Aký stavebný materiál použijeme pri stavbe krbu?

V dnešnej dobe, je pre krbárov na trhu dostupných veľa rôznych materiálov.

Avšak i dnes sa stretávame so svojpomocne postaveným krbom, napríklad z Ytongu, čo  svedčí nielen o neznalosti, nekvalite ,ale aj o vysokej miere nezodpovednosti niektorých “odborníkov“. 

Napríklad tehly Ytong a bežné flexibilné lepidlo, nesmú byť trvale vystavené vysokým teplotám, pretože môže dôjsť k ich prasknutiu a tým pádom definitívnemu poškodeniu .Ďalšou “možnosťou“ je použitie sadrokartónu, ktorý je často medzi ľuďmi mylne označovaný za ohňovzdorný materiál. Sadrokartón však nie je ohňovzdorný, ale iba tepelne odolný materiál, ktorý nesmie byť trvale vystavený vysokým teplotám.

Pri výbere stavebných materiálov je nutné si uvedomiť, že hrať s ohňom sa nevypláca a ísť jednoznačne do kvality. Na trhu sú v súčasnosti kvalitné stavebné materiály, ktoré spĺňajú náročné bezpečnostné normy. Medzi najlacnejšie materiály zaraďujeme kalcium silikátové dosky a Superizol. Tieto materiály, sú v súlade s platnými  normami o požiarnej  bezpečnosti. Zloženie tohto materiálu je však podobné kriede. Krby postavené z tohto materiálu sú tak veľmi prašné, vo vnútornej časti krbu, ktorá nie je omietnutá, sa pôsobením cirkulácie vzduchu uvoľňuje z materiálu prach, ktorý sa dostáva do interiéru a dýcha ho celá rodina. To môže spôsobiť napr. astmu, rôzne alergie, nehovoriac  o skutočnosti, že domácnosť je potrebné častejšie upratovať.

Existuje ešte ďalšia možnosť  riešenia. Pevnejší materiál, ktorý je  v súlade so súčasnými normami, je neprašný a výborne izoluje - Vermikulit. Tento materiál je antialergický ,neprašný, neškodí zdraviu a ozaj minimálne navýši rozpočet stavby. Nakoľko je pre nás dôležité zdravie a dlhodobá spokojnosť našich zákazníkov, používame práve preto tento overený, bezpečný a kvalitný materiál. Ak chceme kvalitne postaviť teplovzdušný krb ,môžeme ho bezpečne realizovať z práve tohto materiálu. Vermikulit nemá akumulačné vlastnosti, čiže odovzdáva teplo, iba pokiaľ kúrime v krbe. Keď prestaneme, krb vychladne. 

Ďalším stavebným materiálom je kvalitný šamot, ktorý má vynikajúce  akumulačné vlastnosti, vďaka čomu dokáže krb aj 8-12 hodín po zhasnutí plameňa sálať teplo do miestnosti. V princípe sa táto vlastnosť, podobá kachľovým peciam. Rozdiel medzi kachľovými pecami a akumulačnými krbmi, je hlavne v dizajne. Dizajn krbov je moderný, skoro funkcionalistický. V prípade kachľovej pece, si po zapálení ohňa musíme počkať cca 2-3hodiny,aby sme pocítili výraznejšie teplo... U akumulačných krbov je 70% tepla odovzdávaných ihneď , ďalších 30% krb odovzdáva 8-12hodín po vyhasnutí ohňa. Je určený tým, ktorí chcú po príchode domov cítiť okamžité teplo a je pre nich dôležité aj stabilné, dlhodobé vykurovanie. Akumulačný krb odovzdáva teplo postupnejšie, ako teplovzdušný, ktorý odovzdáva všetko teplo ihneď, výkon však majú rovnaký.

Text: redakcia v spolupráci s Deltako

Foto: Deltako