Byt s jedinečným výhľadom

Našli svoj vlastný štýl. Uprednostňujú minimalistický dizajn a jeho jemnejší vzhľad. Ich byty sú ich odrazom, nemusia sa podriaďovať žiadnym pravidlám. Oblý nábytok a steny oživujú jasnými farbami a nepravidelne tvarovanými priestormi... dokonalá hravosť vytváraná dvojicou architektov z dizajnového štúdia Margeza.

Budova z roku 1928 leží v historickom centre Budapešti, blízko Budínskeho hradu. Z bytu sa vám naskytne ten najkrajší výhľad na mesto. Ukázať práve tento pohľad bolo hlavným cieľom dvojice architektov Margit Szinger & Géza Hamori. Je možnosť vidieť odtiaľto jednu z ikonických budov Budapešti – parlament aj s riekou, ktorá rozdeľuje mesto. Na tento výhľad kládli veľký dôraz, a preto je budova parlamentu viditeľná dokonca aj z vane.

Klenbové okná boli pôvodne zostavené z množstva malých okenných tabúľ, ktoré boli predelené, čo narúšalo výhľad. Nové okenné tabule sú teraz bez akéhokoľvek delenia, ktoré by odvracalo pozornosť od nádherného parku. Je veľmi vzácne, aby podkrovný byt mal výhľad na park, ale vzhľadom na neďaleký kopec je to pri tomto byte možné.

Všetky steny v byte sú biele, ale vďaka niekoľkým farebným kúskom je byt plný energie a života.

Kuchyňa, ktorá sa nachádza v spodnej časti bytu, obklopuje komín ako polostrov. V skrinkách pod schodmi sú kuchynské spotrebiče a úložný priestor. Každý elektrický spotrebič bol zvolený tak, aby minimalizoval spotrebu elektrickej energie. Z rovnakého dôvodu boli všade použité LED svietidlá.

Kuchynský pult a schody sú vyrobené z Corianu, navrhnuté architektmi a vyrobené na mieru.

V byte sa nachádzajú dve spálne. V spálni na prízemí je na zákazku vyrobená „plávajúca“ posteľ a oblá skriňa, ktoré sú tiež dielom architektov. Spálňa na poschodí je miestom na relaxáciu a „dobitie bateriek“. Súčasťou spálne je aj vaňa a sprchový kút. Snahou architektov bolo použiť čo najmenej stien na predelenie priestoru.

Na tomto poschodí je aj miesto určené pre hostí. Môžu tu pracovať, ale ľudia určite oveľa viac ocenia pohľad na loďky plaviace sa po rieke.

K bytu patria dve terasy, ktoré robia toto miesto ešte pozoruhodnejším. Môžete si z nich vychutnávať zhruba 200 stupňový panoramatický výhľad. Rovnako úžasnými zážitkami sú raňajky pri východe slnka či večerné popíjanie vína s kamarátmi....

Realizácia: Margit Szinger & Géza Hamori

Foto: Áron Erdőháti

galeria