Ako zvoliť správne schody pre váš domov

Schodisko je veľmi dôležitým prvkom interiéru domu. Nie je iba funkčným, ale aj dekoratívnym doplnkom. Samozrejme, platí to za predpokladu, že si ho viete vybrať. My vás s dôležitými parametrami v našom článku oboznámime a možno si niektoré kroky výberu uľahčíte.

Na čo teda pri voľbe schodov myslieť?

Dôležité parametre

Prepojiť dve podlažia domu pomocou správnych schodov nemusí byť vôbec náročné. Dôležité je zvoliť si správny materiál schodov. K dispozícií je ich veľmi veľa. K tým najobľúbenejším ale patria krásne drevené schody, ktoré sú vysoko kvalitné a aj na pohľad príjemné. Môžete si však vybrať aj kov, dokonca sklo alebo betón obložený dlažbou.

Materiál a schody by mali následne disponovať nasledujúcimi vlastnosťami:

  • spoľahlivosť;

  • funkčnosť;

  • atraktívny vzhľad;

  • bezpečnosť;

  • ľahkosť pohybu;

  • správny pomer šírky a výšky krokov.

Samozrejme, dizajn nesmie byť na úkor bezproblémovej starostlivosti. Dôležité je, aby vám schody slúžili dlhú dobu a nemuseli ste ich o niekoľko mesiacov meniť alebo opravovať.

Zábradlie a bezpečnosť

Ďalším dôležitým detailom pri rozhodovaní, ako zvoliť schodisko do druhého poschodia, je zábradlie. Nesie funkcie bezpečnosti, pohodlia a štýlovo dopĺňa schodisko. Správne vybraný plot môže dať produktu určitý vzhľad, ktorý zodpovedá okolitému interiéru a dizajnovým nápadom.

Tento konštrukčný detail môže byť vyrobený z rôznych materiálov: drevo, hliník, nehrdzavejúca oceľ, sklo atď. Môžete navzájom kombinovať materiály, čím schody oživíte a urobíte z nich ozdobu celého interiéru. Kované zábradlia sú vždy v móde, sú neuveriteľne ladné a elegantné, pričom sú samozrejme spoľahlivé a odolné. Nezabudnite pre pohyb po schodoch a ich bezpečnosť použiť aj kvalitné nášľapy na schody.

Zvýrazniť ich krásu a bezpečnosť môžete aj vhodným osvetlením a farbou. Všetko si premyslite, oslovte profesionálov a určite budete s týmto doplnkom spokojní spolu s celou rodinou.

Zdroj obrázka: Shutterstock.com