Čo robiť, aby vás krb „nevydymil“ z miestnosti?

O krbe snívajú nielen tí, čo stavajú rodinný domček ale aj mnohí majitelia luxusnejších bytov. Krb je akýsi návrat do minulosti, keď sa praľudia miesto televízora pozerali do plameňov a rozprávali si príbehy. Niečo z tejto doby v nás ostalo a preto niekedy chceme pozerať sa do plameňov a započúvať sa do tichého praskania suchého dreva stravovaného ohňom. Zabezpečiť si dobrý krb je však umenie. Ak si vyberiete nesprávny, ktorý dobre vyzerá na obrázku v katalógu, budete sa s ním trápiť častokrát do konca života. Pritom stačí nechať si poradiť od odborníkov a dobre vyberať.

Vývoj nezastavíš. Ani pri krboch

Dnes v dobe nízkoenergetických či pasívnych domov je krb oveľa viac ako príjemné spestrenie zimného večera. Krb sa používa ako alternatívny zdroj tepla, či už na vykurovanie priestoru alebo vďaka výmenníku aj na ohrev vody. Aj kvôli tomuto už krby s otvoreným ohniskom dnes v novostavbách prakticky neuvidíte, pričom príčinou nie je iba bezpečnosť. Otvorený kozub má účinnosť maximálne 30 %, pričom krbová vložka dosahuje okolo 80% účinnosť. Alternatívou ku krbovej vložke sú krbové kachle, ale ak staviate, lepšou voľbou je vstavaná krbová vložka, ktorá príjemne dotvára priestor. Kachle sú predsa len kachle... Krbová vložka ako alternatívny zdroj vykurovania sa dá veľmi jednoducho zapojiť napríklad do teplovodnej sústavy s plynovým kotlom, ktorý sa postará o vykurovanie, keď nemáte chuť kúriť v krbe. Keď sa rozhodnete pre krb, systém automaticky vypne plynový kotol a využije sa vytvorené teplo z krbu.

Nie je krbová vložka ako krbová vložka

Svoju vysokú účinnosť dosahuje krbová vložka vďaka tomu, že sa jedná o uzavretý systém. V samotnej vložke je pri spaľovaní iný tlak ako je tlak v miestnosti. To vás samozrejme nemusí zaujímať až do momentu, keď sa rozhodnete priložiť na oheň. Čo sa stane? Keď otvoríte bočné dvierka, vytvorí sa vír, ktorý doslova vytiahne dym z ohniska do priestoru miestnosti. A vy máte namiesto vykúrenej izby doma dymový poplach. Nielen, že vám unikne vytvorené teplo cez otvorené okná, ktorými musíte vyvetrať, tiež si kvalitne „vydymíte“ záclony. Horná omietnutá časť krbu sa začierni a vy môžete zúfalo rozmýšľať, kedy ste naposledy maľovali.

Ako bojovať s dymom v miestnosti?

Existujú viaceré ľudové múdrosti. Niektorí domáci majstri otvárajú dvierka veľmi pomaly a opatrne, pričom dúfajú, že takýmto správaním sa tlak v krbovej vložke a v miestnosti vyrovná a dym sa dovnútra izby nedostane. Pokiaľ však chcete mať od tohto problému nadobro pokoj, zainvestujete radšej do kvalitnejšej krbovej vložky. Predsa len krb je investícia na desaťročia, takže kvalita sa vám rozhodne vyplatí. Tí kvalitnejší výrobcovia inštalujú do krbových vložiek zadnú stenu, pred ktorou sa dvierka pohybujú. Ak sú však dvierka konštruované tak, že pri výsuve „skočia“ dopredu, medzi dvierkami a zadnou stenu vznikne špára po celej dĺžke dvierok. Cez túto špáru, hoci je široká spravidla iba 1 centimeter, dokáže vniknúť dym do miestnosti.

Keď sa nad konštrukciou rozmýšľa...

Firma Deltako problém so zadymením miestnosti dymom z ohniska vyriešila veľmi šikovne. Dvierka na ich krbových vložkách totižto „neskočia“ dopredu, ale pohybujú sa 1 mm pred zadnou stenou. Takto sa dym nedokáže dostať do priestoru. Ako je to možné? Je za tým fyzika. Dym sa totižto musí dostať najprv na dno ohniska. Kým sa tam však dostane, tlak sa vyrovnal a dym ostáva v krbe. Nemáte tak nielen problém s maľovaním hornej časti krbu, ale v miestnosti necítite dym iba príjemné teplo.

Správna konštrukcia = spokojnosť na dlhé roky

Dvierka na krbových vložkách Deltako je možné vysunúť maximálne 14 centimetrov pod úplným zdvihnutím. Samozrejmosťou je jemne odpružený doraz. Vďaka tomuto opatreniu sa vám nestane, že pri otváraní dvierok nimi buchnete do obstavby. Ak nájdete na krbe otlčený horný okraj nad dvierkami, viete, že investovali do lacného systému. Tiež toto opatrenie zabezpečuje, že sa vytvorí malý priestor na prípadný dym, ktorý sa takto môže pozbierať a nevnikne do interiéru.  Ak investujete do kvalitného systému, máte jednoducho istotu, že kúrite v krbe, ale dym ide iba tam, kam má. Do komína.

Investícia do krbu je naplnením snu o útulnom domove. Dobre si ju premyslite, lebo s vašou voľbou budete žiť dlhé roky. Bohužiaľ, pravdepodobne nie ste vyučení kúrenári a odborníci na krby, takže mnoho nedostatkov sa objaví, až keď bude systém nainštalovaný a v prevádzke. Ak už dnes uvažujete nad krbom, dobre nad voľbou správneho systému uvažujte a neváhajte sa poradiť s odborníkom. Prvoradá je totižto vaša spokojnosť. Iba tak sa dá vytvoriť príjemná rodinná atmosféra a teplo domova.

Text a foto: Mgr. Gabriel Kuczman
konateľ / Deltako Praha s.r.o.