deltako, odborníci vám môžu vypracovať dizajnové riešenie, ktoré bude vyzerať ako teplovzdušný krb, avšak jeho využiteľnosť bude oveľa vyššia. Krby dneška sú viac ako iba „ohnisko v izbe“. Sú to komplikované systémy, ktoré vedia riešiť potrebu tepla v celom dome. Preto, ak hľadáte krb pre vaše bývanie, poraďte sa s odborníkmi. Budete prekvapení, koľko možností vám krb ponúka. Želáme vám veľa šťastia pri výbere toho správneho krbu pre váš domov.

Text a foto: Mgr. Gabriel Kuczman/ Deltako Praha s.r.o.