Ako vyzerá sídlisko budúcnosti?

Smart technológie pripojené na optický internet

Ceny bytov dosahujú historické maximá a tento trend nevyzerá byť na ústupe. Podľa analýzy Národnej banky Slovenska narástli ceny nehnuteľností koncom minulého roka medziročne o 22 percent, čo je najvyššie tempo rastu od predkrízového roku 2008. Analytici tiež evidujú zvýšený nárast cien bytov v porovnaní s cenami rodinných domov. Preto je v roku 2022 o to dôležitejšie vybrať si byt, ktorý bude pripravený na budúcnosť. Ako môže vyzerať?

Šetrenie so smart reguláciou

Smart technológie nie sú iba uletenou výstrednosťou. Ceny plynu a iných energií idú hore a všetko naznačuje tomu, že budú ešte minimálne rok pokračovať. Najciteľnejšie ušetríte svoju peňaženku, ak svoje radiátory vybavíte smart termostatickými hlavicami alebo vylepšeným termostatom, ktorý bude ovládať plynový kotol a podlahové kúrenie. Vďaka tomu budete môcť nastaviť rôzne izbové teploty pre rôzne hodiny počas dňa a keď odídete z domu, kúrenie sa môže automaticky vypnúť.

 

Opačnému problému môžete čeliť počas leta. Smart klimatizácia vás zbaví nepríjemných teplôt bez toho, že by ste museli zdĺhavo majstrovať nad ovládaním. Môžete ju riadiť cez počítač alebo mobil, nastavovať harmonogram chladenia a samozrejme aj na diaľku, aby sa vám byt stihol dostatočne vychladiť, kým prídete domov. Smart klimatizácia rozlišuje rýchle chladenie miestnosti od tichého behu alebo režimu pre dobrý spánok. To všetko pri kontinuálnom šetrení energie. Tému klimatizácie je vhodné riešiť čo najskôr pred letom, kedy je dopyt po montáži minimálny. 

Myslite na svoje zdravie

Mnohí vlastníci bytov museli časť svojej domácnosti premeniť na pracovné prostredie. Prostredie home officu je vhodné zabezpečiť smart čističkou vzduchu, ktorá zabezpečí nepretržitú výmenu a filtráciu vzduchu od drobného peľu a prachu. Medzi jej funkcie patrí aj meranie koncentrácie oxidu uhličitého vo vzduchu. Po niekoľkých minútach v uzavretej miestnosti môže prekonať hodnotu 1500 ppm, ktorú môže človek pociťovať ako malátnosť, zhoršenú koncentráciu alebo bolesti hlavy. 

Najrýchlejší optický internet

Spojením smart technológií a najrýchlejšieho optického internetu získate byt pripravený na budúcnosť. „Práve takým je optický internet od SWANu, ktorý vo vybraných novostavbách dosahuje prenosovú rýchlosť až 1 Gbit/s,“ uvádza Katarína Házyová, odborníčka na tému konektivity v novostavbách zo spoločnosti SWAN. Najvyšší program s gigovým pripojením otvára podľa Házyovej koncovému zákazníkovi úplne nové možnosti.

 

Vlastníci, ktorí siahnu po gigovom internete, sa už nemusia v ničom obmedzovať. Maximálna rýchlosť zastreší všetky ich dennodenné potreby na prácu z domu, ako aj internetovú zábavu – od sledovania digitálnej internetovej televízie po relax pri online hrách. Rýchly optický internet patrí medzi najžiadanejšie doplnky novostavby pripravenej na budúcnosť.

 

„Ak chce mať developer v projekte optický internet od našej spoločnosti, môže nás osloviť prostredníctvom e-mailovej adresy novostavby@swan.sk,“ objasňuje Katarína Házyová. „V prvom kroku preverujeme dostupnosť našej optickej siete. Ak je projekt v jej blízkosti, začneme rokovať o podmienkach pripojenia. Z technického hľadiska sa pri projektovaní našej optickej siete prispôsobujeme požiadavkám developera a projektu.“

 

Ako blízko bude mať budúci vlastník svoj rýchly optický internet? „V rámci pripojenia na našu optickú infraštruktúru budujeme optickú prípojku a rozvody po hranicu bytu alebo nebytového priestoru,“ hovorí Házyová. Jeho zavedenie do bytu si vďaka tomu nežiada zásadnejšiu priestorovú inštaláciu, čo patrí medzi populárne riešenia.

 

Na budúcnosť sú vďaka rýchlemu optickému pripojeniu od SWANu pripravené už stovky bytov v novostavbách. Sú dostupné napríklad v rezidenčných projektoch od YIT ako NUPPU v lokalite bratislavských Mlynských Nív a ulice Hraničná, tak aj v projekte Rozeta na Klincovej. V budúcnosti pripojí aj veľký projekt ZWIRN, bývalý priemyselný areál cvernovej továrne v bratislavskom Ružinove.

 

Spoločnosť SWAN sa venuje aj pripájaniu polyfunkčných projektov, kde sú v ponuke nielen byty, ale aj kancelárske a obchodné priestory. V takom prípade je sieť naprojektovaná a pripravená tak, aby ponuka mohla splniť špecifické požiadavky na služby od firemných zákazníkov.

Text a foto: Swan

novostavby@swan.sk