Ako založiť nový trávnik

Ak túžite po krásnej súvislej zelenej ploche na vašej záhrade, máte dve možnosti. Buď si položíte hotový trávny koberec, alebo si trávnik vysejete sami. Vypestovať trávnik výsevom je síce prácnejšie, ale aj lacnejšie. Poradíme vám ako na to.

Príprava pôdy

 

Prvým a mimoriadne dôležitým krokom je príprava podložia. Pokiaľ chceme, aby bol trávnik stále krásne zelený, musíme podniknúť dôležité kroky už v prípravnej fáze. Trávnik potrebuje k rastu živiny, vodu a slnko. Preto sa odporúča vytvoriť rôzne vrstvy pôdy, ktorých špecifické vlastnosti udržia vlahu v pôde. Dobre štruktúrovaná pôda pre pestovanie trávnika sa vyznačuje vyváženým zastúpením ílu, piesku a organických látok.

Terén možno vyrovnať vrstvou štrku, ktorá zároveň bude tvoriť drenážnu vrstvu. Podľa pomeru vlahy v pôde môžeme do tejto vrstvy vložiť drenážnu rúru alebo zavedieme niektorý zo závlahových systémov. Následne by sa na štrk mala naniesť vrchná vrstva pôdy s hrúbkou asi 20 cm. Každú vrstvu je potrebné niekoľkokrát zvalcovať trávnikovým valcom.

Pôdu treba kypriť minimálne do hĺbky rýľa. Dostatočný záber rýľa otvorí spodné vrstvy pôdy a pôda si vďaka tomu udrží vlhkosť. Prácu vám uľahčí aj kultivátor, ktorý pomôže s odstránením kameňov a zvyškov koreňov. V závislosti od druhu pôdy môžeme zapracovať aj prípravky na skvalitnenie pôdy.

Následne pôdu vyrovnáme pomocou hrablí tak, aby sme získali rovný povrch s drobnohrudkovitou štruktúrou. Takto pripravenú pôdu necháme približne 2 až 3 týždne odpočívať. Pôda sa opäť zhutní a nebude dochádzať k prepadávaniu jej povrchu.

Medzičasom môžu vyklíčiť odpočívajúce semená burín. Burinu sa odporúča odstrániť 2 až 3 dni pred osiatím trávnika. Keď odstránime všetku burinu, môžeme opäť do pôdy aplikovať prípravok na jej skvalitnenie (substrát) a hnojivo. Substráty určené na zlepšenie kvality pôdy svojím zložením napomáhajú pôde zadržiavať vodu, dopĺňajú a viažu živiny, z ktorých môžu následne profitovať rastliny. Hnojivá zas súčasne likvidujú buriny, ktoré môžu prekážať trávniku v zdravom raste..

Aby sme zabránili nadmernému skypreniu pôdy, je dobré ju pred výsevom trochu vyrovnať a spevniť, najlepšie pomocou záhradného valca.

Výsev osiva

Pri zakladaní trávnika hrá výber vhodného osiva kľúčovú úlohu. Skôr ako vyberiete konkrétnu značku zamyslite sa nad tým, na aký účel bude trávnik slúžiť a v akých podmienkach bude rásť. Iný typ je vhodný, ak bude trávnik zaťažovaný napríklad hrou detí, alebo bude slúžiť len na reprezentatívne účely. Dôležité je aj to, koľko vlhkosti a svetla sa mu dostane. 

Pred tým ako začnete s výsevom, odporúčame trávnu zmes premiešať, aby sa jednotlivé traviny rovnomerne rozdelili a budúci trávnik tak získal homogénny vzhľad. Pre dosiahnutie hustého a odolného trávniku na 1 štvorcový meter potrebujeme rovnomerne vysiať 20 až 25 g zmesi. S vytvorením ucelenej trávnatej plochy pomôže posýpací vozík. Osivo si rozložte v dvoch etapách a rozsievajte ho vozíkom do kríža.

Semená treba po vysiatí zatlačiť do zeme. Pomôže s tým záhradný valec. Tento úkon udrží semená vlhké a zároveň ich chráni ich pred odviatím alebo pred vyzobávaním vtákmi.

Starostlivosť o trávnik

Tráva vyklíči asi za týždeň. Pôdu s osivom však treba udržiavať vlhkú, najmä počas prvých 4 týždňov. Za bežného letného počasia stačí na pravidelné zalievanie približne 10 až 15 litrov vody na m2.  Ak neprší a je teplá jar, trávnik treba polievať aj trikrát denne. Najlepšie v ranných alebo večerných hodinách, priame slnko v spojení s kvapôčkami vody môže trávnik spáliť. Pri polievaní odporúčame držať prúd vody nahor, aby sa trávne semeno neodplavilo a zároveň aby sa prehriala voda vo vzduchu.

Pokiaľ váš trávnik zaberá väčšiu plochu, odporúčame použiť zavlažovače. Na ich inštaláciu však treba myslieť ešte pred založením trávnika. Na zavlažovanie trávnika sú vhodné klasické postrekovače, ktoré striekajú vodu z malých trysiek a pritom sa otáčajú. Môžete si vybrať medzi automatickými zavlažovacími systémami, ktoré sú riadené automaticky pomocou rozvodov a zavlažovacieho počítača alebo poloautomatickými zavlažovacími systémami, ktoré sú riadené manuálne.

Keď sa vytvorí hustý koberec, trávnik je sebestačný. Čas na prvé kosenie nastane asi po 8 týždňoch.

Text a foto: redakcia v spolupráci s Hornbach