Americký vákuový výťah

Hádajte kto a kde vymyslel prvý výťah takého druhu, aké dnes poznáme! Samozrejme Američan a prvý takýto výťah uzrel svetlo sveta v New Yorku. Zástupy ľudí zostali v úžase, keď videli ako Elisha Otis stojac na výťahu požiadal muža so sekerou v ruke nech pretne lano, na ktorom výťah visel. Veď to bolo úplné šialenstvo!

 

Z vtedajších poznatkov bolo jasné, že výťah sa zrúti nadol a pasažiera ťažko zraní. O to väčšie bolo prekvapenie, keď výťah klesol len o zopár centimetrov a zostal nehybne stáť. Znamenalo to, že na svete je prvý bezpečný výťah, ktorý sa nezrúti. Tento vynález z roku 1853 priniesol do stavebníctva takú revolúciu, že výškové budovy sa rozrástli ako huby po daždi.

 

História sa opakuje a z USA znova prichádza niečo nepoznané, jedinečné a revolučné. Výťah, ktorý nepotrebuje žiadne laná, reťaze, alebo hydromotory. Výťah, ktorý nie je na ničom zavesený, ani nie je ničím podopretý. Výťah, ktorý sa vznáša!

 

ARES spol s.r.o. vám s potešením predstavuje vákuový výťah PVE (pneumatic vacuum elevator), prvé a jediné zariadenie tohto druhu na svete. S tým pôvodným má spoločný snáď len vertikálny spôsob dopravy.

 

 

 

Princíp

 
 

Princíp dopravy spočíva v tom, že v tube sa pohybuje kapsula, ktorú podtlak vysaje smerom nahor a pohyb smerom nadol nastáva vďaka postupnému znižovaniu podtlaku. Kapsula je v našom prípade kabína, ktorá sa pohybuje v dokonale utesnenej šachte, ktorá plní úlohu tuby. Jednoduché a geniálne zároveň. A jazda? Úžasný zážitok! Priehľadná šachta pozostávajúca z polykarbonátových panelov zaisťuje krásny výhľad na okolie a na veci sa konečne môžete pozrieť s nadhľadom. Toto inteligentné riešenie nevyžaduje takmer žiadne stavebné úpravy, a preto je vhodné do každej rezidencie, firmy, či obchodu. Nezáleží na tom či práve staviate alebo vaša budova už stojí. Stačí len vyrezať otvor v horných podlažiach, položiť na podlahu, zapojiť do elektriny a môžete jazdiť. Skvelé!

 

Výťah sa dodáva v dvoch veľkostných vyhotoveniach a dokáže obslúžiť dve, tri alebo štyri stanice. Pohon zabezpečujú turbíny na vrchu šachty. V šachte tak vznikne podtlak, ktorý kabínu začne nasávať smerom nahor. Nie, nebojte sa, vás to nevysaje. Celý tento proces sa odohráva nad hlavou pasažiera, kde strecha kabíny funguje ako piest.

 

 

 

Bezpečnosť

 
 

Samozrejme, že sa myslelo aj na bezpečnosť. Pri výpadku elektriny a následnej strate tlaku sa pomocou spriahnutého mechanizmu vysunú brzdy, vďaka ktorým sa pomaly posúvate smerom nadol. Gravitácia sa proste nikdy nepokazí. Doprajte si kúsok Ameriky u vás doma alebo vo firme a ohúrte svojich priateľov a známych. Toto nie je len dopravný prostriedok. Toto je skvost a demonštrácia inovatívneho myslenia. Určite si neplánujte, že by váš vákuový výťah mal stáť niekde v kúte. Tento patrí do centra pozornosti každého vášho hosťa.

 

Tak nechajte sa „zviesť“!

 

 

 

mail: ares@ares.sk

 

www.ares.sk